Eight teams have survived regional play and will head to Fox Cities Stadium in Appleton, Wisconsin, to compete for the 2017 Division III championship.

Roanoke, Oswego State, North Central (Ill.), Cal Lutheran, UMass Boston, Wheaton (Mass.), Concordia-Chicago and Washington & Jefferson conquered their regions and will march on. The championships are scheduled to be held from May 26-31.

Below are all the results from the 2017 regionals:

REGIONAL BRACKETS: ‚Äč PDFs for all eight regions

SOUTH REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Averett
1 May 18, 11 a.m. No. 1 Salisbury (30-8) vs. No. 6 Roanoke (29-16) 15-5, Roanoke
2 May 18, 2:30 p.m. No. 2 LaGrange (38-4) vs. No. 5 Otterbein (31-12) 7-1, LaGrange
3 May 18, 6 p.m. No. 3 Rowan (28-16) vs. No. 4 Emory (27-12) 10-2. Rowan
4 May 19, 11 a.m. No. 1 Salisbury vs. No. 5 Otterbein 6-4, Salisbury
5 May 19, 2:30 p.m. No. 6 Roanoke vs. No. 4 Emory 4-2, Roanoke
6 May 19, 6 p.m. No. 2 LaGrange vs. No. 3 Rowan 12-5, LaGrange
7 May 20, 11 a.m. No. 6 Roanoke vs. No. 2 LaGrange 5-2, Roanoke
8 May 20, 2:30 p.m. No. 1 Salisbury vs. No. 3 Rowan 8-7 (11), Salisbury
9 May 20, 6 p.m. No. 1 Salisbury vs No. 2 LaGrange 4-2, Salisbury
10 May 21, 12 p.m. No. 6 Roanoke vs. No. 1 Salisbury 7-6, Salisbury
11 May 21, 3:30 p.m. No. 6 Roanoke vs. No. 1 Salisbury 13-5, Roanoke
    Roanoke wins South Regional  

NEW YORK REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: SUNYAC
1 May 18, 11 a.m. No. 1 Oswego St. (28-8) vs. No. 6 Ithaca (28-11) 11-10, Oswego St.
2 May 18, 2:30 p.m. No. 2 Southern Maine (30-11) vs. No. 5 Castleton (34-8) 5-3, Southern Maine
3 May 18, 9 p.m. No. 3 TCNJ (31-11) vs. No. 4 Tufts (30-8-1) 4-3, TCNJ
4 May 19, 11 a.m. No. 6 Ithaca vs. No. 5 Castleton 5-2, Ithaca
5 May 19, 2:30 p.m. No. 1 Oswego St. vs. No. 4 Tufts  1-0, Oswego St.
6 May 19, 6 p.m. No. 2 Southern Maine vs. No. 3 TCNJ 10-1, Southern Maine
7 May 20, 11 a.m. No. 1 Oswego St. vs. No. 2 Southern Maine 6-4, Oswego St.
8 May 20, 2:30 p.m. No. 6 Ithaca vs. No. 3 TCNJ 9-4, Ithaca
9 May 20, 6 p.m. No. 6 Ithaca vs. No. 2 Southern Maine 4-0, Southern Maine
10 May 21, 12 p.m. No. 1 Oswego St. vs. No. 2 Southern Maine 7-6, Southern Maine
11 May 21, 3:45 p.m. No. 1 Oswego St. vs. No. 2 Southern Maine 9-4, Oswego State
    Oswego State wins New York Regional  

CENTRAL REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Webster
1 May 18, 1 p.m. No. 1 Birmingham Southern (36-8) vs. No. 6 Greenville (30-15) 14-6, Birmingham So.
2 May 18, 4:30 p.m. No. 2 Washington-St. Louis (26-8) vs. No. 5 North Central (Ill.) (25-16) 3-1, North Central (Ill.)
3 May 18, 8 p.m. No. 3 Wartburg (31-12) vs. No. 4 Webster (29-13) 3-0, Wartburg
4 May 19, noon No. 6 Greenville vs. No. 2 Washington-St. Louis 7-1, Wash.-St. Louis
5 May 19, 3:30 p.m. No. 1 Birmingham Southern vs. No. 4 Webster 6-4, Birmingham So.
6 May 19, 7 p.m. No. 5 North Central (Ill.) vs. No. 3 Wartburg 8-3, North Central (Ill.)
7 May 20, noon No. 1 Birmingham Southern vs. No. 5 North Central (Ill.) 5-0, North Central (Ill.)
8 May 20, 3:30 p.m. No. 2 Washington-St. Louis vs. No. 3 Wartburg 1-0 (12), Wartburg
9 May 20, 7 p.m. No. 3 Wartburg vs. No. 1 Birmingham Southern 6-1, Birmingham So.
10 May 21, 1 p.m.  No. 5 North Central (Ill.) vs. No. 1 Birmingham Southern 3-2 (11), North Central (Ill.)
    North Central (Ill.) wins Central Regional  

