The 2015 Division III Softball Championship is set with 16 regionals in play. The championship will use a format that includes a super regional round of competition. The regional round will be held May 8-10. Four teams will compete at 14 regional sites and three teams will compete at two regional sites. The team advancing from each regional will compete in the super regional round May 15 and 16. The finals, hosted by the Old Dominion Athletic Conference and the City of Salem, will be held May 21-26 at Moyer Sports Complex in Salem, Virginia. All rounds will use a double-elimination format. Check back often for results and matchups.

Final Site Bracket: Interactive

Regional Bracket: Printable

ALFRED REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Alfred Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 2 Alfred vs. No. 3 Lebanon Valley Alfred, 4-3
2 May 8, 3:30 p.m. No. 1 Rowan vs. No. 4 Penn State Behrend Rowan, 2-0
3 May 9, 10 a.m. No. 1 Rowan vs. No. 2 Alfred Alfred, 1-0
4 May 9, 12:30 p.m. No. 3 Lebanon Valley vs. No. 4 Penn State Behrend Lebanon, 2-1
5 May 9, 3 p.m. No. 1 Rowan vs. No. 3 Lebanon Valley Rowan, 13-9
6 May 10, 10 a.m. No. 1 Rowan vs. No. 2 Alfred Alfred, 8-0
ATLANTA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Emory Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 2 Berry vs. No. 3 Averett Averett, 4-1
2 May 8, 3:30 p.m. No. 1 Emory vs. No. 4 LaGrange Emory, 2-0
3 May 9, 11 a.m. No. 1 Emory vs. No. 3 Averett Emory, 1-0
4 May 9, 1:30 p.m. No. 2 Berry vs. No. 4 LaGrange Berry, 10-2
5 May 9, 4 p.m. No. 2 Berry vs. No. 3 Averett Berry, 3-1
6 May 10, Noon No. 1 Emory vs. No. 2 Berry Emory, 4-2
BLOOMINGTON REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Illinois Wesleyan Watch/Live Stats
1 May 8, 2 p.m. No. 2 Simpson vs. No. 3 Anderson (Ind.) Simpson, 9-3
2 May 9, 10:00 a.m. No. 1 Illinois Wesleyan vs. No. 4 Alma Alma, 1-0
3 May 9, Noon No. 2 Simpson vs. No. 4 Alma Alma, 2-1
4 May 9, 2:30 p.m. No. 1 Illinois Wesleyan vs. No. 3 Anderson (Ind.) Anderson, 7-4
5 May 9, 5 p.m. No. 2 Simpson vs. No. 3 Anderson (Ind.) Simpson, 8-1
6 May 10, 1 p.m. No. 4 Alma vs. No. 2 Simpson Alma, 8-0
CORTLAND REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: SUNY Cortland Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 2 Heidelberg vs. No. 3 Neumann Heidelberg, 6-4
2 May 8, 3:30 p.m. No. 1 SUNY Cortland vs. No. 4 DeSales Cortland, 6-2
3 May 9, 11 a.m. No. 1 SUNY Cortland vs. No. 2 Heidelberg Heidelberg, 8-0
4 May 9, 1:30 p.m. No. 3 Neumann vs. No. 4 DeSales DeSales, 6-1
5 May 9, 4 p.m. No. 1 SUNY Cortland vs. No. 4 DeSales DeSales, 5-2
6 May 10, 10 a.m. No. 2 Heidelberg vs. No. 4 DeSales Heidelberg, 5-1
DECORAH REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Luther Watch/Live Stats
1 May 8, 2 p.m. No. 2 Linfield vs. No. 3 St. Thomas (Minn.) St. Thomas, 2-1
2 May 8, 4:30 p.m. No. 1 Luther vs. No. 4 St. Scholastica Luther, 9-3
3 May 9, Noon No. 1 Luther vs. No. 3 St. Thomas (Minn.) Luther, 3-2
4 May 9, 2:30 p.m. No. 2 Linfield vs. No. 4 St. Scholastica Linfield, 6-4
