March 30, 2009

 

Courtesy of Western Washington

TACOMA, Wash. --- Showing depth and determination, a young and inexperienced Western Washington University women’s rowing squad opened the season by winning all four of its eight races Saturday at the Daffodil Regatta on American Lake.

The Vikings, who have won the last four NCAA Division II national championships, entered the regatta ranked No.1 in the Collegiate Rowing Coaches Association NCAA II Preseason Poll.

At the Daffodil meet, Western was victorious in the varsity eight, second varsity eight, novice eight and second novice eight events.  The runner-up in all four 2,000-meter races was host University of Puget Sound, which placed third last spring at the NCAA III National Championships.

“It was an excellent start considering that two-thirds of the team had never raced before,” said Western coach John Fuchs.  “Puget Sound is really gunning for us, so it’s not surprising how close they were.  But we haven’t even gotten above race cadence yet, so we had no sprint or game plan, we just wanted to keep moving at a certain rate.  We’ve got a lot to work on for next week.”   

The Vikings won the varsity eight run with a time of 7:29.10, just 1.76 seconds ahead of Puget Sound.  Seated in that shell were coxswain Kristy Theodorson (Sr., Bothell/Inglemoor), stroke Casey Mapes (So., Anchorage, AK/Service), No.7 Carson MacPherson-Krutsky (Fr., Seattle/Garfield), No.6 Jean Piette (Fr., Vancouver/Columbia River), No.5 Megan Northey (Fr., Brier/King’s), No.4 Katie Woolsey (Fr., North Bend/Mount Si), No.3 Heather Kelly (Jr., Bird Creek, AK/South Anchorage), No.2 Madeleine Eckmann (Jr., Winthrop/Liberty Bell) and bow Audrey Coon (Sr., Kenai, AK/Kenai Central)

“I knew it was going to be really close because we had four freshmen in the boat and it was the first race for three of them,” Fuchs said.  “I’m expecting it will be close like that throughout the year with this group.”

Western took the second varsity eight by 5.06 seconds (7:38.39) and dominated both the novice eight (7:16.70) and second novice eight (7:49.90) races.

In the Vikings’ second varsity boat were coxswain Samantha Oberholzer (So., Bellevue), stroke Hannah Gallagher (Fr., Seattle/Garfield), No.7 Siri Carlson (So., Tacoma/Franklin Pierce), No.6 Hilary Gastwirth (Sr., Issaquah/Liberty), No.5 Erin Bean (Sr., Lynnwood/Meadowdale), No.4 Jordan Uecker (Fr., Bellingham/Sehome/Whatcom CC), No.3 Nolan Winger (Fr., Bremerton/Central Kitsap), No.2 Kelsey Baker (Fr., Gig Harbor) and bow Kate Berni (Fr., Silverdale/Central Kitsap).

“I don’t think any of the crews were in front at the start except perhaps for the second novice eight which might have got off the line quicker than the rest,” said Fuchs.  “But all the other crews tried to have a good smooth start and just go to work.  They weren’t paying attention to what other crews were doing, but were just trying to get down the course and have a good row.”

Seated in Western’s novice eight were coxswain Alix Crilly (Fr., Wenatchee), stroke Jean Piette (Fr., Vancouver/Columbia River),, No.7 Carson MacPherson-Krutsky (Fr., Seattle/Garfield), No.6 Katie Woolsey (Fr., North Bend/Mount Si), No.5 Megan Northey (Fr., Brier/King’s), No.4 Jordan Uecker (Fr., Bellingham/Sehome/Whatcom CC), No.3 Nolan Winger (Fr., Bremerton/Central Kitsap), No.2 Kelsey Baker (Fr., Gig Harbor) and bow Kate Berni (Fr., Silverdale/Central Kitsap).

In the second novice eight were coxswain Daniella Armstrong (So., Eastsound/Orcas Island), stroke Katie Sauerbrey (So., Brush Prairie/Hockinson), No.7 Laura Mahon (Fr., Castle Rock/Mark Morris), No.6 Alyssa Dewey (Fr., Bend, OR/Mountain View), No.5 Alissa Schlecht (So., Corvallis, MT), No.4 Mariana Cains (So., Walla Walla), No.3 MacKenzie Wilson (Fr., Curlew), No.2 Bethany Park (Fr., Covington/Kentwood) and bow Dani Dunlap (Fr., Seattle/Kennedy).

All of the varsity and novice four races were cancelled because of bad weather.

“It was raining and snowing at the same time, but the water was flat which was good,” said Fuchs.  “They handled the cold and tough conditions really well.”

