INDIANAPOLIS -- The NCAA Men’s and Women’s Skiing Committee announced Monday the 74 men and 74 women selected to participate in the 2012 National Collegiate Men’s and Women’s Skiing Championships, to be held March 7-10 at Bridger Bowl and Bohart Ranch in Bozeman, Mont. The championships will be hosted by Montana State.

Participants are selected on a regional basis from two designated regions for Alpine skiing (East and West Regions) and three designated regions for Nordic skiing (Central, East and West Regions). Bids are awarded to regions using a formula determined by the skiing committee. A maximum of 12 student-athletes (three per gender per discipline) may participate from an institution.

Nordic events will be held at Bohart Ranch Cross Country Ski Center. The men’s 10-kilometer and women’s five-kilometer freestyle cross-country races will be conducted March 7.  The women’s 15-kilometer and men’s 20-kilometer classical races will be held March 9.

Alpine events will run at Bridger Bowl. The men’s and women’s giant slaloms will be held March 8, with the men’s and women’s slaloms conducted March 10.

Alpine Participants by Region
REGION/NAME, SCHOOL REGION/NAME, SCHOOL
East Region – Men East Region – Women
Paul Atkinson, New Hampshire Natalie Biedermann, Colby
Hunter Black, Dartmouth Laurel Carter, Williams
Zach Clayton, New Hampshire Avril Dunleavy, Bates
Shawn Dunstan, Colby-Sawyer Ashley-Kate Durham, St. Lawrence
Bobby Farrell, Vermont Abigail Fucigna, Dartmouth
Alex Jones, Bates Erin Fucigna, Dartmouth
Tim Kelley, Vermont Emily Hayes, Bates
Trevor Leafe, Dartmouth Jenna Kantor, New Hampshire
Dustin Martin, St. Lawrence Marie-Elaine Lepine, New Hampshire
Andrew McNealus, Middlebury Geordie Lonza, Williams
Brian Morgan, Colby Rebecca Nadler, Harvard
Ben Morse, Dartmouth Annie Rendall, Dartmouth
Jonathan Nordbotten, Vermont Kristina Riss-Johannessen, Vermont
Hig Roberts, Middlebury Cassady Roberts, Colby
Fredrik Sandell, St. Michael’s Laura Rozinowicz, New Hampshire
Graham Scott, St. Lawrence Kate Ryley, Vermont
Bryan Shpall, Middlebury Christine Schozer, Middlebury
Taylor Vest-Burton, New Hampshire Elli Terwiel, Vermont
   
West Region – Men West Region – Women
Chris Acosta, New Mexico Vanessa Berther, Alaska Anchorage
Andreas Adde, Alaska Anchorage Julie Bordeau, Utah
Sean Alexander, Alaska Anchorage Devin Delaney, Denver
Michael Bansmer, New Mexico Stefanie Demetz, New Mexico
Nick Cohee, Utah Erika Ghent, Colorado
Niko Harmanen, Alaska Anchorage Sterling Grant, Denver
Andreas Haug, Colorado Katie Hartman, Colorado
Geoff Irwin, Montana State Mary Rachel Hostetter, New Mexico
Torjus Krogdahl, Utah Stephanie Irwin, Montana State
Max Lamb, Colorado Anna Kocken, Utah
Espen Lysdahl, Denver Kelly McBroom, Montana State
Max Marno, Denver Carolina Nordh, Colorado
Mike Radford, Montana State Alexandra Parker, Alaska Anchorage
Charlie Reynolds, Denver Marissa Riopelle, Montana State
Armin Triendl, New Mexico Tii-Maria Romar, Utah
Ryan Wilson, Utah Anais Urbain, Alaska Anchorage
Adam Zika, Colorado Kate Williams, New Mexico

