The 2016 Division III Softball Championship is set with 16 regionals in play. The championship will use a format that includes a super regional round of competition. The regional round will be held May 12-15. Four teams will compete at 14 regional sites and three teams will compete at two regional sites. The team advancing from each regional will compete in the super regional round May 20 and 21. The finals, hosted by the Old Dominion Athletic Conference and the City of Salem, will be held May 26-31 at Moyer Sports Complex in Salem, Virginia. All rounds will use a double-elimination format. Check back often for results and matchups.

Regional Bracket: Printable

 ALMA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Alma Watch/Live Stats
1 May 13, 1 p.m. No. 2 Wittenberg vs. No. 3 Heidelberg Heidelberg, 4-2
2 May 13, 3:30 p.m. No. 1 Alma vs. No. 4 Benedictine Benedictine, 2-1
3 May 14, 1 p.m. No. 3 Heidelberg vs. No. 4 Benedictine Heidelberg, 8-0 (5)
4 May 14, 3 p.m. No. 2 Wittenberg vs. No. 1 Alma Alma, 9-2
5 May 14, 5 p.m. No. 1 Alma vs. No. 4 Benedictine Benedictine, 6-0
6 May 15, noon No. 3 Heidelberg vs. No. 4 Benedictine Benedictine, 2-1
7 May 15, 2:30 p.m. No. 3 Heidelberg vs. No. 4 Benedictine Benedictine, 13-3 (6)
ANGOLA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Trine Watch/Live Stats
1 May 12, 1 p.m. No. 2 Chicago vs. No. 3 Wheaton (Ill.) Wheaton, 7-1
2 May 12, 3:30 p.m. No. 1 Trine vs. Greenville Trine, 5-3
3 May 13, 11 a.m. Wheaton (Ill.) vs. No. 1 Trine Trine, 3-0
4 May 13, 1:30 p.m. No. 2 Chicago vs. Greenville Chicago, 7-6
5 May 13, 4 p.m. No. 2 Chicago vs. No. 3 Wheaton (Ill.) Chicago, 1-0
6 May 14, noon No. 1 Trine vs. No. 2 Chicago Trine, 15-3 (5)
BLOOMINGTON REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Illinois Wesleyan Watch/Live Stats
1 May 13, noon No. 2 DePauw vs. No. 3 Washington-St. Louis Wash. U., 2-1
2 May 13, 2:30 p.m. No. 1 Illinois Wesleyan vs. No. 4 Hanover Ill. Wesleyan, 7-2
3 May 14, noon No. 3 Washington-St. Louis vs. No. 1 Illinois Wesleyan Ill. Wesleyan, 3-1
4 May 14, 2:30 p.m. No. 2 DePauw vs. No. 4 Hanover DePauw, 2-0
5 May 14, 5 p.m. No. 2 DePauw vs. No. 3 Washington-St. Louis DePauw, 5-2
6 May 15, 1 p.m. No. 1 Illinois Wesleyan vs. No. 2 DePauw Ill. Wesleyan, 3-0
CORTLAND REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: SUNY Cortland Watch/Live Stats
1 May 13, 3 p.m. No. 2 SUNY Cortland vs. No. 3 Keuka Cortland, 7-3
2 May 13, 5 p.m. No. 1 Rowan vs. No. 4 Castleton Rowan, 4-2
3 May 14, 11 a.m. No. 2 SUNY Cortland vs. No. 1 Rowan Rowan, 1-0
4 May 14, 1:30 p.m. No. 3 Keuka vs. No. 4 Castleton Castleton, 9-1
5 May 14, 4 p.m. No. 4 Castleton vs. No. 2 SUNY Cortland Cortland, 10-2 (6)
6 May 15, noon No. 1 Rowan vs. No. 2 SUNY Cortland Cortland, 13-12
7 May 15, 2:30 p.m. No. 1 Rowan vs. No. 2 SUNY Cortland Rowan, 7-3
DECORAH REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Luther Watch/Live Stats
1 May 13, 10 a.m. No. 2 St. Catherine vs. No. 3 Simpson St. Catherine, 1-0
2 May 13, noon No. 1 Luther vs. No. 4 Wisconsin-Superior Luther, 8-0 (6)
3 May 14, noon No. 2 St. Catherine vs. No. 1 Luther Luther, 6-4
