The 2013 Division II Softball Championship is set with 16 regionals. Four teams will participate at each of the regional sites in double-elimination tournaments. Regional competition will be held May 10-12. Each winner will advance to the super regionals May 17-18 where they will take on the respective winner from their region (i.e., Atlantic 1 vs. Atlantic 2). The finals will be held May 23-27 in Salem, Va. Check back often for results and matchups.

Final Site Brackets: Printable Interactive

Regional Brackets: Atlantic 1 | Atlantic 2 | Central 1 | Central 2 | East 1 | East 2 | Midwest 1 | Midwest 2
South 1 | South 2 | Southeast 1 | Southeast 2 | South Central 1 | South Central 2 | West 1 | West 2

ATLANTIC 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: California (Pa.) Watch/Live Stats
1 May 10, 11 a.m. No. 1 California (Pa.) (36-4) vs. No. 8 Chowan (26-21) California (Pa.), 13-0
2 May 11, 10 a.m. No. 4 West Chester (34-19) vs. No. 5 Lock Haven (28-14) West Chester, 10-1
3 May 11, 12:30 p.m. No. 1 California (Pa.) (37-4) vs. No. 4 West Chester (35-19) West Chester, 4-3
4 May 11, 3 p.m. No. 8 Chowan (26-22) vs. No. 5 Lock Haven (28-15) Lock Haven, 10-2
5 May 11, 5:30 p.m. No. 5 Lock Haven (29-15) vs. No. 1 California (Pa.) (37-5) California (Pa.), 9-1
6 May 12, 1 p.m. No. 4 West Chester (36-19) vs. No. 1 California (Pa.) (38-5) West Chester, 6-3
ATLANTIC 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Shippensburg Watch/Live Stats
1 May 10, Noon No. 3 West Virginia State (41-12) vs. No. 6 Kutztown (29-21) Kutztown, 3-1
2 May 10, 2:30 p.m. No. 2 Shippensburg (31-11) vs. No. 7 Bloomsburg (30-17) Bloomsburg, 6-0
3 May 11, 4:30 p.m. No. 6 Kutztown (30-21) vs. No. 7 Bloomsburg (31-17) Kutztown, 5-0
4 May 12, 10 a.m. No. 3 West Virginia State (41-13) vs. No. 2 Shippensburg (31-12)  West Virginia St., 8-2
5 May 12, 12:30 p.m. No. 3 West Virginia State (42-13) vs. No. 7 Bloomsburg (31-18) Bloomsburg, 6-2
6 May 12, 3 p.m. No. 6 Kutztown (31-21) vs. No. 7 Bloomsburg (32-18) Kutztown, 4-0
CENTRAL 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Fort Hays State Watch/Live Stats
1 May 10, 4 p.m. No. 4 Central Oklahoma (42-11) vs. No. 5 Minot State (40-9) Central Oklahoma, 2-0
2 May 10, 6:30 p.m. No. 1 Fort Hays State (45-10) vs. No. 8 Emporia State (38-18) Fort Hays State, 5-3
3 May 11, 2 p.m. No. 4 Central Oklahoma (43-11) vs. No. 1 Fort Hays State (46-10) Central Oklahoma, 11-3
4 May 11, 4:30 p.m. No. 5 Minot State (40-10) vs. No. 8 Emporia State (38-19) Minot State, 1-0
5 May 11, 7 p.m. No. 5 Minot State (41-10) vs. No. 1 Fort Hays State (46-11) Fort Hays State, 5-2
6 May 12, 2 p.m. No. 4 Central Oklahoma (44-11) vs. No. 1 Fort Hays State (47-11) Central Oklahoma, 7-1
CENTRAL 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Minnesota State-Mankato Watch/Live Stats