Nordic Participants by Region
REGION/NAME, SCHOOL REGION/NAME, SCHOOL
Central Region – Men Central Region – Women
Chris Bowler, Northern Michigan Molly Burger, Northern Michigan
Logan Hanneman, Alaska Fairbanks Deedra Irwin, Michigan Tech
Mikko Harju, Michigan Tech Monica Markvardsen, Northern Michigan
Jeremy Hecker, St. Scholastica Crystal Pitney, Alaska Fairbanks
Tyler Kornfield, Alaska Fairbanks Marit Rjabov, Alaska Fairbanks
Kjell-Christian Markset, Northern Michigan Raphaela Sieber, Alaska Fairbanks
Paul Schommer, St. Scholastic Marie-Helen Soderman, Northern Michigan
Erik Soderman, Northern Michigan  
   
East Region – Men East Region – Women
Jake Barton, Colby Sophie Caldwell, Dartmouth
Franz Bernstein, Vermont Caroline Carpenter, St. Lawrence
Jordan Buetow, Bates Erika Flowers, Dartmouth
Dylan Grald, Vermont Lucy Garrec, Vermont
Alex Howe, Vermont Amy Glen, Vermont
Patrick Johnson, Middlebury Hallie Grossman, Bates
Erik Lindgren, New Hampshire Elizabeth Guiney, New Hampshire
Ben Lustgarten, Middlebury Annie Hart, Dartmouth
Dimitri Luthi, Williams Elizabeth Izzo, New Hampshire
Chase Marston, Middlebury Sophie McClelland, Middlebury
Eric Packer, Dartmouth Caitlin Patterson, Vermont
Gordon Vermeer, Dartmouth Annie Pokorny, Middlebury
Will Wicherski, Williams Tristan Ramey, New Hampshire
Sam Tarling, Dartmouth Beth Taylor, Bates
  Alena Tofte, Harvard
   
West Region – Men West Region – Women
Jorgen Brevik, Denver Jaime Bronga, Alaska Anchorage
Andrew Dougherty, Denver Makalya Cappel, Denver
Lukas Ebner, Alaska Anchorage Ase Carlson, Montana State
Miles Havlick, Utah Clara Chauvet, New Mexico
Andreas Hoye, Colorado Kate Dolan, Denver
Vegard Kjoelhamar, Colorado Maria Graefnings, Utah
Trygve Markset, Denver Eliska Hajkova, Colorado
Lasse Molgaard-Nielsen, Alaska Anchorage Steffi Hiemer, Alaska Anchorage
David Norris, Montana State Linn Klaesson, New Mexico
Rune Oedegaard, Colorado Rose Kemp, Utah
Christian Otto, New Mexico Casey Kutz, Montana State
Sjur Prestseater, New Mexico Anni Nord, New Mexico
Tyler Reinking, Montana State Joanne Reid, Colorado
Michael Schallinger, Montana State Laura Rombach, Alaska Anchorage
Didrik Smith, Utah Mary Rose, Colorado
Tom Smith, Utah Parker Tyler, Utah
Nevio Zeni, Alaska Anchorage Jessica Yeaton, Montana State
Participants by School
SCHOOL MEN'S ALPINE WOMEN'S ALPINE MEN'S NORDIC WOMEN'S NORDIC TOTAL
Alaska Anchorage 3 3 3 3 12
Alaska Fairbanks 0 0 2 3 5
Bates 1 2 1 2 6
Colby 1 2 1 0 4
Colby-Sawyer 1 0 0 0 1
Colorado 3 3 3 3 12
Dartmouth 3 3 3 3 12
Denver 3 2 3 2 10
Harvard 0 1 0 1 2
Michigan Tech 0 0 1 1 2
Middlebury 3 1 3 2 9
Montana State 2 3 3 3 11
New Hampshire 3 3 1 3 10
New Mexico 3 3 2 3 11
Northern Michigan 0 0 3 3 6
St. Lawrence 2 1 0 1 4
St. Michael’s 1 0 0 0 1
St. Scholastica 0 0 2 0 2
Utah 3 3 3 3 12
Vermont 3 3 3 3 12
Williams 0 2 2 0 4