TIME DIVISION EVENT
Friday, May 25    
6-7 a.m. All Divisions Course available for practice
8 a.m. Division III I Eights Heat 1
8:15 a.m. Division III I Eights Heat 2
8:30 a.m. Division III II Eights Heat 1
8:45 a.m. Division III II Eights Heat 2
9 a.m. Division I I Eights Heat 1
9:15 a.m. Division I I Eights Heat 2
9:30 a.m. Division I I Eights Heat 3
9:45 a.m. Division I II Eights Heat 1
10 a.m. Division I II Eights Heat 2
10:15 a.m. Division I II Eights Heat 3
10:30 a.m. Division I Fours Heat 1
10:45 a.m. Division I Fours Heat 2
11 a.m. Division I Fours Heat 3
11:15 a.m. Division II Eights – Heat 1
12:00 p.m. Division II Eights – Heat 2
12:15 p.m. Division II Fours – Heat 1
12:30 p.m. Division II Fours – Heat 2
12:45 p.m. All Divisions Committee meeting (each division meets separately)
1 p.m. All Divisions Regatta director/committee chairs' meeting
3 p.m. Division III II Eights Repechage
3:15 p.m. Division III I Eights Repechage
3:30 p.m. Division I I Eights Repechage
3:45 p.m. Division I II Eights Repechage
4 p.m. Division I Fours Repechage
4:30-6:30 p.m. All Divisions Course available for practice (or immediately following the final race)
4:30 p.m. All Divisions Committee meeting (each division meets separately)
5 p.m. All Divisions Regatta director/committee chairs' meeting
     
Saturday, May 26    
7-8 a.m. All Divisions Course available for practice
9 a.m. Division I I Eights Semifinals
9:15 a.m. Division I I Eights Semifinals
9:30 a.m. Division I II Eights Semifinals
9:45 a.m. Division I II Eights Semifinals
10 a.m. Division I Fours Semifinals
10:15 a.m. Division I Fours Semifinals
10:30 a.m. Division II Eights Repechage
10:45 a.m. Division II Fours Repechage
11 a.m. Division III II Eight Petite Final (places 5-6)
11:20 a.m. Division III II Eights Grand Final (places 1-4)
11:35 a.m. Division III I Eights Petite Final (places 7-8)
11:55 a.m. Division III I Eights Grand Final (places 1-6)
12:15 p.m. Divisions I/II Committee meeting
12:30 p.m. Division III Awards Ceremony
12:30 p.m. Divisions I/II Regatta director/committee chairs' meeting
2-4 p.m. All Divisions Course available for practice
     
Sunday, May 27    
7-8 a.m. Divisions I/II Course available for practice
9 a.m. Division II Fours Grand Final (places 1-3)
9:15 a.m. Division II Eights Petite Final (places 5-6)
9:35 a.m. Division II Eights Grand Final (places 1-4)
9:50 a.m. Division I Fours Third Level (places 13-16)
10:05 a.m. Division I Fours Petite Final (places 7-12)
10:25 a.m. Division I Fours Grand Final (places 1-6)
10:40 a.m. Division I II Eights Third Final (places 13-16)
10:55 a.m. Division I II Eights Petite Final (places 7-12)
11:15 a.m. Division I II Eights Grand Final (places 1-6)
11:30 a.m. Division I I Eights Third Final (places 13-16)
11:45 a.m. Division I I Eights Petite Final (places 7-12)
12:05 a.m. Division I I Eights Grand Final (places 1-6)
12:15 p.m. Division II Awards ceremony
12:30 p.m. Division I Awards ceremony