1 May 10, Noon No. 3 Minnesota St.-Mankato (38-10) vs. No. 6 Augustanta (S.D.) (32-15) Minnesota St.-Mankato, 3-2
2 May 10, 2:30 p.m. No. 2 Southeastern Oklahoma (44-7) vs. No. 7 Winona State (34-12) Winona St., 11-3
3 May 11, Noon No. 3 Minnesota St.-Mankato (39-10) vs. No. 7 Winona State (35-12) Winona St., 6-5
4 May 11, 2:30 p.m. No. 6 Augustanta (S.D.) (32-16) vs. No. 2 Southeastern Oklahoma (44-8)  Southeastern Okla., 4-3
5 May 11, 5 p.m. No. 2 Southeastern Oklahoma (45-8) vs. No. 3 Minnesota St.-Mankato (39-11)  Minnesota St.-Mankato, 8-0
6 May 12, Noon No. 7 Winona State (36-12) vs. No. 3 Minnesota St.-Mankato (40-11)  Winona State, 4-3
EAST 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: LIU Post Watch/Live Stats
1 May 10, 1 p.m. No. 1 LIU Post (46-13) vs. No. 8 Dominican (N.Y.) (32-20) LIU Post, 7-6
2 May 10, 3:30 p.m. No. 4 New Haven (36-13) vs. No. 5 Adelphi (38-17) Adelphi, 4-1
3 May 11, 1 p.m. No. 1 LIU Post (47-13) vs. No. 5 Adelphi (39-17) Adelphi, 5-2
4 May 12, 12:30 p.m. No. 8 Dominican (N.Y.) (32-21) vs. No. 4 New Haven (36-14) New Haven, 2-0
5 May 12, Noon No. 4 New Haven (37-14) vs. No. 1 LIU Post (47-14) New Haven, 5-4
6 May 12, 3 p.m. No. 5 Adelphi (40-17) vs. No. 4 New Haven (38-14) Adelphi, 9-5
EAST 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Molloy Watch/Live Stats
1 May 10, Noon No. 3 Molloy (47-12) vs. No. 6 Dowling (30-17) Molloy, 6-2
2 May 10, 2:30 p.m. No. 2 Caldwell (43-10) vs. No. 7 Southern Conn. St. (31-20) Southern Conn. St., 3-2
3 May 11, 11 a.m. No. 3 Molloy (48-12) vs. No. 7 Southern Conn. St. (32-20) Molloy, 5-3
4 May 11, 1:30 p.m. No. 6 Dowling (30-18) vs. No. 2 Caldwell (43-11) Caldwell, 8-2
5 May 12, 10 a.m. No. 2 Caldwell (44-11) vs. No. 7 Southern Conn. St. (32-21) Caldwell, 3-2
6 May 12, 12:30 p.m. No. 3 Molloy (49-12) vs. No. 2 Caldwell (45-11)  Molloy, 6-0
MIDWEST 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Indianapolis Watch/Live Stats
1 May 10, Noon No. 4 Lewis (31-15) vs. No. 5 Ashland (27-18) Lewis, 5-0
2 May 10, 2:30 p.m. No. 1 Indianapolis (50-5) vs. No. 8 Wayne State (Mich.) (30-20) Indianapolis, 5-1
3 May 11, 10 a.m. No. 4 Lewis (32-15) vs. No. 1 Indianapolis (51-5) Indianapolis,4-1
4 May 11, 12:30 p.m. No. 5 Ashland (27-19) vs. No. 8 Wayne State (Mich.) (30-21) Ashland, 9-1
5 May 11, 3 p.m. No. 5 Ashland (28-19) vs. No. 4 Lewis (32-16)  Ashland, 7-0
6 May 12, Noon No. 1 Indianapolis (52-5) vs. No. 5 Ashland (29-19)  Indianapolis, 10-0
MIDWEST 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Grand Valley State Watch/Live Stats
1 May 10, Noon No. 3 Missouri-St. Louis (38-13) vs. No. 6 Southern Indiana (29-20) Missouri-St. Louis, 2-1
2 May 10, 2:30 p.m. No. 2 Grand Valley State (39-6) vs. No. 7 Ferris State (29-14) Grand Valley St., 8-4
3 May 11, 11 a.m. No. 3 Missouri-St. Louis (39-13) vs. No. 2 Grand Valley State (40-6)  Grand Valley St., 4-0
4 May 11, 1:30 p.m. No. 6 Southern Indiana (29-21) vs. No. 7 Ferris State (29-15) Southern Indiana, 5-2