4 May 14, 2:30 p.m. No. 3 Simpson vs. No. 4 Wisconsin-Superior Simpson, 5-0
5 May 14, 5 p.m. No. 3 Simpson vs. No. 2 St. Catherine St. Catherine, 8-3
6 May 15, 1 p.m. No. 1 Luther vs. No. 2 St. Catherine St. Catherine, 3-0
7 May 15, 3:30 p.m. No. 1 Luther vs. No. 2 St. Catherine Luther, 3-1
EWING REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: TCNJ Watch/Live Stats
1 May 13, 11 a.m. No. 2 Manhattanville vs. No. 3 Neumann Manhattanville, 9-0
2 May 13, 1:30 p.m. No. 1 TCNJ vs. No. 4 Staten Island TCNJ, 1-0
3 May 14, 10 a.m. No. 2 Manhattanville vs. No. 1 TCNJ TCNJ, 5-4
4 May 14, 12:30 p.m. No. 3 Neumann vs. No. 4 Staten Island Staten Island, 3-2
5 May 14, 3 p.m. No. 4 Staten Island vs. No. 2 Manhattanville Manhattanville, 3-2
6 May 15, noon No. 1 TCNJ vs. No. 2 Manhattanville Manhattanville, 5-0
7 May 15, 2:30 p.m. No. 1 TCNJ vs. No. 2 Manhattanville Manhattanville, 1-0
ITHACA REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Ithaca Watch/Live Stats
1 May 13, 3 p.m. No. 2 Moravian vs. No. 3 Worcester State Moravian, 9-1 (5)
2 May 13, 5 p.m. No. 1 Ithaca vs. No. 4 Mount St. Mary (N.Y.) Ithaca, 1-0
3 May 14, 11 a.m. No. 2 Moravian vs. No. 1 Ithaca Ithaca, 8-0 (5)
4 May 14, 12:30 p.m. No. 3 Worcester State vs. No. 4 Mount St. Mary (N.Y.) Mount St. Mary, 3-2
5 May 14, 3 p.m. No. 4 Mount St. Mary (N.Y.) vs. No. 2 Moravian Moravian, 13-8
6 May 15, noon No. 1 Ithaca vs. No. 2 Moravian Ithaca, 3-2 (9)
LAKE FOREST REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Lake Forest Watch/Live Stats
1 May 13, noon No. 2 Lake Forest vs. No. 3 Aurora Lake Forest, 1-0
2 May 13, 2:30 p.m. No. 1 St. Thomas (Minn.) vs. No. 4 Wisconsin-Whitewater St. Thomas, 3-2
3 May 14, 1 p.m. No. 2 Lake Forest vs. St. Thomas (Minn.) St. Thomas, 3-0
4 May 14, 3:30 p.m. No. 3 Aurora vs. No. 4 Wisconsin-Whitewater W. Whitewater, 4-2
5 May 14, 6 p.m. No. 4 Wisconsin-Whitewater vs. No. 2 Lake Forest Lake Forest, 8-0 (5)
6 May 15, 2 p.m. No. 1 St. Thomas (Minn.) vs. No. 2 Lake Forest St. Thomas, 2-0
 MEDFORD REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Tufts Watch/Live Stats
1 May 13, 11 a.m. No. 2 Tufts vs. No. 3 Becker Tufts, 2-0
2 May 13, 1:30 p.m. No. 1 WPI vs. No. 4 Salve Regina WPI, 4-3
3 May 14, 11 a.m. No. 2 Tufts vs. No. 1 WPI WPI, 3-2 (8)
4 May 14, 1:30 p.m. No. 3 Becker vs. No. 4 Salve Regina Salve Regina, 5-0
5 May 14, 4 p.m. No. 4 Salve Regina vs. No. 2 Tufts Tufts, 4-1
6 May 15, noon No. 1 WPI vs. No. 2 Tufts WPI, 4-2
 MOUNT BERRY REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Berry Watch/Live Stats
1 May 13, 1 p.m. No. 2 Birmingham-Southern vs. No. 3 Emory Emory, 3-1
2 May 13, 3:30 p.m. No. 1 Berry vs. No. 4 Piedmont Berry, 8-0
3 May 14, 11 a.m. No. 3 Emory vs. No. 1 Berry Emory, 5-2
4 May 14, 1:30 p.m. No. 2 Birmingham-Southern vs. No. 4 Piedmont Birmingham-Southern, 6-4
5 May 14, 4 p.m. No. 2 Birmingham-Southern vs. No. 1 Berry Berry, 6-5 (10)
6 May 15, noon No. 3 Emory vs. No. 1 Berry Berry, 5-1
7 May 15, 2:30 p.m. No. 3 Emory vs. No. 1 Berry Emory, 5-4
 NEWPORT NEWS REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Christopher Newport Watch/Live Stats
