The 2016 Division II Softball Championship is set with 16 regionals. Four teams will participate at each of the regional sites in double-elimination tournaments. Regional competition will be held May 5-7. Each winner will advance to the super regionals the following weekend, where they will take on the respective winner from their region (i.e., Atlantic 1 vs. Atlantic 2). The finals will be held May 17-21 in Denver. Check back often for results and matchups.

Regional Brackets: All 16 Printable Brackets

ATLANTIC 1 REGIONAL
West Virginia Wesleyan advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: West Virginia Wesleyan  Watch/Live Stats
1 May 6, Noon No. 4 Bloomsburg (44-7) vs. No. 5 California (Pa.) (35-4) California (Pa.), 3-1
2 May 6, 2:30 p.m. No. 1 W.Va. Wesleyan (50-8) vs. No. 8 Winston-Salem (30-21) WV Wesleyan, 3-0
3 May 6, 5 p.m. California (Pa.) vs. W.Va. Wesleyan WV Wesleyan, 6-1
4 May 6, 7:15 p.m. Bloomsburg vs. Winston-Salem Bloomsburg, 6-0
5 May 7, 10 a.m. California (Pa.) vs. Bloomsburg California (Pa.), 5-1
6 May 7, 12:30 p.m. W.Va. Wesleyan vs. California (Pa.) California (Pa.), 2-1 (10)
7 May 7, 3 p.m. W.Va. Wesleyan vs. California (Pa.) Game Two WV Wesleyan, 5-3
ATLANTIC 2 REGIONAL
Charleston (W. Va.) advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Charleston (W.Va.)  Watch/Live Stats
1 May 5, Noon No. 3 West Chester (46-7) vs. No. 6 Kutztown (31-15) Kutztown, 5-4
2 May 6, 10 a.m. No. 2 Charleston (W.Va.) (45-9) vs. No. 7 Lock Haven (36-17) Charleston, 2-1 (13)
3 May 6, 2:25 p.m. Kutztown vs. Charleston (W. Va.) Charleston, 3-1
4 May 6, 11:30 a.m. West Chester vs. Lock Haven West Chester, 6-1
5 May 6, 4 p.m. Kutztown vs. West Chester Kutztown, 5-2
6 May 7, Noon Charleston (W. Va.) vs. Kutztown Charleston, 7-3
7 May 7, 2:30 p.m. If necessary  
CENTRAL 1 REGIONAL
Arkansas Tech advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Arkansas Tech  Watch/Live Stats
1 May 5, 5 p.m. No. 4 Minnesota St. (44-15) vs. No. 5 Northwest Missouri St. (37-14) Minnesota St., 1-0
2 May 5, 7:30 p.m. No. 1 Arkansas Tech (46-9) vs. No. 8 Upper Iowa (39-16) Arkansas Tech, 6-0
3 May 6, 2 p.m. Minnesota St. vs. Arkansas Tech Arkansas Tech, 2-0
4 May 6, 4:30 p.m. Northwest Missouri St. vs. Upper Iowa Upper Iowa, 3-0
5 May 6, 7 p.m. Minnesota St. vs. Upper Iowa Upper Iowa, 2-0
6 May 7, 2 p.m. Arkansas Tech vs. Upper Iowa Arkansas Tech, 1-0
7 May 7, 4:30 p.m. If necessary  
CENTRAL 2 REGIONAL
Southern Arkansas advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Southern Arkansas  Watch/Live Stats
1 May 5, 4 p.m. No. 3 Missouri Western St. (43-11) vs. No. 6 Minn.-Duluth (35-15) MWSU, 5-2