WEST REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Texas at Tyler
1 May 18, noon No. 1 Texas-Tyler (39-7) vs. No. 6 Rhodes (25-19) 7-2, Rhodes
2 May 18, 3:30 p.m. No. 2 Cal Lutheran (31-10) vs. No. 5 Concordia (TX) (28-16) 6-3, Cal Lutheran
3 May 18, 7 p.m. No. 3 Centenary (LA) (34-8) vs. No. 4 Linfield (30-11) 12-1, Centenary (LA)
4 May 19, noon No. 1 Texas-Tyler vs. No. 5 Concordia (TX) 5-2, Concordia (TX)
5 May 19, 3:30 p.m. No. 6 Rhodes vs. No. 4 Linfield 11-7, Rhodes
6 May 19, 7 p.m. No. 2 Cal Lutheran vs. No. 3 Centenary (LA) 8-2, Cal Lutheran
7 May 20, noon No. 6 Rhodes vs. No. 2 Cal Lutheran 10-8, Cal Lutheran
8 May 20, 3:30 p.m. No. 5 Concordia (TX) vs. No. 3 Centenary (LA) 13-4, Concordia (TX)
9 May 20, 7 p.m. No. 5 Concordia (TX) vs. No. 6 Rhodes 6-4, Concordia (TX)
10 May 21, 1 p.m. No. 2 Cal Lutheran vs. No. 5 Concordia (TX) 9-7, Cal Lutheran
    Cal Lutheran wins West Regional  

NEW ENGLAND REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Massachusetts Boston
1 May 18, 10 a.m. No. 4 Salve Regina (34-10) vs. No. 5 Babson (25-13) 14-3, Babson
2 May 18, 1:15 p.m. No. 1 UMass Boston (33-10) vs. No. 8 Penn State-Berks (20-19) 9-8 (10), UMass Boston
3 May 18, 4:30 p.m. No. 3 St. John Fisher (30-10) vs. No. 6 Suffolk (26-15) 4-0, Suffolk
4 May 18, 7:45 p.m. No. 2 Arcadia (32-11) vs. No. 7 Worcester St. (19-20) 4-3, Arcadia
5 May 19, 10 a.m.

No. 4 Salve Regina vs. No. 8 Penn State-Berks

12-4, Salve Regina
6 May 19, 1:15 p.m. No. 3 St. John Fisher vs. No. 7 Worcester St. 14-7, St. John Fisher
7 May 19,  4:30 p.m. No. 5 Babson vs. No. 1 UMass Boston 4-0, UMass Boston
8 May 19, 7:45 p.m. No. 6 Suffolk vs. No. 2 Arcadia 1-0, Suffolk
9 May 20, 10 a.m. No. 3 St. John Fisher vs. No. 5 Babson 12-8, Babson
10 May 20, 1:15 p.m. No. 4 Salve Regina vs. No. 2 Arcadia 5-0, Salve Regina
11 May 20, 4:30 p.m. No. 1 UMass Boston vs. No. 6 Suffolk 13-4, UMass Boston
12 May 20, 7:45 p.m. No. 4 Salve Regina vs. No. 5 Babson 5-4, Babson
13 May 21, 12 p.m. No. 5 Babson vs. No. 6 Suffolk 9-1, Babson
14 May 21, 4 p.m. No. 1 UMass Boston vs. No. 5 Babson 11-8, UMass Boston
    UMass Boston wins New England Regional  

MID-ATLANTIC REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Middle Atlantic Conference
1 May 18, 10 a.m. No. 4 RIT (33-7) vs. No. 5 Alvernia (28-13-2) 8-4, Alvernia
2 May 18, 1:15 p.m. No. 1 Johns Hopkins (36-6) vs. No. 8 Lesley (21-17-1) 15-2, Johns Hopkins
3 May 18, 4:30 p.m. No. 3 Wheaton (MA) (23-14) vs. No. 6 Elizabethtown (27-15) 8-6, Wheaton (MA)
4 May 18, 7:45 p.m. No. 2 Shenandoah (36-8) vs. No. 7 SUNY Maritime (26-11) 5-3, Shenandoah
5 May 19, 10 a.m. No. 4 RIT vs. No. 8 Lesley 6-5, Lesley
6 May 19, 1:15 p.m. No. 6 Elizabethtown vs. No. 7 SUNY Maritime 13-5, Elizabethtown
7 May 19,  4:30 p.m. No. 5 Alvernia vs. No. 1 Johns Hopkins 13-9, Johns Hopkins
8 May 19, 7:45 p.m. No. 3 Wheaton (MA) vs. No. 2 Shenandoah 6-0, Wheaton (MA)
9 May 20, 10 a.m. No. 6 Elizabethtown vs. No. 5 Alvernia 11-1, Alvernia
10 May 20, 1:15 p.m. No. 8 Lesley vs. No. 2 Shenandoah 4-1, Shenandoah
11 May 20, 4:30 p.m. No. 1 Johns Hopkins vs. No. 3 Wheaton (MA) 6-1, Wheaton (MA)
12 May 20, 7:45 p.m. No. 2 Shenandoah vs. No. 5 Alvernia 8-6, Shenandoah
13 May 21, 12 p.m. No. 2 Shenandoah vs. No. 1 Johns Hopkins 4-2, Shenandoah
14 May 21, 3:30 p.m. No. 3 Wheaton (MA) vs. No. 2 Shenandoah 5-4, Shenandoah
15 May 22, 3 p.m. No. 2 Shenandoah vs. No. 3 Wheaton (MA) 1-0, Wheaton (MA)
    Wheaton (MA) wins Mid-Atlantic Regional  