5 May 11, 4 p.m. No. 3 Missouri-St. Louis (39-14) vs. No. 6 Southern Indiana (30-21) Missouri-St. Louis, 4-2
6 May 12, Noon No. 2 Grand Valley State (41-6) vs. No. 3 Missouri-St. Louis (40-14) Grand Valley St., 2-1
SOUTH 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Valdosta State Watch/Live Stats
1 May 10, 4:30 p.m. No. 4 Tampa (31-8) vs. No. 5 Saint Leo (40-14) Tampa, 8-0
2 May 10, 7 p.m. No. 1 Valdosta St. (41-10) vs. No. 8 Albany State (36-24) Valdosta St., 5-4
3 May 11, 10 a.m. No. 4 Tampa (32-8) vs. No. 1 Valdosta St. (42-10) Valdosta St., 5-3
4 May 11, 12:30 p.m. No. 8 Albany State (36-25) vs. No. 5 Saint Leo (40-15) Albany St., 2-1
5 May 11, 8 p.m. No. 8 Albany State (37-25) vs. No. 4 Tampa (32-9)  Tampa, 6-2
6 May 12, 1 p.m. No. 1 Valdosta St. (43-10) vs. No. 4 Tampa (33-9) Valdosta State, 12-6
SOUTH 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Alabama-Huntsville Watch/Live Stats
1 May 10, 2 p.m. No. 3 North Alabama (39-18) vs. No. 6 Barry (32-18) Barry, 2-0
2 May 10, 4:30 p.m. No. 2 Alabama-Huntsville (39-15) vs. No. 7 West Alabama (30-18) UAH, 3-2
3 May 11, 1 p.m. No. 6 Barry (33-18) vs. No. 2 Alabama-Huntsville (40-15)  UAH, 1-0
4 May 11, 3:30 p.m. No. 3 North Alabama (39-19) vs. No. 7 West Alabama (30-19) North Alabama, 7-1
5 May 11, 6 p.m. No. 3 North Alabama (40-19) vs. No. 6 Barry (33-19)  Barry, 10-4
6 May 12, 2 p.m. No. 2 Alabama-Huntsville (41-15) vs. No. 6 Barry (34-19)  UAH, 12-2
SOUTHEAST 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Armstrong Watch/Live Stats
1 May 10, Noon No. 4 Columbus State (39-16) vs. No. 5 Mount Olive (34-13) Columbus St., 8-2
2 May 10, 2:30 p.m. No. 1 Armstrong (36-7-1) vs. No. 8 Wingate (32-20) Armstrong,2-1
3 May 11, 11 a.m. No. 4 Columbus State (40-16) vs. No. 1 Armstrong (37-7-1) Columbus St., 2-0
4 May 11, 1:30 p.m. No. 5 Mount Olive (34-14) vs. No. 8 Wingate (32-21) Wingate, 8-0
5 May 11, 4 p.m. No. 8 Wingate (33-21) vs. No. 1 Armstrong (37-8-1) Armstrong, 5-4
6 May 12, Noon No. 4 Columbus State (41-16) vs. No. 1 Armstrong (38-8-1) Armstrong, 6-2
7 May 12, 2:30 p.m. No. 1 Armstrong (39-8-1) vs. No. 4 Columbus State (41-17)  Armstrong, 6-2
SOUTHEAST 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Lenoir-Rhyne Watch/Live Stats
1 May 10, 2 p.m. No. 3 North Georgia (36-12) vs. No. 6 Anderson (S.C.) (37-13) Anderson, 7-2
2 May 10, 4:30 p.m. No. 2 Lenoir-Rhyne (35-14) vs. No. 7 Georgia College (36-15) Georgia College, 10-1
3 May 11, 2 p.m. No. 6 Anderson (S.C.) (38-13) vs. No. 7 Georgia College (37-15) Anderson, 7-5
4 May 11, 4:30 p.m. No. 3 North Georgia (36-13)  vs. No. 2 Lenoir-Rhyne (35-15)  Lenoir-Rhyne, 4-2
5 May 11, 7 p.m. No. 2 Lenoir-Rhyne (36-15)  vs. No. 7 Georgia College (37-16) Lenoir-Rhyne, 4-3
6 May 12, Noon No. 6 Anderson (S.C.) (39-13) vs. No. 2 Lenoir-Rhyne (37-15) Anderson, 6-3