1 May 13, 10 a.m. No. 1 Messiah vs. No. 3 Ferrum Messiah, 5-4
2 May 13, 12:30 p.m. No. 2 Christopher Newport vs. No. 3 Ferrum C. Newport, 3-0
3 May 14, 2 p.m. No. 1 Messiah vs. No. 2 Chris. Newport Messiah, 6-1
4 May 14, 4:30 p.m. No. 1 Messiah vs. No. 2 Chris. Newport Messiah, 5-4
 NORFOLK REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Virginia Wesleyan Watch/Live Stats
1 May 13, 1 p.m. No. 2 Salisbury vs. No. 3 Haverford Haverford, 1-0
2 May 13 3:30 p.m. No. 1 Virginia Wesleyan vs. No. 4 Saint Vincent Saint Vincent, 2-0
3 May 14, 11 a.m. No. 3 Haverford vs. No. 4 Saint Vincent Haverford, 1-0
4 May 14, 1:30 p.m. No. 2 Salisbury vs. No. 1 Virginia Wesleyan Salisbury, 2-1
5 May 14, 4 p.m. No. 2 Salisbury vs. No. 4 Saint Vincent Salisbury, 5-0
6 May 15, noon No. 3 Haverford vs. No. 2 Salisbury Salisbury, 5-0
7 May 15, 2:30 p.m. No. 3 Haverford vs. No. 2 Salisbury Haverford, 7-6
 ROCHESTER REGIONAL
GAME DATE MATCHUP RESULT
Host: St. John Fisher Watch/Live Stats
1 May 13 No. 1 St. John Fisher vs. No. 3 Penn State-Behrend St. John Fisher, 3-0
2 May 13 No. 2 Rochester (N.Y.) vs. No. 3 Penn State-Behrend Rochester, 8-0 (5)
3 May 14, 11:30 a.m. No. 1 St. John Fisher vs. No. 2 Rochester (N.Y.) St. John Fisher, 2-1
4 May 14, 1:30 p.m. No. 1 St. John Fisher vs. No. 2 Rochester (N.Y.) St. John Fisher, 3-2
 SPOKANE REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Whitworth Watch/Live Stats
1 May 13, 4 p.m. No. 2 Whitworth vs. No. 3 Linfield Linfield, 6-0
2 May 13, 7:30 p.m. No. 1 Claremont-Mudd-Scripps vs. No. 4 George Fox George Fox, 5-2
3 May 14, 2 p.m. No. 3 Linfield vs. No. 4 George Fox Linfield, 5-4
4 May 14, 4:30 p.m. No. 2 Whitworth vs. No. 1 Claremont-Mudd-Scripps Claremont-M-S, 3-0
5 May 14, 7 p.m. No. 1 Claremont-Mudd-Scripps vs. No. 4 George Fox Claremont-M-S, 3-1
6 May 15, 3 p.m. No. 3 Linfield vs. No. 1 Claremont-Mudd-Scripps Claremont-M-S, 3-0
7 May 15, 5:30 p.m. No. 3 Linfield vs. No. 1 Claremont-Mudd-Scripps Linfield, 6-5
TYLER REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Texas-Tyler Watch/Live Stats
1 May 13, 2 p.m. No. 2 Texas Lutheran vs. No. 3 East Texas Baptist ETBU, 11-0
2 May 13, 5 p.m. No. 1 Texas-Tyler vs. No. 4 Agnes Scott Texas-Tyler, 8-0
3 May 14, noon No. 3 East Texas Baptist vs. No. 1 Texas-Tyler Texas-Tyler, 8-6
4 May 14, 3 p.m. No. 2 Texas Lutheran vs. No. 4 Agnes Scott Texas Lutheran, 9-0
5 May 14, 6 p.m. No. 2 Texas Lutheran vs. No. 3 East Texas Baptist Texas Lutheran, 12-9
6 May 15, 1 p.m. No. 1 Texas-Tyler vs. No. 2 Texas Lutheran Texas-Tyler, 7-2
WILLIAMSTOWN REGIONAL
GAME DATE/TIME (ET) MATCHUP RESULT
Host: Williams Watch/Live Stats  
1 May 13, noon No. 2 MIT vs. No. 3 Western Connecticut State MIT, 7-2
2 May 13, 2:30 p.m. No. 1 Williams vs. No. 4 Johnson & Wales (R.I.) John. & Wales, 9-0
3 May 14, 11 a.m. No. 2 MIT vs. No. 4 Johnson & Wales (R.I.) MIT, 5-0
4 May 14, 1:30 p.m. No. 3 Western Connecticut State vs. No. 1 Williams Williams, 9-0
5 May 14, 4 p.m. No. 1 Williams vs. No. 4 Johnson & Wales (R.I.) Williams, 6-1
6 May 15, noon No. 3 MIT vs. No. 1 Williams Williams, 4-1
7 May 15, 2:30 p.m. No. 3 MIT vs. No. 1 Williams MIT, 5-3