The 2016 Division III Baseball Championship field is set with eight regionals. Six to eight teams will participate at each of the regional sites in double-elimination tournaments. Regional competition will be held May 18-22. Winners of the eight regional tournaments will qualify for the double-elimination championship at Fox Cities Stadium in Appleton, Wisconsin, May 27- June 2, 2016. Check back often for results and matchups. Click here for full bracket

SOUTH REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Berry Watch/Live Stats
1 May 18, 11 a.m. Emory (30-10) vs. Thomas More (30-10) Emory 6 - Thomas More 5
2 May 18, 2:30 p.m. Birmingham-Southern (37-11) vs. Huntingdon (27-17) Birm.-Southern 7 - Huntingdon 0
3 May 18, 6 p.m. Shenandoah (32-10) vs. Marietta (28-15) Shenandoah 3 - Marietta 2
4 May 19, 11 a.m. Thomas More (30-11) vs. Huntingdon (27-18) Thomas More 4 - Huntingdon 2
5 May 19, 2:30 p.m. Emory (31-10) vs. Marietta (28-16) Emory 8 - Marietta 0
6 May 19, 6 p.m. Birmingham-Southern (38-11) vs. Shenandoah (33-10) Shenandoah 6 - Birmingham So. 2
7 May 21, 11 a.m. Emory (32-10) vs. Shenandoah (34-10) Emory 14 - Shenandoah 7
8 May 21, 2:30 p.m. Thomas More (31-11) vs. Birmingham-Southern (38-12) Birmingham-Southern 16 - Thomas More 9
9 May 21, 6 p.m. Birmingham-Southern (39-12) vs. Shenandoah (34-11) Shenandoah 10 - Birmingham-Southern 8
10 May 22, Noon Emory (33-10) vs. Shenandoah (34-11) Emory 15, Shenandoah 2

MIDEAST REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host:  Washington & Jefferson Watch/Live Stats
1 May 18, 10 a.m. TCNJ (30-10) vs. Ohio Wesleyan (27-14) TCNJ 10 - Ohio Wesly. 0
2 May 18, 1:15 p.m. LaRoche (36-9) vs. Widener (24-16-1) LaRoche 7 - Widener 6
3 May 18, 4:30 p.m. Wooster (34-11) vs. John Hopkins (28-13-2) Wooster 8 - Hopkins 5
4 May 18, 7:45 p.m. Randolph-Macon (32-6-1) vs. St. Joseph's (LI) (21-11) Randolph-Macon 8, St. Joseph's - Long Island 0
5 May 19, 10 a.m. Ohio Wesleyan (27-15) vs. Widener (24-17-1) Widener 9, Ohio Wesleyan 0
6 May 19, 1:15 p.m. John's Hopkins (28-14-2) vs. St. Joseph's (LI) (21-12) St. Joseph's (LI) 3 - Johns Hopkins 0
7 May 19, 4:30 p.m. TCNJ (31-10) vs. LaRoche (37-9) LaRoche 4, TCNJ 3
8 May 19, 7:45 p.m. Wooster (35-11) vs. Randolph-Macon (33-6-1) Randolph-Macon 2, Wooster 1
9 May 20, 10 a.m. St. Joseph's (LI) (22-12) vs. TCNJ (31-11) TCNJ 15, St. Joseph's (LI) 5
10 May 20, 1:15 p.m. Widener (25-17-1) vs. Wooster (35-12) Wooster 16 - Widener 9
11 May 20, 4:30 p.m. LaRoche (38-9) vs. Randolph-Macon (34-6-1) Randolph-Macon 19 - LaRoche 6
12 May 21, 10 a.m. Wooster (36-12) vs. TCNJ (32-11) Wooster 5 - TCNJ 3
13 May 21, 1:15 p.m. Wooster (37-12) vs. LaRoche (38-10) LaRoche 13 - Wooster 0
14 May 21, 9 p.m. Randolph-Macon (35-6-1) vs. LaRoche (39-10) LaRoche 7, Randolph-Macon 2 (12 innings)
15 May 22, 11:30 a.m. Randolph-Macon (35-6-1) vs. LaRoche (39-10) LaRoche 7, Randolph-Macon 3