2 May 5, 6:30 p.m. No. 2 Southern Arkansas (46-9) vs. No. 7 Central Oklahoma (39-18) Southern Ark., 2-0
3 May 6, 2 p.m. Missouri Western St. vs. Southern Arkansas Southern Ark., 6-0
4 May 6, 4:30 p.m. Minn.-Duluth vs. Central Oklahoma Central Okla., 8-4
5 May 6, 7 p.m. Missouri Western St. vs. Central Oklahoma MWSU, 9-0
6 May 7, 2 p.m. Southern Arkansas vs. Missouri Western St. Southern Ark., 13-5
7 May 7, 4:30 p.m. If necessary  
EAST 1 REGIONAL
Southern New Hampshire advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Caldwell  Watch/Live Stats
1 May 5, 11 a.m. No. 1 Caldwell (35-13) vs. No. 8 Wilmington (Del.) (31-21) Caldwell, 4-1
2 May 5, 1:30 p.m. No. 4 Southern New Hampshire (26-13) vs. No. 5 Le Moyne (30-15) So. New Hampshire, 5-0
3 May 7, 12 p.m. Caldwell vs. Southern New Hampshire So. New Hampshire, 4-3
4 May 5, 4 p.m. Wilmington (Del.) vs. Le Moyne Le Moyne, 3-2 (8)
5 May 7, 2:30 p.m. Caldwell vs. Le Moyne Le Moyne, 4-1
6 May 8, 10 a.m. Southern New Hampshire vs. Le Moyne Le Moyne, 4-1
7 May 8, 12:30 p.m. Southern New Hampshire vs. Le Moyne Game Two So. New Hampshire, 7-6
EAST 2 REGIONAL
Adelphi advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Adelphi  Watch/Live Stats
1 May 5, 9 a.m. No. 2 LIU Post (36-13-1) vs. No. 7 Molloy (33-22) Molloy, 3-0
2 May 5, 11:30 a.m. No. 3 Adelphi (29-20) vs. No. 6 Pace (28-14) Adelphi, 6-0
3 May 5, 2 p.m. Molloy vs. Adelphi Adelphi, 5-0
4 May 5, 4:30 p.m. LIU Post vs. Pace LIU Post, 8-0 (5)
5 May 6, 4 p.m. Molloy vs. LIU Post Molloy, 2-0
6 May 7, Noon Adelphi vs. Molloy Adelphi, 3-1 (8)
7 May 7, 2:30 p.m. If necessary  
MIDWEST 1 REGIONAL
Grand Valley State advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Indianapolis  Watch/Live Stats
1 May 5, 2 p.m. No. 4 Grand Valley St. (37-10) vs. No. 5 Southern Indiana (35-19) Grand Valley St., 4-3
2 May 5, 4:30 p.m. No. 1 UIndy (50-3) vs. No. 8 Trevecca Nazarene (43-15) Trevecca Nazarene, 2-1
3 May 6, 11 a.m. Grand Valley St. vs. Trevecca Nazarene Trevecca Nazarene, 5-1
4 May 6, 1:30 p.m. Southern Indiana vs. UIndy UIndy, 11-3 (6)
5 May 6, 4 p.m. Grand Valley State vs. UIndy Grand Valley St., 5-4
6 May 7, 3 p.m. Trevecca Nazarene vs. Grand Valley State Grand Valley St., 4-2
7 May 7, 5:30 p.m. Trevecca Nazarene vs. Grand Valley State Game Two Grand Valley St., 2-1
MIDWEST 2 REGIONAL
Wayne State (Mich.) advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Missouri-St. Louis  Watch/Live Stats
1 May 5, 1 p.m. No. 3 Wayne St. (Mich.) (46-7) vs. No. 6 Truman (30-18) Wayne St., 3-0
2 May 5, 3:30 p.m. No. 2 UMSL (52-7) vs. No. 7 Maryville (Mo.) (37-14) Maryville, 3-2
3 May 6, 1 p.m. Wayne St. (Mich.) vs. Maryville (Mo.) Maryville, 1-0 (11)
