March 30, 2009

 

Courtesy of Bucknell

PHILADELPHIA, Pa. (Schuylkill River)  – The Bucknell women’s rowing team tied the program record by advancing six boats to the finals of the Murphy Cup Regatta on Saturday. All six of those boats earned first-place finishes in the finals, bettering last year’s four gold medals, as Bucknell claimed the overall points trophy at the competitive event for the third consecutive year.

Five of the boats that advanced to the finals also won their heats, while the lightweight eight did not compete in a heat, but still won its finals race.

The varsity eight, second varsity eight, varsity four, novice eight, lightweight eight and novice four were the six boats that won in the finals for the Bison.

Five of Bucknell’s boats won their finals race by more than three seconds, with the novice eight’s 11.55-second victory over second-place Saint Joseph’s the largest of the day. The novice four’s 1.52-second win over runner-up Trinity was the closest of the six finals races, but was still a comfortable margin.

Bucknell’s strong showing marks the third consecutive year it has won the overall points trophy at the Murphy Cup. The Bison totaled 57 points, while second-place Saint Joseph’s had 32.

The Bison will be back in action next Sunday, April 5, when it takes on MIT on Walker Lake in Troxelville, Pa.
 

Varsity Eight Results

Heat

1. Bucknell – 6:47.59

2. Temple – 6:53.09

3. Colgate – 7:01.04

4. Jacksonville – 7:02.54

5. West Virginia – 7:07.07

6. Robert Morris – 7:27.03

 

Final

1. Bucknell – 6:39.57

2. Saint Joseph’s – 6:42.70

3. Drexel – 6:47.90

4. Trinity – 6:48.29

5. Fordham – 6:59.69

6. Rutgers – 6:59.78

 

Boat Lineup

Jeweliet Yost (coxswain)

Kelly Henkler (8)

Katharine Watson (7)

Victoria Dudley (6)

Page Kannor (5)

Taylor Jordan (4)

Carol Schoenecker (3)

Olivia Knodt (2)

Whittney Henry (1)

 

Second Varsity Eight Results

Heat

1. Bucknell – 6:51.48

2. Saint Joseph’s – 6:58.55

3. George Mason – 6:59.41

4. Dayton – 7:22.64

5. Colgate – 7:26.90

 

Final

1. Bucknell – 6:53.40

2. Trinity – 7:01.57

3. Navy – 7:02.05

4. Saint Joseph’s – 7:03.43

5. George Mason – 7:11.05

6. Delaware – 7:16.92

 

Boat Lineup

Mary Wilson (coxswain)

Christina Cabiati (8)

Jillian O’Mara (7)

Elizabeth Regan (6)

Meredith Weber (5)

Caitlin Doolin (4)

Devon Mitchell (3)

Gillian Carter (2)

Allison Martens (1)

 

Varsity Four Results

Heats

1. Bucknell “A” – 7:35.39

2. Iona – 7:53.76

3. Temple – 7:58.76

4. Susquehanna – 8:21.45

5. Rutgers-Camden – 9:20.44

 

1. Navy “B” – 7:42.18

2. Philadelphia – 7:47.49

3. Bucknell “B” – 7:58.55

4. Pittsburgh – 8:35.51

5. New Jersey – 8:58.28

 

Final

1. Bucknell “A” – 7:34.55

2. Navy “B” – 7:40.38

3. Navy “A” – 7:43.81

4. Robert Morris – 7:47.39

5. Loyola – 7:52.98

6. Philadelphia – 8:10.64

 

Boat “A” Lineup

Katherine Anderson (coxswain)

Kerry Sullivan (4)

Christine Holodnik (3)

Nicole Pilling (2)

Diana McCullough (1)

 

Boat “B” Lineup

Alexandra Higbee (coxswain)

Molly Schneider (4)

Allegra Colandro (3)

Lindsay Cover (2)

Cherith Elliott (1)

 

Novice Eight Results

Heat

1. Bucknell – 7:02.39

2. Navy – 7:21.99

3. Drexel – 7:25.86

4. Delaware – 7:34.98

5. Fairfield – 8:12.76

 

Final

1. Bucknell – 6:54.83

2. Saint Joseph’s – 7:06.38

3. Temple – 7:07.63

4. Rutgers – 7:15.02

5. Loyola – 7:16.90

6. West Virginia – 7:23.68

 

Boat Lineup

Roxanne Heyman (coxswain)

Anne Kirk (8)

Hanna Rozowski-Vogt (7)

Emily Ralen (6)

Margaret Davies (5)

Allison Cohen (4)

Taylor Cardosi (3)

Elizabeth Munson (2)

Hilary Dabney (1)

 

Lightweight Eight Results

Final

1. Bucknell – 6:58.72

2. MIT – 7:06.94

3. Lehigh – 7:13.07

4. Lafayette – 7:13.86

5. Duquesne – 7:29.25

 

Boat Lineup

Alexandra Higbee (coxswain)

Kim Weaver (8)

Caitlyn Oster (7)

Meghan O’Reilly (6)

Caitlin Vogelsang (5)

Hilary Strong (4)

Christa Rotolo (3)

Katharine Leonard (2)

Cassie Mastrostefano (1)

 

Novice Four Results

Heat

1. Bucknell – 8:00.39

2. West Virginia – 8:05.02

3. Iona – 8:06.65

4. Fordham – 8:22.13

5. Rutgers – 8:38.47

 

Final

1. Bucknell – 8:01.26

2. Trinity – 8:02.78

3. Delaware – 8:06.64

4. MIT – 8:10.84

5. Iona – 8:18.45

 

Boat Lineup

Katherine Coney (coxswain)

Joanna Freeman (4)

Kalila Beehler (3)

Nicole Shea (2)

Katlynn Pentecoste (1)