The 2014 Division III Softball Championship is set with 16 regionals in play. The championship will use a new format this year that includes a super regional round of competition. The regional rounds will be held May 9-11. Four teams will compete at 14 regional sites and three teams will compete at two regional sites. The team advancing from each regional will compete in the super regional round May 16 and 17. The finals, hosted by Texas-Tyler, will be held May 22-27 at Suddenlink Field in Tyler, Texas. All rounds will use a double-elimination format. Check back often for results and matchups.

Final Site Bracket: Printable

Regional Brackets: Printable

ANGOLA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Trine Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Muskingum (26-16) vs. DePauw (26-18) Muskingum, 2-1
2 May 9, 3:30 p.m. Trine (37-3) vs. Washington & Jefferson (24-10) Trine, 7-1
3 May 10, 11 a.m. Muskingum (27-16) vs. Trine (38-3) Muskingum, 5-4
4 May 10, 1:30 p.m. DePauw (26-19) vs. Washington & Jefferson (24-11) DePauw, 19-7
5 May 10, 4 p.m. DePauw (26-19) vs. Trine (38-4) Trine, 4-1
6 May 11, Noon Muskingum (28-16) vs. Trine (39-4) Trine, 5-4
7 May 11, 2:30 p.m. Muskingum (28-17) vs. Trine (40-4) Trine, 13-4
ATLANTA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Emory Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Piedmont (41-6) vs. Lynchburg (30-14) Piedmont, 6-4
2 May 9, 3:30 p.m. Agnes Scott (23-20) vs. Emory (36-7) Emory, 5-1
3 May 10, 11 a.m. Piedmont (42-6) vs. Emory (37-7) Emory, 13-12
4 May 10, 1:30 p.m. Lynchburg (30-15) vs. Agnes Scott (23-21) Lynchburg, 6-1
5 May 10, 4 p.m. Lynchburg (30-16) vs. Piedmont (42-7) Piedmont, 2-0
6 May 11, Noon Emory (38-7) vs. Piedmont (43-7) Emory, 6-1
BLOOMINGTON REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Illinois Wesleyan Watch/Live Stats
1 May 9, 2 p.m. Anderson (Ind.) (29-7) vs. Fontbonne (34-5) Anderson, 9-5
2 May 9, 4:30 p.m. Illinois Wesleyan (37-5) vs. Lake Forest (26-8) Ill. Wesleyan, 5-1
3 May 10, Noon Anderson (Ind.) (30-7) vs. Illinois Wesleyan (38-5) Ill. Wesleyan, 14-0
4 May 10, 2:30 p.m. Fontbonne (34-6) vs. Lake Forest (26-9) Lake Forest, 7-6
5 May 10, 5 p.m. Lake Forest (27-9) vs. Anderson (Ind.) (30-8) Lake Forest, 3-2
6 May 11, 1 p.m. Illinois Wesleyan (39-5) vs. Lake Forest (28-9) Ill. Wesleyan, 3-2
CEDAR RAPIDS REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Coe Watch/Live Stats
1 May 9, 2 p.m. St. Thomas (Minn.) (36-5) vs. Augustana (Ill.) (33-11) Augustana, 7-1
2 May 9, 4:30 p.m. Coe (35-8) vs. St. Scholastica (27-10) Coe, 3-0
3 May 10 Augustana (Ill.) (33-12) vs. Coe (36-8) Augustana, 5-1
4 May 10 St. Thomas (Minn.) (37-5) vs. St. Scholastica (27-11) St. Thomas, 7-4
5 May 10 St. Thomas (Minn.) (38-5) vs. Coe (36-9) St. Thomas, 7-3
6 May 11 Augustana (Ill.) (34-12) vs. St. Thomas (Minn.) (39-5) St. Thomas, 5-4
7 May 11 Augustana (Ill.) (34-13) vs. St. Thomas (Minn.) (40-5) St. Thomas, 10-7
CHICAGO REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Chicago Watch/Live Stats
1 May 9, 2 p.m. Chicago (25-8) vs. Thomas More (30-10) Thomas More, 8-0
2 May 9, 4:30 p.m. Benedictine (Ill.) (32-11) vs. Wisconsin-Whitewater (31-9) Benedictine, 4-2