4 May 6, 3:30 p.m. Truman vs. UMSL UMSL, 2-0
5 May 6, 6 p.m. Wayne State (Mich.) vs. UMSL Wayne St., 3-1
6 May 7, 1 p.m. Maryville (Mo.) vs. Wayne State (Mich.) Wayne St., 8-5
7 May 7, 3:30 p.m. Maryville (Mo.) vs. Wayne State (Mich.) Game Two Wayne St., 1-0 (8)
SOUTH 1 REGIONAL
North Alabama advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: North Alabama  Watch/Live Stats
1 May 5, 3 p.m. No. 4 Saint Leo (38-6) vs. No. 5 Alabama-Huntsville (38-15) UAH, 3-0
2 May 5, 5:30 p.m. No. 1 North Alabama (49-5) vs. No. 8 Tuskegee (23-29) N. Alabama, 5-0
3 May 6, 2 p.m. Alabama-Huntsville vs. North Alabama UAH, 4-2
4 May 6, 4:30 p.m. Saint Leo vs. Tuskegee Saint Leo, 5-0
5 May 6, 7 p.m. North Alabama vs. Saint Leo N. Alabama, 1-0
6 May 7, 2:30 p.m. Alabama-Huntsville vs. North Alabama N. Alabama, 7-0
7 May 7, 5 p.m. Alabama-Huntsville vs. North Alabama Game Two N. Alabama, 7-0
SOUTH 2 REGIONAL
Rollins advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Valdosta State  Watch/Live Stats
1 May 5, 4 p.m. No. 3 West Florida (40-15) vs. No. 6 Rollins (37-14-1) Rollins, 7-0
2 May 5, 6:30 p.m. No. 2 Valdosta State (40-12-2) vs. No. 7 Shorter (30-20) Valdosta St., 8-2
3 May 6, 2 p.m. Rollins vs. Valdosta State Rollins, 3-2
4 May 6, 4:30 p.m. West Florida vs. Shorter W. Florida, 3-1
5 May 6, 7 p.m. Valdosta St. vs. West Florida W. Florida, 6-2
6 May 7, 1 p.m. Rollins vs. West Florida Rollins, 2-0
7 May 7, 3:30 p.m. If necessary  
SOUTHEAST 1 REGIONAL
North Georgia advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: North Georgia  Watch/Live Stats
1 May 5, 4 p.m. No. 4 Catawba (38-14) vs. No. 5 Georgia College (39-16) Catawba, 4-3
2 May 5, 6:30 p.m. No. 1 North Georgia (50-6) vs. No. 8 Young Harris (32-18) N. Georgia, 4-1
3 May 6, Noon Catawba vs. North Georgia N. Georgia, 1-0
4 May 6, 2:30 p.m. Georgia College vs. Young Harris GA College, 6-2
5 May 6, 5 p.m. Catawba vs. Georgia College GA College, 3-0
6 May 7, 1 p.m. North Georgia vs. Georgia College N. Georgia, 2-0
7 May 7, 3:30 p.m. If necessary  
SOUTHEAST 2 REGIONAL
Armstrong State advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Armstrong State  Watch/Live Stats
1 May 5, 1 p.m. No. 3 Lenoir-Rhyne (47-11) vs. No. 6 Pfeiffer (37-15) Pfeiffer, 4-1
2 May 5, 3:30 p.m. No. 2 Armstrong St. (35-12) vs. No. 7 South Carolina-Aiken (29-20) Armstrong St., 9-1
3 May 6, 11 a.m. Pfeiffer vs. Armstrong St. Armstrong St., 2-0
4 May 6, 1:30 p.m. Lenoir-Rhyne vs. South Carolina-Aiken Lenoir-Rhyne, 1-0
5 May 6, 4 p.m. Pfeiffer vs. Lenoir-Rhyne Pfeiffer , 8-3
6 May 7, 1 p.m. Armstrong St. vs. Pfeiffer Armstrong St., 1-0
7 May 7, 3:30 p.m. If necessary  
SOUTH CENTRAL 1 REGIONAL