CENTRAL REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Webster Watch/Live Stats
1 May 18, 1 p.m. Wisconsin-Whitewater (29-14) vs. Westminster (MO) (28-13) Whitewater 11 - Westminster 4
2 May 18, 4:30 p.m. Wartburg (33-11) vs. Rose-Hulman (29-11) Rose-Hulman 7 - Wartburg 2
3 May 18, 7 p.m. Augustana (IL) (30-12) vs. Washington-St. Louis (31-16) Washington-St. Louis 8 - Augustana (IL) 0
4 May 19, 11 a.m. Westminster (28-14) vs. Wartburg (33-12) Wartburg 8 - Westminster 0
5 May 19, 2:30 p.m. Wisconsin-Whitewater (30-14)  vs. Augustana (IL) (30-13) Wisconsin-Whitewater 15, Augustana (IL) 3
6 May 19, 6 p.m. Rose-Hulman (30-11) vs. Washington-St. Louis (32-16) Rose-Hulman 6 - Washington-St. Louis 5
7 May 20, 11 a.m. Wisconsin Whitewater (31-14) vs. Rose-Hulman (31-11) Rose-Hulman 8 - Wisc.-Whitewater 0
8 May 20, 2:30 p.m. Wartburg (34-12) vs. Washington St. Louis (32-17) Washington 5 - Wartburg 1
9 May 20, 6 p.m. Washington St. Louis (33-17) vs. Wisconsin-Whitewater (32-14) Wis.-Whitewater 9 - Wash. St.L. 8 (14)
10 May 21, 2 p.m. Rose-Hulman (32-11) vs. Wisconsin-Whitewater (33-14) Wis.-Whitewater 11 - Rose-Hulman 0
11 May 21, 5:30 p.m. Rose-Hulman (32-12) vs. Wisconsin-Whitewater (34-14) Wis.-Whitewater 5 - Rose-Hulman 3

WEST REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Whitworth Watch/Live Stats
1 May 18, 3 p.m. Trinity (TX) (35-7) vs. Pacific Lutheran (26-17) Trinity 7 - Pacific Lutheran 3
2 May 18, 5:30 p.m. Cal Lutheran (31-11) vs. Texas-Tyler (30-17) Texas-Tyler 4 - Cal Lutheran 3
3 May 18, 9 p.m. CWRU (26-13) vs. Whitworth (29-11) Whitworth 8, CWRU 5
4 May 19, 3 p.m. Pacific Lutheran (26-18) vs. Cal Lutheran (31-12) Pacific Lutheran 8 - Cal Lutheran 6
5 May 19, 5:30 p.m. Trinity (36-7) vs. CWRU (26-14) Trinity 10 - CWRU 0
6 May 19, 9 p.m. Texas-Tyler (31-17) vs. Whitworth (30-11) Texas-Tyler 6 - Whitworth 4
7 May 20, 5 p.m. Trinity (37-3) vs. Texas-Tyler (32-17) Trinity 14- UT-Tyler 2
8 May 20, 5:30 p.m. Pacific Lutheran (27-18) vs. Whitworth (30-12) Pac. Lutheran 8 - Whitworth 5
9 May 20, 9 p.m. Pacific Lutheran (28-18) vs. Texas-Tyler (32-18) Pac. Lutheran 3 - UT-Tyler 2
10 May 21, 3 p.m. Trinity (38-3) vs. Pacific Lutheran (29-18) Trinity 12, Pac. Luthern 7