3 May 10, Noon Thomas More (31-10) vs. Benedictine (Ill.) (33-11) Benedictine, 2-1
4 May 10, 2:30 p.m. Chicago (25-9) vs. Wisconsin-Whitewater (31-10) Whitewater, 4-0
5 May 10, 5 p.m. Wisconsin-Whitewater (32-10) vs. Thomas More (31-11) Whitewater, 4-2
6 May 11, Noon Benedictine (Ill.) (34-11) vs. Wisconsin-Whitewater (33-10) Whitewater, 7-5
7 May 11, 2:30 p.m. Benedictine (Ill.) 34-12) vs. Wisconsin-Whitewater (34-10) Whitewater, 5-2
ITHACA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Ithaca Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Oneonta State (29-9) vs. Rowan (34-10) Rowan, 7-0
2 May 9, 3:30 p.m. Ithaca (24-12) vs. Penn State-Altoona (29-9) Ithaca, 2-1
3 May 10, 11 a.m. Rowan (35-10) vs. Ithaca (25-12) Rowan, 7-1
4 May 10, 1:30 p.m. Oneonta State (29-10) vs. Penn State-Altoona (29-10) Oneonta, 3-2
5 May 10, 4 p.m. Oneonta State (30-10) vs. Ithaca (25-13) Ithaca, 4-3
6 May 11, Noon Rowan (36-10) vs. Ithaca (26-13) Rowan, 1-0
MONTCLAIR REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Montclair State Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Haverford (27-9) vs. Wheaton (Mass.) (30-10) Haverford, 6-2
2 May 9, 3:30 p.m. Montclair State (36-6) vs. Farmingdale State (23-12) Montclair St., 11-1
3 May 10, 11 a.m. Haverford (28-9) vs. Montclair State (37-6) Montclair St., 2-0
4 May 10, 1:30 p.m. Wheaton (Mass.) (30-11) vs. Farmingdale State (23-13) Farmingdale, 8-5
5 May 10, 4 p.m. Farmingdale State (24-13) vs. Haverford (28-10) Haverford, 8-0
6 May 11, Noon Montclair State (38-6) vs. Haverford (29-10) Montclair St., 2-0
NORFOLK REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Virginia Wesleyan Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Catholic (23-13) vs. Christopher Newport (35-6) CNU, 6-1
2 May 9, 3:30 p.m. Virginia Wesleyan (37-5) vs. Staten Island (23-15) Va. Wesleyan, 9-3
3 May 10, 11 a.m. Christopher Newport (36-6) vs. Virginia Wesleyan (38-5) CNU, 7-6
4 May 10, 1:30 p.m. Catholic (23-14) vs. Staten Island (23-16) Catholic, 11-5
5 May 10, 4 p.m. Catholic (24-14) vs. Virginia Wesleyan (38-6) Va. Wesleyan, 6-3
6 May 11, Noon Christopher Newport (37-6) vs. Virginia Wesleyan (39-6) CNU, 8-5
PELLA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Central (Iowa) Watch/Live Stats
1 May 9, 2 p.m. Luther (30-6) vs. Washington (Mo.) (30-15) Washington, 7-2
2 May 9., 4:30 p.m. Central (Iowa) (30-10) vs. North Central (Ill.) (29-11) North Central, 5-0
3 May 10, Noon Washington (Mo.) (31-15) vs. North Central (Ill.) (29-12) North Central, 3-2
4 May 10, 2:30 p.m. Luther (30-7) vs. Central (Iowa) (30-11) Luther, 7-3
5 May 10, 5 p.m. Luther (31-7) vs. Washington (Mo.) (31-16) Luther, 7-6
6 May 11, 2 p.m. North Central (Ill.) (30-12) vs. Luther (32-7) North Central, 6-2
REDLANDS REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Redlands Watch/Live Stats
1 May 9, 2 p.m. Linfield (34-7) vs. Claremont-M-S (28-13) CMS, 2-1
2 May 9, 4:30 p.m. Redlands (30-14) vs. Claremont-M-S (28-14) CMS, 8-5
3 May 9, 7 p.m. Linfield (35-7) vs. Redlands (30-15) Redlands, 7-6
4 May 10, 3 p.m. Redlands (31-15) vs. Claremont-M-S (29-14) CMS, 7-2