5 May 9, 5 p.m. No. 2 Linfield vs. No. 3 St. Thomas (Minn.) Linfield, 6-0
6 May 10, 1 p.m. No. 1 Luther vs. No. 2 Linfield Linfield, 8-0
7 May 10, 4:30 p.m. No. 1 Luther vs. No. 2 Linfield Linfield, 4-2
GREENCASTLE REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: DePauw Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 1 Trine vs. No. 4 Thomas More Thomas More, 3-2
2 May 8, 3:30 p.m. No. 2 DePauw vs. No. 3 Washington-St. Louis DePauw, 9-5
3 May 9, 11 a.m. No. 2 DePauw vs. No. 4 Thomas More DePauw, 11-2
4 May 9, 1:30 p.m. No. 1 Trine vs. No. 3 Washington-St. Louis Trine, 8-3
5 May 9, 7:30 p.m. No. 1 Trine vs. No. 4 Thomas More Trine, 4-0
6 May 10, 3 p.m. No. 2 DePauw vs. No. 1 Trine DePauw, 7-5
LAKE FOREST REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Lake Forest Watch/Live Stats
1 May 7, 2 p.m. No. 2 Hope vs. No. 3 Wisconsin-Whitewater Hope, 10-7
2 May 7, 4:30 p.m. No. 1 North Central (Ill.) vs. No. 4 Lake Forest N. Central, 3-2
3 May 8, 10 a.m. No. 1 North Central (Ill.) vs. No. 2 Hope Hope, 5-0
4 May 8, Noon No. 3 Wisconsin-Whitewater vs. No. 4 Lake Forest Lake Forest, 3-2
5 May 9, Noon No. 1 North Central (Ill.) vs. No. 4 Lake Forest Lake Forest, 2-1
6 May 9, 2 p.m. No. 2 Hope vs. No. 4 Lake Forest Lake Forest, 4-1
7 May 9, 3:30 p.m. No. 2 Hope vs. No. 4 Lake Forest Lake Forest, 2-0
MEDFORD REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Tufts Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 2 MIT vs. No. 3 Elms MIT, 8-0
2 May 8, 3:30 p.m. No. 1 Tufts vs. No. 4 Wellesley Tufts, 3-1
3 May 9, 11 a.m. No. 1 Tufts vs. No. 2 MIT Tufts, 3-1
4 May 9, 1:30 p.m. No. 3 Elms vs. No. 4 Wellesley Wellesley, 10-0
5 May 9, 4 p.m. No. 2 MIT vs. No. 4 Wellesley MIT, 4-0
6 May 10, Noon No. 1 Tufts vs. No. 2 MIT Tufts, 3-2 (9)
NEWPORT NEWS REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Christopher Newport Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 2 Ramapo vs. No. 3 Randolph-Macon R-MC, 8-6 (9)
2 May 8, 3:30 p.m. No. 1 Christopher Newport vs. No. 4 Salem CNU, 6-0
3 May 9, Noon No. 1 Christopher Newport vs. No. 3 Randolph-Macon CNU, 3-2
4 May 9, 2:30 p.m. No. 2 Ramapo vs. No. 4 Salem Salem, 5-2
5 May 9, 5 p.m. No. 3 Randolph-Macon vs. No. 4 Salem R-MC, 8-6 (12)
6 May 10, Noon No. 1 Christopher Newport vs. No. 3 Randolph-Macon CNU, 11-6
NORTON REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Wheaton (Mass.) Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 2 Eastern Connecticut State vs. No. 3 Husson Husson, 7-0
2 May 8, 3:30 p.m. No. 1 Wheaton (Mass.) vs. No. 4 Johnson & Wales Wheaton, 4-1
3 May 9, 11 a.m. No. 1 Wheaton (Mass.) vs. No. 3 Husson Wheaton, 5-1
4 May 9, 1:30 p.m. No. 2 Eastern Connecticut State vs. No. 4 Johnson & Wales John. & Wales, 6-3
5 May 9, 4 p.m. No. 3 Husson vs. No. 4 Johnson & Wales Husson, 3-0
6 May 10, Noon No. 1 Wheaton (Mass.) vs. No. 3 Husson Wheaton, 13-2
PELLA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Central (Iowa) Watch/Live Stats
1 May 8, 2 p.m. No. 2 Aurora vs. No. 3 Fontbonne Aurora, 1-0
