Day 1 Results: WomenMarch 9, 2007

Licensed to Lancer Timing Services                        Hy-Tek's Meet Manager
                  2007 NCAA Division II Indoor Championships                   
                 Reggie Lewis Center  - 3/9/2007 to 3/10/2007                  
                                  Boston, MA                                   
                                    Results                                    
 
Women 60 M Dash
===================================================================
        Meet: *  7.43  3/15/2003   Shandria Brown, April Brown, Lincoln, Cal St
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Barbara Pierre            Fr St Augustine's          * 7.41Q  2 
  2 Nandelle Cameron          So Lincoln                   7.48Q  1 
  3 Karen Robinson            Sr Lincoln                   7.53Q  3 
  4 Jody-Ann Powell           So Lincoln                   7.58q  1  7.571
  5 Treva Hutchinson          Fr St Augustine's            7.58q  3  7.572
  6 Elise Johnson             Jr Central Missouri          7.62q  3  7.611
  7 Kim Prather               So Abilene Christ.           7.62q  2  7.612
  8 Camile Gray               Fr St Augustine's            7.62q  3  7.616
  9 Laverne Monger            Sr Neb. - Omaha              7.62q  1  7.618
 10 Molly Belling             So Neb. - Omaha              7.64   2 
 11 Sasharine McLarty         Jr Abilene Christ.           7.66   2 
 12 Marquita Davis            Sr St Augustine's            7.66   1 
 13 Brittany Henderson        Fr Minnesota St              7.67   1 
 14 Carlita Thomas            Jr AL  Huntsville            7.73   2 
 15 NyEma Sims                Fr Seattle Pac.              7.74   1 
 16 DaMara Parrish            Jr Bowie State               7.75   2 
 17 Symone Wong               So So Connecticut            7.80   3 
 18 Marcia Woolery            Fr Lincoln                   8.03   3 
 
Women 200 M Dash
===================================================================
        Meet: * 24.12  3/11/2006   Davita Prendergast, Lincoln                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Davita Prendergast        So Lincoln                * 23.79q  1 
  2 Johnsie Liles             Jr St Augustine's           24.22q  2 
  3 Jennifer Geter            Sr Bowie State              24.25q  1 
  4 Carla Thomas              So Lincoln                  24.31q  3 
  5 Molly Belling             So Neb. - Omaha             24.37q  4 
  6 Treva Hutchinson          Fr St Augustine's           24.51q  4 
  7 Laverne Monger            Sr Neb. - Omaha             24.52q  5 
  8 Nandelle Cameron          So Lincoln                  24.64q  2 
  9 Kayla Johnson             Sr Wheeling Jesuit          24.71q  4 
 10 Kim Prather               So Abilene Christ.          24.95   5 
 11 Barbara Pierre            Fr St Augustine's           24.95   4 
 12 Monique Robinson          So Lincoln                  25.01   1 
 13 Karen Robinson            Sr Lincoln                  25.17   3 
 14 Pamela Bullock            Jr Findlay                  25.18   5 
 15 Chelsea Luck              So Central Missouri         25.23   1 
 16 Brittany Henderson        Fr Minnesota St             25.34   3 
 
Women 400 M Dash
===================================================================
        Meet: * 52.22  1997        Lorraine Graham, Lincoln (MO)               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Davita Prendergast        So Lincoln                  54.07q  5 
  2 Johnsie Liles             Jr St Augustine's           54.20q  2 
  3 Erica Young               Jr St Augustine's           55.15q  1 
  4 Jennifer Geter            Sr Bowie State              55.70q  5 
  5 Meleshia Spencer          Sr Lincoln                  55.82q  1 
  6 Keva Wilkins              Sr Abilene Christ.          56.09q  4 
  6 Angel Royston             Fr Southern Ill             56.09q  2 
  8 Azraa Rounds              So Abilene Christ.          56.15q  5 
  9 Juliet Alrich             Fr Southern Ill             56.32q  3 
 10 Jazmin Williams           So Hillsdale                56.49   2 
 11 Venessa Whittle           So Abilene Christ.          56.60   4 
 12 Danielle Grochowalski     Sr Findlay                  56.62   2 
 13 Pinar Saka                So Neb. - Omaha             56.76   3 
 14 Deserea Brown             Fr Southern Ill             56.95   1 
 15 Cicely Wattley            Sr Indianapolis             57.16   3 
 16 Karin Clarkson            Sr Neb. - Omaha             57.19   1 
 17 Abbie Shook               Sr Findlay                  57.36   3 
 18 Jenny Goesch              Jr Minnesota St             57.76   4 
 -- Aisha George              Fr St Augustine's              FS   5 
 