SOUTH CENTRAL 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Texas Woman's Watch/Live Stats
1 May 10, 5:30 p.m. No. 4 St. Mary's (Texas) (43-13) vs. No. 5 Midwestern State (42-15) Midwestern St., 4-0 
2 May 10, 8 p.m. No. 1 Texas Woman's (46-12) vs. No. 8 Incarnate Word (30-24) Texas Woman's, 2-1
3 May 11, 3 p.m. No. 5 Midwestern State (43-15) vs. No. 1 Texas Woman's (47-12) Texas Woman's, 7-1
4 May 11, 5:30 p.m. No. 4 St. Mary's (Texas) (43-14) vs. No. 8 Incarnate Word (30-25) St. Mary's (Texas), 3-0
5 May 11, 8 p.m. No. 4 St. Mary's (Texas) (44-14) vs. No. 1 Texas Woman's (47-13) St. Mary's (Texas), 11-7
6 May 12, 3 p.m. No. 1 Texas Woman's (48-12) vs. No. 4 St. Mary's (Texas) (45-14) Texas Woman's, 2-0
SOUTH CENTRAL 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: West Texas A&M Watch/Live Stats
1 May 10, 4:30 p.m. No. 3 Colorado Mines (40-5-1) vs. No. 6 Angelo State (35-16) Angelo St., 13-0
2 May 10, 7 p.m. No. 2 West Texas A&M (43-11) vs. No. 7 St. Edward's (30-21) St. Edward's, 5-2
3 May 11, 2 p.m. No. 6 Angelo State (36-16) vs. No. 7 St. Edward's (31-21) St. Edward's, 5-3
4 May 11, 4:30 p.m. No. 3 Colorado Mines (40-6-1) vs. No. 2 West Texas A&M (43-12) West Texas A&M, 6-3
5 May 11, 7 p.m. No. 2 West Texas A&M (44-12) vs. No. 6 Angelo State (36-17) Angelo State, 4-1
6 May 12, 2 p.m. No. 7 St. Edward's (32-21) vs. No. 6 Angelo State (37-17) St. Edward's, 12-4
WEST 1 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Humboldt State Watch/Live Stats
1 May 10, 4:30 p.m. No. 4 Grand Canyon (39-17) vs. No. 5 Saint Martin's (39-14) Saint Martin's, 2-1
2 May 10, 7 p.m. No. 1 Humboldt State (46-12) vs. No. 8 UC San Diego (33-22) Humboldt St., 7-1
3 May 11, 2 p.m. Saint Martin's (40-14) vs. No. 1 Humboldt State (47-12) Humboldt St., 6-5
4 May 11, 4:30 p.m. No. 4 Grand Canyon (39-18) vs. No. 8 UC San Diego (33-23) Grand Canyon, 8-3
5 May 11, 7 p.m. No. 4 Grand Canyon (40-18) vs. Saint Martin's (40-15)  Saint Martin's, 8-5
6 May 12, 3 p.m. No. 1 Humboldt State (48-12) vs. Saint Martin's (41-15)  Humboldt St., 5-3
WEST 2 REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Dixie State Watch/Live Stats
1 May 10, 3 p.m. No. 3 Sonoma State (36-19) vs. No. 6 Cal St. Dominguez Hills (34-21) Cal St. Dominguez Hills, 1-0
2 May 10, 5:30 p.m. No. 2 Dixie State (37-12) vs. No. 7 Hawaii-Hilo (39-17) Dixie St., 14-5
3 May 11, 1 p.m. No. 6 Cal St. Dominguez Hills (35-22) vs. No. 2 Dixie State (38-12)  Cal St. Dominguez Hills, 9-3
4 May 11, 3:30 p.m. No. 3 Sonoma State (36-20) vs. No. 7 Hawaii-Hilo (39-18) Sonoma State, 8-0
5 May 11, 6 p.m. No. 3 Sonoma State (37-20) vs. No. 2 Dixie State (38-13)  Dixie State, 3-1
6 May 12, 2 p.m. No. 6 Cal St. Dominguez Hills (36-22) vs. No. 2 Dixie State (39-13)  Dixie State, 3-1
7 May 12, 4:30 p.m. No. 2 Dixie State (40-13) vs. No. 6 Cal St. Dominguez Hills (36-23) (If Nec.) Cal St. Dominguez Hills, 7-2