MID-ATLANTIC REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host:  Misericordia  Watch/Live Stats
1 May 18, 10 a.m. Haverford (27-12) vs. UMass Boston (28-14) UMass 6 - Haverford 2
2 May 18, 1:15 p.m. Misericordia (34-11) vs. Penn St.-Berks (22-11) PSU Berks 3 - Misericordia 2
3 May 18, 4:30 p.m. Salisbury (25-10) vs. Kean (26-16) Kean 7 - Salisbury 1
4 May 18, 11 7:45 p.m. St. John Fisher (34-11) vs. Salve Regina (26-16-1) St. John Fisher 6 - Salve Regina 5
5 May 19, 10 a.m. Haverford (27-13) vs. Misericordia (34-12) Haverford 7- Misericordia 6 (10 innings)
6 May 19, 1:15 p.m. Salisbury (25-11) vs. Salve Regina (26-17-1) Salisbury 5 - Salve Regina 3
7 May 19, 4:30 p.m. UMass Boston (29-14) vs. Penn St.- Berks (23-11) UMass Boston 10, Penn St.-Berks 5
8 May 19, 7:45 p.m. Kean (27-16) vs. St. John Fisher (35-11) St. John Fisher 9, Kean 0
9 May 20, 10 a.m. Salisbury (26-11) vs. Penn St.-Berks (23-12) PSU-Berks 5 - Salisbury 2
10 May 20, 1:15 p.m. Haverford (28-13) vs. Kean (27-17) Kean 11 - Haverford 5
11 May 20, 4:30 p.m. UMass Boston (30-14) vs. St. John Fisher (36-11) St. John Fisher 6 - UMass-Boston 5
12 May 20, 7:45 p.m. Kean (28-16) vs. Penn St.-Berks (24-12) Kean 7 - PSU-Berks 4
13 May 21, 12 p.m. Kean (29-16) vs. UMass-Boston (30-15) Kean 5 - UMass-Boston 1
14 May 21, 3:30 p.m. St. John Fisher (37-11) vs. Kean (29-16) St. John Fisher 8 - Kean 2

NEW YORK REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: SUNY Cortland Watch/Live Stats
1 May 18, 11 a.m. SUNY Cortland (37-5) vs. Castleton (32-10) Cortland 14 - Castleton 4
2 May 18, 2:30 p.m. Ramapo (33-10-1) vs. Union (NY) (26-12) Ramapo 3 - Union 2
3 May 18, 6 p.m. Frostburg St. (30-12) vs. Susquehanna (29-14) Susquehanna 11 - Frostburg St. 8
4 May 19, 11 a.m. Castleton (32-11) vs. Union (26-13) Castleton 3 - Union 1
5 May 19, 2:30 p.m. SUNY Cortland (38-5) vs. Frostburg St. (30-13) SUNY Cortland 6 - Frostburg St. 0
6 May 19, 6 p.m. Ramapo (34-10-1) vs. Susquehanna (30-14) Ramapo 9 - Susquehanna 2
7 May 20, 11 a.m. SUNY Cortland (39-5) vs. Ramapo (35-10-1) Cortland 13 - Ramapo 4
8 May 20, 2:30 p.m. Castleton (33-11) vs. Susquehanna (30-15) Susquehanna 7 - Castleton 2
9 May 20, 6 p.m. Susquehanna (31-15) vs. Ramapo (35-11-1) Susquehanna 7 - Ramapo 2
10 May 21, 12 p.m. SUNY Cortland (40-5) vs. Susquehanna (32-15) Susquehanna 8 - Cortland 6
11 May 21, 4 p.m. Susquehanna (33-15) vs. SUNY Cortland (40-6) Cortland 10 - Susquehanna 9

