INDIANAPOLIS -- The NCAA has announced the field of 80 teams and 32 student-athletes that have been selected to participate in regional competition of the 2011 NCAA Division II Men’s Golf Championships. The regional competitions will be conducted May 2-4.

The top five teams and the top two student-athletes not with a team from each regional (regardless of region) will advance to the finals May 16-20 at the Robert Trent Jones Golf Trail at The Shoals in Florence, Ala. The finals will be hosted by the University of North Alabama.

There will be four sites at which two regions will meet and conduct tournaments:

• Atlantic and East -- Hershey Links Golf Club, Hershey, Pa; hosted by Millersville University of Pennsylvania.

• South and Southeast -- Victoria Hills Golf Club, DeLand, Fla; hosted by the Sunshine State Conference and the Central Florida Sports Commission.

• Midwest and South Central -- Cherry Blossom Golf Club, Georgetown, Ky; hosted by Northern Kentucky University.

• Central and West -- Championships Course at the University of New Mexico, Albuquerque, N.M.; hosted by Western New Mexico University.

ATLANTIC
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 Indiana (Pa.) [Pennsylvania State Athletic Conference] 1 John M. Cole (Fayetteville St.)
2 Concord [West Virginia Intercollegiate Athletic Conference] 2 Sean Burke (Ohio Valley)
3 Clarion 3 Alasdair Forsythe (Davis and Elkins)
4 West Chester 4 Drew Deimel (Gannon)
5 California (Pa.)    
6 Charleston (W.Va.)    
7 West Liberty    
8 Bluefield State    
9 Virginia State [Central Intercollegiate Athletic Association]    
10 Mercyhurst    
EAST
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 Wilmington (Del.) [Central Atlantic Collegiate Conference] 1 Matt Horton (Saint Rose)
2 St. Thomas Aquinas 2 Kent St. Charles (Pace)
3 American International 3 Rick Bylund (Assumption)
4 Post 4 Joesph Leardo (Felician)
5 Adelphi [Northeast-10]    
6 Dowling    
7 LeMoyne    
8 Goldey-Beacom    
9 Bentley    
10 Concordia (N.Y)    
SOUTH
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 West Florida [Gulf South Conference] 1 Bryn Powers (West Georgia)
2 Lynn 2 Callum Georgallides (Eckerd)
3 Barry 3 Matt Jennings (Henderson State)
4 North Alabama 4 Kris Shane (Tampa)
5 Nova Southeastern [Sunshine State Conference]    
6 Florida Southern    
7 Valdosta State    
8 Rollins    
9 Delta State    
10 Florida Tech    
SOUTHEAST
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 Georgia College 1 Jake Murphy (Coker)
2 Barton 2 Gavin Hay (Carson-Newman)
3 Armstrong Atlantic State 3 Max Fischer (Lander)
4 Columbus State 4 Liam Ashby (Carson-Newman)
5 Newberry [South Atlantic Conference]    
6 UNC-Pembroke    
7 Flagler [Peach Belt Conference]    
8 Queens (N.C.) [Conference Carolinas]    
9 South Carolina-Aiken    
10 Belmont Abbey    
MIDWEST
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 Indianapolis 1 Joe McGeean (Findlay)
2 Missouri-St. Louis 2 Clarke Fry (Rockhurst)
3 Drury 3 Matt Hancock (Southern Indiana)
4 Grand Valley State 4 Nate Kelly (Saginaw Valley State)
5 Wayne State (Mich.)    
6 Ashland    
7 Northern Kentucky    
8 Ferris State [Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference]    
9 Bellarmine    
10 Lewis [Great Lakes Valley Conference]    
SOUTH CENTRAL
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 Central Oklahoma [Lone Star Conference] 1 Ben Hargis (West Texas A&M)
2 Abilene Christian 2 Chris Kovach (Truman)
3 Central Missouri [Mid-America Intercollegiate Athletics Association] 3 Kevin Quinley (Fort Hays State)
4 Cameron 4 Andy Hogenmiller (Missouri Southern State)
5 St. Mary's (Texas)    
6 Midwestern State    
7 St. Edward's    
8 Newman [Heartland Conference]    
9 Washburn    
10 Northeastern State    
CENTRAL
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 Colorado-Colorado Springs 1 Adam Fields (Wayne State (Neb.))
2 Fort Lewis [Rocky Mountain Athletic Conference] 2 Jon Anderson (Upper Iowa)
3 Colorado State-Pueblo 3 Jake Sanders (Minnesota-Crookston)
4 Colorado School of Mines 4 Nick Jarrett (Concordia-St. Paul)
5 Western New Mexico    
6 Minn. State-Mankato [Northern Sun Intercollegiate Conference    
7 Colorado Christian    
8 Regis (Colo.)    
9 St. Cloud State    
10 Mesa State    
WEST
Pos. School [Qualifying Conference] Pos. Individual (School)
1 Cal State-Monterey Bay [California Collegiate Athletic Association] 1 Ryan Indovina (Cal State Domninguez Hills)
2 Western Washington 2 Troy Davis (Notre Dame De Namur)
3 Cal State-Chico 3 Keith Okasaki (UC-San Diego)
4 Sonoma State 4 Ryan Sheffer (Notre Dame De Namur)
5 Cal State-Stanislaus    
6 Grand Canyon    
7 Dixie State    
8 Cal State-San Bernardino    
9 St. Martin's    
10 Hawaii-Hilo [Pacific West Conference]