Western next competes in the Northwest Collegiate Rowing Conference Invitational on April 4 at Vancouver Lake near Vancouver, Wash.

There the Vikings will take on nationally No.2-ranked Dowling and Rollins in the varsity eight race.  It will be the first time that Western has faced NCAA II competition outside the West Region during the regular season.

Daffodil Regatta - March 28 - Tacoma, Wash. - American Lake

Results

Varsity 8 - 1. Western Washington 7:29.10, 2. Puget Sound 7:30.86, 3. Willamette 7:34.39, 4. Seattle Pacific 7:56.95, Lewis & Clark 7:58.90, 5. Pacific Lutheran 8:09.85

 

2Varsity 8 - 1. Western Washington-A 7:38.39, 2. Puget Sound 7:43.48, 3. Willamette 8:09.85, 4. Pacific Lutheran 8:22.15, 5. Western Washington-B 8:23.69

 

Novice 8 - 1. Western Washington 7:16.70, 2. Puget Sound 7:29.21, 3. Willamette 8:02.36, 4. Pacific Lutheran 8:03.80

 

2Novice8 - 1. Western Washington 7:49.90, 2. Puget Sound 8:21.13, 3. Willamette 8:38.29, 4. Seattle U. 9:07.41.

 

WWU Lineups:

 

Varsity 8 - coxswain Kristy Theodorson (Sr., Bothell/Inglemoor), stroke Casey Mapes (So., Anchorage, AK/Service), No.7 Carson MacPherson-Krutsky (Fr., Seattle/Garfield), No.6 Jean Piette (Fr., Vancouver/Columbia River), No.5 Megan Northey (Fr., Brier/King’s), No.4 Katie Woolsey (Fr., North Bend/Mount Si), No.3 Heather Kelly (Jr., Bird Creek, AK/South Anchorage), No.2 Madeleine Eckmann (Jr., Winthrop/Liberty Bell), bow Audrey Coon (Sr., Kenai, AK/Kenai Central)

 

2nd Varsity 8 - coxswain Samantha Oberholzer (So., Bellevue), stroke Hannah Gallagher (Fr., Seattle/Garfield), No.7 Siri Carlson (So., Tacoma/Franklin Pierce), No.6 Hilary Gastwirth (Sr., Issaquah/Liberty), No.5 Erin Bean (Sr., Lynnwood/Meadowdale), No.4 Jordan Uecker (Fr., Bellingham/Sehome/Whatcom CC), No.3 Nolan Winger (Fr., Bremerton/Central Kitsap), No.2 Kelsey Baker (Fr., Gig Harbor), bow Kate Berni (Fr., Silverdale/Central Kitsap)

 

3rd Varsity 8 - coxswain Kelsey McFarland (So., Tacoma/Fife), stroke Molly Blue (So., Snohomish), No.7 Britney Bachmann (So., Everett/Cascade), No.6 Katrina Ozols (So., Kodiak, AK), No.5 Sara Malone (So., Mount Vernon), No.4 Sarah Seitz (So., Olympia/Avanti), No.3 Tess Griswold (Fr., Tacoma/Stadium), No.2 Christina Frattali (Fr., Spokane/West Valley), bow Katie Sauerbrey (So., Brush Prairie/Hockinson)

 

Novice 8 - coxswain Alix Crilly (Fr., Wenatchee), stroke Jean Piette (Fr., Vancouver/Columbia River),, No.7 Carson MacPherson-Krutsky (Fr., Seattle/Garfield), No.6 Katie Woolsey (Fr., North Bend/Mount Si), No.5 Megan Northey (Fr., Brier/King’s), No.4 Jordan Uecker (Fr., Bellingham/Sehome/Whatcom CC), No.3 Nolan Winger (Fr., Bremerton/Central Kitsap), No.2 Kelsey Baker (Fr., Gig Harbor), bow Kate Berni (Fr., Silverdale/Central Kitsap)

 

2nd Novice 8 - coxswain Daniella Armstrong (So., Eastsound/Orcas Island), stroke Katie Sauerbrey (So., Brush Prairie/Hockinson), No.7 Laura Mahon (Fr., Castle Rock/Mark Morris), No.6 Alyssa Dewey (Fr., Bend, OR/Mountain View), No.5 Alissa Schlecht (So., Corvallis, MT), No.4 Mariana Cains (So., Walla Walla), No.3 MacKenzie Wilson (Fr., Curlew), No.2 Bethany Park (Fr., Covington/Kentwood), bow Dani Dunlap (Fr., Seattle/Kennedy)