2 May 8, 4:30 p.m. No. 1 Central (Iowa) vs. No. 4 Gustavus Gustavus, 3-2
3 May 9, Noon No. 2 Aurora vs. No. 4 Gustavus Aurora, 3-2
4 May 9, 2:30 p.m. No. 1 Central (Iowa) vs. No. 3 Fontbonne Central, 4-3
5 May 9, 5 p.m. No. 1 Central (Iowa) vs. No. 4 Gustavus Central, 7-4
6 May 10, Noon No. 1 Central (Iowa) vs. No. 2 Aurora Central, 2-1
7 May 10, 2:30 p.m. No. 1 Central (Iowa) vs. No. 2 Aurora Central, 10-4
ROCHESTER REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Rochester (N.Y.) Watch/Live Stats
1 May 8, 11 a.m. No. 1 Moravian vs. No. 3 Penn State-Berks Moravian, 3-2
2 May 8, 1:30 p.m. No. 2 Rochester (N.Y.) vs. No. 3 Penn State-Berks Rochester, 4-0
3 May 8, 4 p.m. No. 1 Moravian vs. No. 2 Rochester (N.Y.) Moravian, 3-2
4 May 9, 11 a.m. No. 1 Moravian vs. No. 2 Rochester (N.Y.) (Elimination Game) Rochester, 6-3
5 May 9, 1 p.m. No. 1 Moravian vs. No. 2 Rochester (N.Y.) Moravian, 4-2
SALISBURY REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Salisbury Watch/Live Stats
1 May 8, 11 a.m. No. 1 Salisbury vs. No. 3 McDaniel Salisbury, 4-0
2 May 8, 1:30 p.m. No. 2 Virginia Wesleyan vs. No. 3 McDaniel Va Wesleyan, 11-1
3 May 8, 4 p.m. No. 1 Salibury vs. No. 2 Virginia Wesleyan Salisbury, 4-0
4 May 9, 11 a.m. No. 1 Salibury vs. No. 2 Virginia Wesleyan Salisbury, 3-2
TYLER REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Texas-Tyler Watch/Live Stats
1 May 8, 3 p.m. No. 2 East Texas Baptist vs. No. 3 Texas Lutheran ETBU, 5-1
2 May 8, 6 p.m. No. 1 Texas-Tyler vs. No. 4 Whitter Texas-Tyler, 9-2
3 May 9, 2 p.m. No. 2 East Texas Baptist vs. No. 1 Texas-Tyler ETBU, 2-1
4 May 9, 5 p.m. No. 3 Texas Lutheran vs. No. 4 Whitter Texas Lutheran, 4-3
5 May 9, 8 p.m. No. 1 Texas-Tyler vs. No. 3 Texas Lutheran Texas-Tyler, 5-1
6 May 10, 1 p.m. No. 2 East Texas Baptist vs. No. 1 Texas-Tyler Texas-Tyler, 2-1
7 May 10, 3:30 p.m. No. 2 East Texas Baptist vs. No. 1 Texas-Tyler Texas-Tyler, 7-3
UNION REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Kean Watch/Live Stats
1 May 8, 1 p.m. No. 2 William Paterson vs. No. 3 Staten Island Staten Island, 9-1
2 May 8, 3:30 p.m. No. 1 Kean vs. No. 4 Farmingdale State Kean, 4-0
3 May 9, 11 a.m. No. 1 Kean vs. No. 3 Staten Island Kean, 7-0
4 May 9, 1:30 p.m. No. 2 William Paterson vs. No. 4 Farmingdale State Will. Paterson, 9-2
5 May 9, 4 p.m. No. 2 William Paterson vs. No. 3 Staten Island Will. Paterson, 9-1
6 May 10, Noon No. 1 Kean vs. No. 2 William Paterson Will. Paterson, 2-0
7 May 10, 2:30 p.m. No. 1 Kean vs. No. 2 William Paterson Kean, 7-6
WILLIAMSTOWN REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Williams Watch/Live Stats
1 May 8, 2:30 p.m. No. 2 WPI vs. No. 3 Western New England WPI, 2-0
2 May 8, 5 p.m. No. 1 Williams vs. No. 4 MCLA Williams, 10-0
3 May 9, 11 a.m. No. 1 Williams vs. No. 2 WPI WPI, 2-1
4 May 9, 1:30 p.m. No. 3 Western New England vs. No. 4 MCLA WNEU, 3-1
5 May 9, 4 p.m. No. 1 Williams vs. No. 3 Western New England Williams, 1-0
6 May 10, Noon No. 1 Williams vs. No. 2 WPI WPI, 4-0