MIDWEST REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Wisconsin-Whitewater
1 May 18, 11 a.m. No. 4 St. Scholastica (32-8) vs. No. 5 Wisconsin-La Crosse (28-17) 11-2, UW-La Crosse
2 May 18, 2:15 p.m. No. 1 Wisconsin-Whitewater (35-7) vs. No. 8 St. Norbert (30-11) 4-2, UW-Whitewater
3 May 18, 5:30 p.m. No. 3 Adrian (33-11) vs. No. 6 St. Thomas (MN) (26-16) 5-2, Adrian
4 May 18, 8:45 p.m. No. 2 Concordia Chicago (29-11) vs. No. 7 Macalester (26-15) 8-3, Concordia Chicago
5 May 19, 11 a.m. No. 4 St. Scholastica vs. No. 8 St. Norbert 2-0, St. Scholastica
6 May 19, 2:15 p.m. No. 6 St. Thomas (MN) vs. No. 7 Macalester 3-2 (11), St. Thomas
7 May 19,  5:30 p.m. No. 5 Wisconsin-La Crosse vs. No. 1 Wisconsin-Whitewater 5-2, Wisconsin-La Crosse
8 May 19, 8:45 p.m. No. 3 Adrian vs. No. 2 Concordia Chicago 7-2, Concordia-Chicago
9 May 20, noon No. 6 St. Thomas vs. No. 1 Wisconsin-Whitewater 7-2, St. Thomas
10 May 20, 3:15 No. 4 St. Scholastica vs. No. 3 Adrian 11-8, St. Scholastica
11 May 21, 11 a.m. No. 5 Wisconsin-La Crosse vs. No. 2 Concordia-Chicago 14-0, Concordia-Chicago
12 May 21, 2:30 p.m. No. 4 St. Scholastica vs. No. 6 St. Thomas (MN) 10-5, St. Thomas (MN)
13 May 21, 6 p.m. No. 6 St. Thomas (MN) vs. No. 5 Wisconsin-La Crosse 8-3, Wisconsin-La Crosse
14 May 22, 11 a.m. No. 2 Concordia-Chicago vs. No. 5 Wisconsin-La Crosse 17-3, Concordia-Chicago
    Concordia-Chicago wins Midwest Regional  

MIDEAST REGIONAL

GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Washington and Jefferson
1 May 18, 10 a.m. No. 4 Washington & Jefferson (34-10) vs. No. 5 Misericordia (30-12) 12-7, Wash. & Jefferson
2 May 18, 1:15 p.m. No. 1 Wooster (35-8) vs. No. 8 Earlham (29-12) 6-2, Earlham
3 May 18, 4:30 p.m. No. 3 La Roche (34-8) vs. No. 6 Keystone (31-13) 5-2, Keystone
4 May 18, 7:45 p.m. No. 2 SUNY Cortland (33-7) vs. No. 7 DePauw (31-11) 8-5, DePauw
5 May 19, 10 a.m. No. 5 Misericordia vs. No. 1 Wooster 12-0, Wooster
6 May 19, 1:15 p.m. No. 3 La Roche vs. No. 2 SUNY Cortland 10-2, SUNY Cortland
7 May 19,  4:30 p.m. No. 4 Washington & Jefferson vs. No. 8 Earlham 15-6, Wash. & Jefferson
8 May 20, 10 a.m. No. 6 Keystone vs. No. 7 DePauw 10-3, Keystone
9 May 20, 1:15 p.m. No. 2 SUNY Cortland vs. No. 8 Earlham 5-0, SUNY Cortland
10 May 20, 4:30 p.m. No. 1 Wooster vs. No. 7 DePauw 13-4, DePauw
11 May 20, 7:45 p.m. No. 4 Washington & Jefferson vs. No. 6 Keystone  8-4, Wash. & Jefferson
12 May 21, 9:30 a.m. No. 7 DePauw vs. No. 2 SUNY Cortland 9-0 SUNY Cortland
13 May 21, 12:45 p.m. No. 2 SUNY Cortland vs. No. 6 Keystone 22-4, SUNY Cortland
14 May 22, noon  No. 4 Washington & Jefferson vs. No. 2 SUNY Cortland 7-6, SUNY Cortland
15 May 22, 3:30 p.m. No. 4 Washington & Jefferson vs. No. 2 SUNY Cortland 6-3, Wash. & Jefferson
    Washington & Jefferson wins Mideast Regional