Women 1 Mile Run
================================================================
        Meet: * 4:38.06  1996        Suzy Jones, UC Davis (CA)                 
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Jessica Pixler            Fr Seattle Pac.           4:51.79Q 
  2 Tanya Gaurmer             Jr Adams State            4:55.97Q 
  3 Naomi Fulton              Jr Wis.-Parkside          4:53.98Q 
  4 Heather Beresford         Sr Co. Mines              4:56.12Q 
  5 Karin Rohde               Jr Seattle Pac.           4:55.46Q 
  6 Jonel Rossbach            Jr Emporia St             4:56.38Q 
  7 Karla Alburez             So CS LA                  4:55.54q 
  8 Dana DeIngenis            Sr Stonehill              4:56.33q 
  9 Olha Kryv'yak             Sr Abilene Christ.        4:57.90q 
 10 Susie Rivard              Jr Grand Valley           4:58.22q 
 11 Stacy Girard              So Chadron St             4:58.58  
 12 Missy Burgin              Sr Southern Ind           5:01.42  
 13 Jane Larson               Fr Seattle Pac.           5:02.28  
 14 Caitlyn Clark             Sr Assumption             5:09.86  
 
Women 800 M Run
================================================================
        Meet: * 2:05.75  3/14/2003   Steph Kuhlman, Grand Valley               
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
  1 Venessa Lee               Jr Pittsburg St           2:11.24Q 
  2 Liz Palkie                Fr Minn-Duluth            2:12.64Q 
  3 Meleshia Spencer          Sr Lincoln                2:11.96Q 
  4 Jessica Lamp              So Wis.-Parkside          2:12.66Q 
  5 Heidi Evans               Sr North Dakota           2:11.98q 
  6 Mary Mwangi               So Abilene Christ.        2:12.69q 
  7 Laura Knapp               So Adams State            2:13.15q 
  8 Denise Morgan             Sr Abilene Christ.        2:13.29q 
  9 Terran Wertz              Jr Lewis                  2:15.92q 
 10 Ashley Puga               So NW Nazarene            2:16.11  
 11 Venessa Whittle           So Abilene Christ.        2:17.60  
 12 Sharona Brown             Fr St Augustine's         2:18.31  
 13 Alana Margraf             Sr Findlay                2:18.77  
 14 Tahnee Tuenge             Jr Neb. - Omaha           2:20.58  
 
Women 60 M Hurdles
===================================================================
        Meet: *  8.44  3/11/2006   Marquita Davis, St Augustine's              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Marquita Davis            Sr St Augustine's            8.47Q  2 
  2 Carla Thomas              So Lincoln                   8.52Q  3 
  3 Alissa Klaehn             So Ashland                   8.62Q  1 
  4 Shana Levett              Sr AL  Huntsville            8.62q  2 
  5 Chelsea Luck              So Central Missouri          8.72q  3 
  6 Andi Rose                 Sr Slippery Rock             8.73q  3  8.724
  7 Jamilah St. Cyr           Jr CS LA                     8.73q  2  8.727
  8 Valerie Simmons           Sr Southern Ill              8.76q  1 
  9 Amber Miller              Sr Ashland                   8.80q  3 
 10 Letecia Taylor            Fr So Connecticut            8.82   1 
 11 Candice Wheat             Fr Grand Valley              8.84   2 
 12 TiaNiecia Mosley          Sr Adams State               8.88   1 
 13 Grace Fittchett           Jr CS Dominguez              8.89   2 
 14 Kerry-Ann Robinson        Sr Lincoln                   8.92   3 
 15 Kylie Herian              Fr Wayne State               8.94   3 
 16 Rachel Roebke             Jr Wayne State               9.01   2 
 17 Tyhler Davis              Sr Bowie State               9.04   1 
 