ROCHESTER REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Rochester Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Alfred (27-10) vs. Messiah (28-9) Alfred, 4-1
2 May 9., 3:30 p.m. Rochester (27-11) vs. Marywood (24-11) Rochester, 6-0
3 May 10, 11 a.m. Alfred (28-10) vs. Rochester (28-11) Alfred, 8-7
4 May 10, 1:30 p.m. Messiah (28-10) vs. Marywood (24-12) Messiah, 14-6
5 May 10, 4 p.m. Messiah (29-10) vs. Rochester (28-12) Rochester, 4-3
6 May 11, Noon Alfred (29-10) vs. Rochester (29-12) Rochester, 4-1
7 May 11, 2:30 p.m. Alfred (29-11) vs. Rochester (30-12) Rochester, 6-0
SALISBURY REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Salisbury Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Manhattanville (27-8) vs. William Paterson (31-8) Wm. Paterson, 2-0
2 May 9., 3:30 p.m. Salisbury (35-3) vs. Penn State-Berks (29-8) Salisbury, 5-2
3 May 10, 11 a.m. William Paterson (32-8) vs. Salisbury (36-3) Salisbury, 1-0
4 May 10, 1:30 p.m. Manhattanville (27-9) vs. Penn State-Berks (29-9) M-ville, 15-10
5 May 10, 4 p.m. Manhattanville (28-9) vs. William Paterson (32-9) M-ville, 3-0
6 May 11, Noon Salisbury (37-3) vs. Manhattanville (29-9) Salisbury, 8-2
TYLER REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Texas-Tyler Watch/Live Stats
1 May 9, 2 p.m. Texas-Tyler (40-4) vs. Texas Lutheran (32-7) Texas Luth., 2-1
2 May 10, 2 p.m. East Texas Baptist (39-7) vs. Texas Lutheran (33-7) ETBU, 3-0
3 May 10, 4:30 p.m. Texas-Tyler (40-5) vs. East Texas Baptist (40-7) ETBU, 4-1
4 May 11, 2 p.m. East Texas Baptist (41-7) vs. Texas Lutheran (32-7) ETBU, 5-1
UNION REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Kean Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. Keene State (19-17) vs. Lebanon Valley (32-4) Leb. Valley, 3-0
2 May 9., 3:30 p.m. Kean (32-11) vs. Husson (30-10) Kean, 8-0
3 May 10, 11 a.m. Lebanon Valley (33-4) vs. Kean (33-11)  Kean, 3-1
4 May 11, 10:00 a.m. Keene State (19-18) vs. Husson (30-11) Husson, 1-0
5 May 11, 11:45 a.m. Husson (31-11) vs. Lebanon Valley (33-5) Leb. Valley, 3-1
6 May 11, 2 p.m. Kean (34-11) vs. Lebanon Valley (34-5) Kean, 3-2
WELLESLEY REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Wellesley Watch/Live Stats
1 May 9, 1 p.m. St. Joseph's (Maine) (33-4) vs. Western Connecticut State (31-10) St. Joseph's, 10-0
2 May 9, 3:30 p.m. Wellesley (27-9) vs. Bridgewater State (29-12) Bridgewater, 6-1
3 May 10, Noon St. Joseph's (Maine) (34-4) vs. Bridgewater State (30-12) Bridgewater, 5-2
4 May 10, 2:30 p.m. Western Connecticut State (31-11) vs. Wellesley (27-10) Wellesley, 2-0
5 May 10, 5 p.m. Wellesley (27-10) vs. St. Joseph's (Maine) (34-5) Wellesley, 6-0
6 May 11, Noon Bridgewater State (31-12) vs. Wellesley (28-10) Bridgewater, 3-1
WILLIAMSTOWN REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Williams Watch/Live Stats
1 May 9, 2 p.m. Lesley (21-13) vs. Tufts (37-3) Tufts, 9-1
2 May 9, 4:30 p.m. Williams (24-11) vs. Endicott (25-11-1) Williams, 6-0
3 May 10, 11 a.m. Tufts (37-3) vs. Williams (25-11) Tufts, 4-2
4 May 10, 1:30 p.m. Lesley (21-14) vs. Endicott (25-12-1) Endicott, 11-4
5 May 10, 4 p.m. Endicott (26-12-1) vs. Williams (25-12) Endicott, 4-3
6 May 11, Noon Tufts (38-3) vs. Endicott (27-12-1) Tufts, 11-0