NEW ENGLAND REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host:  Eastern Connecticut State  Watch/Live Stats
1 May 18, 10 a.m. Keystone (33-9) vs. Suffolk (33-11) Keystone 5 - Suffolk 2
2 May 18, 1:15 p.m. Wheaton (MA) (30-11) vs. Salem St. (23-18-1) Salem St. 7 - Wheaton 4
3 May 18, 4:30 p.m. Tufts (32-6) vs. Mitchell (27-9) Tufts 8 - Mitchell 1
4 May 18, 11 7:45 p.m. Oswego State (32-9) vs. Eastern Connecticut St. (23-17) Oswego State 3 - E. Conn. St. 2
5 May 19, 10 a.m. Suffolk (34-11) vs. Wheaton (MA) (31-11) Wheaton (MA) 6 - Suffolk 5
6 May 19, 1:15 p.m. Mitchell (27-10) vs. Eastern Connecticut St. (23-18) Mitchell 3 - E. Conn. St. 2
7 May 19, 4:30 p.m. Keystone (34-9) vs. Salem State (31-11) Keystone 7 - Salem State 1
8 May 19, 7:45 p.m. Tufts (33-6) vs. Oswego State (33-9) Tufts 2 - Oswego State 0
9 May 20, 10 a.m. Mitchell (28-10) vs. Salem State (33-10) Salem St. 3 - Mitchell 2
10 May 20, 1:15 p.m. Wheaton (32-11) vs. Oswego State (33-10) Oswego St. 2 - Wheaton 0
11 May 20, 4:30 p.m. Keystone (35-9) vs. Tufts (34-6) Keystone 11 - Tufts 3
12 May 20, 7:45 p.m. Oswego State (34-10) vs. Salem State (34-10) Oswego St. 7 - Salem St. 3
13 May 21, 12 p.m. Oswego State (35-10) vs. Tufts (34-7) Tufts 7 - Oswego St. 1
14 May 21, 3:30 p.m. Keystone (36-9) vs. Tufts (34-7) Keystone 7 - Tufts 5

MIDWEST REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host:  Wisconsin-LaCrosse  Watch/Live Stats
1 May 18, 10 a.m. St. Scholastica (31-9) vs. St. John's (MN) (28-12) St. John's 7 - St. Scholastica 2
2 May 18, 1:15 p.m. Wisconsin-LaCrosse (34-8) vs. Beloit (27-12) LaCrosse 17 - Beloit 2
3 May 18, 4:30 p.m. North Central (IL) (27-12) vs. Luther (32-12) Luther 8 - North Central (IL) 6
4 May 18, 11 7:45 p.m. Concordia Chicago (32-11) vs. Kalamazoo (24-18-1) Concordia Chicago 13 - Kalamazoo 2
5 May 19, 10 a.m. St. Scholastica (31-10) vs. Beloit (27-13) St. Scholastica 8, Beloit 1
6 May 19, 1:15 p.m. North Central (IL) (27-13)  vs. Kalamazoo (24-19-1) North Central (IL) 4 - Kalamazoo 2
7 May 19, 4:30 p.m. St. John's (29-12)  vs. Wisconsin-LaCrosse (35-8) Wisconsin LaCrosse 10 - St. John's 0
8 May 19, 7:45 p.m. Luther (33-12) vs. Concordia Chicago (33-11) Concordia Chicago 16 - Luther 3
9 May 20, 10 a.m. North Central (IL) (28-13) vs. St. John's (29-13) St. John's 8 - North Central 2
10 May 20, 1:15 p.m. St. Scholastica (32-10) vs. Luther (33-13) Luther 3 - St. Scholastica 2
11 May 20, 4:30 p.m. Wisconsin LaCrosse (36-8) vs. Concordia Chicago (34-11) Wisc.-LaCrosse 12 - Concordia 3
12 May 20, 7:45 p.m. Luther (34-13) vs. St. John's (30-13) St. John's 5 - Luther 4 (10)
13 May 21, 12 p.m. St. John's (31-13) vs. Concordia Chicago (34-12) St. John's 7 - Concordia Chicago 5 (11)
14 May 21, 3:30 p.m. Wisconsin LaCrosse (37-8) vs. St. John's (32-13) Wisc.-LaCrosse 5 - St. John's 3