Women Distance Medley
=======================================================================
        Meet: * 11:32.06  3/11/2005   Adams State, Adams State                 
                          V Martinez, N Goosby, T Gaurmer, V Coindreau      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Grand Valley State                                 11:29.89*   10  
     1) Susie Rivard Jr                 2) Micaela Mayer                  
     3) Katherine McCarthy Fr           4) Mandi Zemba Sr                 
  2 Adams State                                        11:41.84     8  
     1) Tanya Gaurmer Jr                2) Rebekah White                  
     3) Laura Knapp So                  4) Brittany Somers Sr             
  3 Wisconsin-Parkside                                 11:48.18     6  
     1) Naomi Fulton Jr                 2) Jessica Enderby Fr             
     3) Jill Winkler Sr                 4) Jessica Lamp So                
  4 Lincoln                                            11:48.64     5  
     1) Meleshia Spencer Sr             2) Davita Prendergast So          
     3) Kaydian Howell So               4) Nessa Paul Sr                  
  5 Abilene Christian                                  11:52.35     4  
     1) Mary Mwangi So                  2) Jessica Hunt Sr                
     3) Denise Morgan Sr                4) Olha Kryv'yak Sr               
  6 Findlay                                            11:58.50     3  
     1) Alana Margraf Sr                2) Abbie Shook Sr                 
     3) Danielle Grochowalski Sr        4) Emily Gauger Jr                
  7 Massachusetts - Lowell                             11:58.78     2  
     1) Christina DaLomba So            2) Toni-Marie Henry Sr            
     3) Haley Catarius Fr               4) Nicole Plante Sr               
  8 Seattle Pacific                                    12:04.77     1  
     1) Jane Larson Fr                  2) Jessica Hinton So              
     3) Jenn Marsh Sr                   4) Karin Rohde Jr                 
  9 Southern Indiana                                   12:05.09  
     1) Missy Burgin Sr                 2) Lauren Crick Fr                
     3) Christy Dixon So                4) Allie Shafer So                
 10 Nebraska - Omaha                                   12:18.21  
     1) Kelli Mertes So                 2) Angela Kampschniede Sr         
     3) Mary Nelson Fr                  4) Tahnee Tuenge Jr               
 
Women Pole Vault
=================================================================================
        Meet: * 4.00m  2005        Amanda Frame, Minnesota St                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Katelin Rains             So Minnesota St             4.27m*  14-00.00   10  
     3.53 3.68 3.78 3.88 3.98 4.08 4.18 4.21 4.27 4.32 
      PPP    O  PPP    O    O   XO  XXO    O  XXO   XX 
  2 Angie Aguilar             Sr Abilene Christ.          3.88m   12-08.75    8  
     3.53 3.68 3.78 3.88 3.98 
      PPP  PPP    O    O  XXX 
  3 Bria Magnuson             Sr Winona St                3.88m   12-08.75    6  
     3.53 3.68 3.78 3.88 3.98 
        O  XXO    O   XO  XXX 
  4 Rachel Duthler            Sr Grand Valley             3.88m   12-08.75    5  
     3.53 3.68 3.78 3.88 3.98 
      PPP    O   XO  XXO  XXX 
  5 Brooke Wiedrich           Jr Moorhead                 3.88m   12-08.75    4  
     3.53 3.68 3.78 3.88 3.98 
        O    O  XXO  XXO  XXX 
  6 Lindsey Jones             Jr Grand Valley             3.78m   12-04.75    2.5
     3.53 3.68 3.78 3.88 
       XO    O    O  XXX 
  6 Jennifer Hensel           So Moorhead                 3.78m   12-04.75    2.5
     3.53 3.68 3.78 3.88 
      PPP   XO    O  XXX 
  8 Elizabeth Buyse           Fr Abilene Christ.          3.68m   12-00.75    1  
     3.53 3.68 3.78 
        O    O  XXX 
  9 Dianna Noonan             So Grand Valley             3.68m   12-00.75 
     3.53 3.68 3.78 
        O   XO  XXX 
 10 Casey Wanger              Sr Fort Hays St             3.68m   12-00.75 
     3.53 3.68 3.78 
       XO   XO  XXX 
 11 Jennifer Hansen           So Slippery Rock            3.68m   12-00.75 
     3.53 3.68 3.78 
        O  XXO  XXX 
 12 Jenna Oard                Fr Ashland                  3.68m   12-00.75 
     3.53 3.68 3.78 
       XO  XXO  XXX 
 13 Erica Culver              Jr Mo.  Southern            3.68m   12-00.75 
     3.53 3.68 3.78 
      XXO  XXO  XXX 
 