West Texas A&M advance to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: West Texas A&M  Watch/Live Stats
1 May 5, 5 p.m. No. 4 TAMU-Commerce (36-17) vs. No. 5 Colorado Mesa (38-11) Colorado Mesa, 9-0 (5)
2 May 5, 7:30 p.m. No. 1 West Texas A&M (52-2) vs. No. 8 MSU-Denver (35-17) West Texas A&M, 14-5
3 May 6, 2:30 p.m. Colorado Mesa vs. West Texas A&M Colorado Mesa, 2-1
4 May 6, 5 p.m. TAMU-Commerce vs. MSU-Denver TAMU-Commerce, 13-6
5 May 6, 7:30 p.m. West Texas A&M vs. TAMU-Commerce West Texas A&M, 10-0 (5)
6 May 7, 2:30 p.m. Colorado Mesa vs. West Texas A&M West Texas A&M, 4-3
7 May 7, 5 p.m. Colorado Mesa vs. West Texas A&M Game Two West Texas A&M, 4-3
SOUTH CENTRAL 2 REGIONAL
St. Mary's (Texas) advance to Super Regional
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: St. Mary's (Texas)  Watch/Live Stats
1 May 5, 2:30 p.m. No. 3 Texas Woman's (32-22) vs. No. 6 Lubbock Christian (45-13) TWU, 12-4 (5)
2 May 5, 5 p.m. No. 2 St. Mary's (Texas) (43-11) vs. No. 7 Angelo St. (36-21) Angelo St., 5-3
3 May 6, 1 p.m. Texas Woman's vs. Angelo St. TWU, 3-0 (8)
4 May 6, 3:30 p.m. Lubbock Christian vs. St. Mary's (Texas) St. Mary's, 2-1 (8)
5 May 6, 6 p.m. Angelo St. vs. St. Mary's (Texas) St. Mary's, 4-1
6 May 7, 2 p.m. Texas Woman's vs. St. Mary's (Texas) St. Mary's, 4-1
7 May 7, 4:30 p.m. Texas Woman's vs. St. Mary's (Texas) Game Two St. Mary's, 4-3
WEST 1 REGIONAL
Humboldt State advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Humboldt State  Watch/Live Stats
1 May 5, 3:30 p.m. No. 4 Chico St. (38-14) vs. No. 5 Cal Baptist (41-11) Cal Baptist, 4-1
2 May 5, 6 p.m. No. 1 Humboldt St. (45-5-1) vs. No. 8 Sonoma St. (33-22-1) Humboldt St., 5-1
3 May 6, 1 p.m. Cal Baptist vs. Humboldt St. Humboldt St., 6-2
4 May 6, 3:30 p.m. Chico St. vs. Sonoma St. Chico St., 9-4
5 May 6, 6 p.m. Cal Baptist vs. Chico St. Chico St., 6-0
6 May 7, 3 p.m. Humboldt St. vs. Chico St. Humboldt St., 5-0
7 May 7, 5:30 p.m. If necessary  
WEST 2 REGIONAL
Central Washington advances to Super Regional.
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Azusa Pacific  Watch/Live Stats
1 May 5, 2 p.m. No. 2 Central Washington (38-14) vs. No. 7 Dixie State (36-13) Central Washington, 2-0
2 May 5, 4:30 p.m. No. 3 Azusa Pacific (38-10) vs. No. 6 UC San Diego (36-19) Azusa Pacific, 2-0
3 May 5, 9 p.m. Central Washington vs. Azusa Pacific Azusa Pacific, 4-3
4 May 7, 1 p.m. Dixie State vs. UC San Diego UCSD, 2-1
5 May 7, 2:30 p.m. Central Washington vs. UC San Diego Central Washington, 6-5
6 May 7, 5 p.m. Azusa Pacific vs. Central Washington Central Washington, 7-3
7 May 8, 2 p.m. Azusa Pacific vs. Central Washington Central Washington, 9-6