Women Long Jump
=================================================================================
        Meet: * 6.24m  1995        Chandra Sturrup, Norfolk State (VA)         
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kwonya Ferguson           Jr St Augustine's           6.18m   20-03.50   10  
      FOUL  6.16m  6.18m  FOUL  FOUL  5.99m
  2 Treva Hutchinson          Fr St Augustine's           6.04m   19-09.75    8  
      5.54m  6.04m  5.83m  5.69m  PASS  PASS
  3 Merlene Egbert            Sr So Connecticut           5.86m   19-02.75    6  
      5.86m  5.59m  5.73m  5.73m  5.72m  5.78m
  4 Omonike Kotey             Jr CS LA                    5.75m   18-10.50    5  
      FOUL  5.68m  5.43m  5.46m  5.72m  5.75m
  5 TiaNiecia Mosley          Sr Adams State              5.74m   18-10.00    4  
      5.50m  5.74m  5.66m  5.68m  5.44m  FOUL
  6 JoAnne Douglas            Sr Ashland                  5.66m   18-07.00    3  
      5.66m  FOUL  5.52m  5.32m  FOUL  5.21m
  7 Domonique Bingham         Fr Western St               5.57m   18-03.25    2  
      FOUL  FOUL  5.46m  5.38m  5.57m  5.49m
  8 Jennifer Picucci          Sr Ashland                  5.54m   18-02.25    1  
      FOUL  FOUL  5.54m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Emily Volkmer             Sr Chadron St               5.49m   18-00.25 
      5.14m  5.16m  5.49m  5.03m  5.20m  4.92m
 10 Kelli Dring               So Neb.- Kearney            5.45m   17-10.75 
      5.45m  FOUL  5.36m            
 11 Stephanie Abbott          Fr Ashland                  5.39m   17-08.25 
      FOUL  5.39m  5.37m            
 12 Julia Bayer               Fr Chadron St               5.23m   17-02.00 
      5.23m  4.12m  4.99m            
 13 Amanda Gylling            Fr Adams State              5.21m   17-01.25 
      5.21m  4.97m  FOUL            
 
Women Weight Throw
=================================================================================
        Meet: * 20.53m  2002        Jackie Jeschelnig, Ashland (OH)            
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily King                Sr Winona St               18.53m   60-09.50   10  
      17.17m  FOUL  FOUL  18.31m  18.29m  18.53m
  2 Kamitra Carroll           Jr Ferris State            18.08m   59-04.00    8  
      16.46m  FOUL  18.08m  17.04m  FOUL  17.23m
  3 Ashley Colon              Sr Truman State            17.89m   58-08.50    6  
      17.45m  17.89m  17.74m  17.67m  17.61m  17.56m
  4 Kathie Posa               Jr Grand Valley            17.85m   58-06.75    5  
      16.73m  17.31m  FOUL  17.09m  17.85m  FOUL
  5 Michelle Stark            So Ashland                 17.76m   58-03.25    4  
      FOUL  17.17m  17.18m  16.71m  FOUL  17.76m
  6 Callie Glover             Sr Southern Ill            17.43m   57-02.25    3  
      17.26m  16.44m  17.43m  16.92m  16.91m  16.80m
  7 Jennifer Tinney           Jr Ashland                 17.31m   56-09.50    2  
      FOUL  16.59m  17.31m  FOUL  16.09m  16.84m
  8 Ashley Bishop             Sr Saginaw Vly             17.27m   56-08.00    1  
      FOUL  16.84m  17.26m  15.73m  17.27m  16.95m
  9 Traci Werner              Sr Pittsburg St            17.10m   56-01.25 
      17.10m  16.95m  15.73m  FOUL  16.27m  16.89m
 10 Erin Lines                So Wheeling Jesuit         16.06m   52-08.25 
      16.06m  FOUL  FOUL            
 11 Amy Schmitz               Jr Indianapolis            15.91m   52-02.50 
      15.91m  FOUL  15.49m            
 12 Michelle Nelson           Jr Adams State             15.69m   51-05.75 
      14.55m  FOUL  15.69m            
 13 Ashley Stephens           So Western St              15.32m   50-03.25 
      15.32m  FOUL  15.21m            
 -- Emily Fox                 So Grand Valley              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
                    Women - Team Rankings - 4 Events Scored
===============================================================================
    1) Grand Valley State          22.50     2) St Augustine's             18   
    3) Winona St                   16        4) Abilene Christian          13   
    5) Adams State                 12        6) Minnesota St               10   
    6) Ashland                     10        8) Ferris State                8   
    9) Minnesota St - Moorhead      6.50    10) Truman State                6   
   10) Southern Connecticut State   6       10) Wisconsin-Parkside          6   
   13) Lincoln                      5       13) Cal St-LA                   5   
   15) Southern Illinois- Edwards   3       15) Findlay                     3   
   17) Western State                2       17) Massachusetts - Lowell      2   
   19) Saginaw Valley State         1       19) Seattle Pacific             1