INDIANAPOLIS -- The NCAA Division I Men’s Tennis Subcommittee has selected the 64 singles players and 32 doubles teams that will compete in the 2011 NCAA Division I Men’s Tennis Championships.

The singles and doubles competition will be conducted May 25-30 at the Taube Tennis Center in Stanford, Calif., following the conclusion of the team championship that runs May 19-24. Stanford will serve as host.

All matches shall be the best of three sets.  Regular scoring and a 12-point tiebreaker at six games all will be used for all matches.

Automatic qualification into the Division I singles championships is awarded to any conference with one or more eligible singles players ranked in the ITA top 125 for eligible/entered singles players. For conferences with more than one singles player within the ITA top 125 eligible/entered singles players, the subcommittee  applies the NCAA selection criteria to determine which student-athlete is the automatic qualifier from those conferences. All singles players must have a record of a minimum of 13 completed singles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

Automatic qualification into the Division I doubles championships is awarded to any conference with one or more eligible doubles teams ranked in the ITA top 60 for eligible/entered doubles teams.  For conferences with more than one doubles team within the ITA top 60 eligible/entered doubles teams, the subcommittee applies the NCAA selection criteria to determine which doubles team is the automatic qualifier from those conferences. All doubles teams must have a record of a minimum of 10 completed doubles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

 

Automatic Qualifiers (Singles)
Conference Player, School Conference Player, School
America East Sven Vloedgraven, Binghamton Big West Chris Kearney, UC-Irvine
Atlantic Coast Alex Domijan, Virginia Conference USA Marcelo Arevalo, Tulsa
Atlantic Sun Davy Sum, Campbell Mountain West Mehdi Bouras, UNLV
Big East Austen Childs, Louisville Pac-10 Steve Johnson, Southern California
Big Sky Kiryl Harbatsiuk,Sacramento State Southeastern Rhyne Williams, Tennessee
Big South Ivan Salec, Radford Sun Belt Enej Bonin, Denver
Big Ten Blaz Rola, Ohio State West Coast Sebastian Fanselow, Pepperdine
Big 12 Austin Krajicek, Texas A&M Western Athletic Arthur Surreaux, New Mexico State
At-Large Selections (Singles)
Player, School Player, School Player, School
Matt Allare, Ohio State Jose Hernandez, North Carolina John Peers, Baylor
Sekou Bangoura Jr., Florida Dean Jackson, San Diego Jaak Poldma, Southern California
Artem Baradach, SMU Jarmere Jenkins, Virginia Tim Puetz, Auburn
Ionut Beleleu, Oklahoma Jason Jung, Michigan Eric Quigley, Kentucky
Chase Buchanan, Ohio State Evan King, Michigan Tennys Sandgren, Tennessee
Reid Carleton, Duke Bradley Klahn, Stanford Ray Sarmiento, Southern California
Raony Carvalho, Texas Tech Daniel Kosakowski, UCLA Michael Shabaz, Virginia
Ed Corrie, Texas Alexandre Lacroix, Florida Sanam Singh, Virginia
Drew Courtney, Virginia Ryan Lipman, Vanderbilt John-Patrick Smith, Tennessee
Henrique Cunha, Duke Kyle McMorrow, Washington Luka Somen, Virginia Tech
Jeff Dadamo, Texas A&M Marek Michalicka, Wisconsin Will Spencer, Georgia
Kellen Damico, Texas Vahid Mirzadeh, Florida State Finn Tearney, Pepperdine
Sadio Doumbia, Georgia Alex Musialek, Kentucky Ryan Thacher, Stanford
Gonzalo Escobar, Texas Tech Dennis Nevolo, Illinois Marcel Thiemann, Ole Miss
Javier Garrapiz, Georgia Daniel Nguyen, Southern California Tucker Vorster, Ole Miss
Guillermo Gomez, Georgia Tech Costin Paval, Oklahoma Pedro Zerbini, California
Alternates    
1. Amit Inbar UCLA 5. Carlos Cueto, California  
2. Artem Ilyushin, Mississippi State 6. Devin McCarthy, Ohio State  
3. George Coupland, Mississippi State 7. Jeevan Nedunchezhiyan, Washington  
4. Casey Watt, Notre Dame    
Singles Seeds
Seed Player, School Seeds 9-16 Player, School
1 Steve Johnson, Southern California - Chase Buchanan, Ohio State
2 Alex Domijan, Virginia - Reid Carleton, Duke
3 Michael Shabaz, Virginia - Austen Childs, Louisville
4 Rhyne Williams, Tennessee - Guillermo Gomez, Georgia Tech
5 Blaz Rola, Ohio State - Bradley Klahn, Stanford
6 Alexandre Lacroix, Florida - Dennis Nevolo, Illinois
7 Eric Quigley, Kentucky - Tim Puetz, Auburn
8 Henrique Cunha, Duke - John-Patrick Smith, Tennessee
Automatic Qualifiers (Doubles)
Conference Players, School
Atlantic Coast Drew Courtney/Michael Shabaz, Virginia
Big East Austen Childs/Viktor Maksimcuk, Louisville
Big Ten Chase Buchanan/Blaz Rola, Ohio State
Big 12 Jeff Dadamo/Austin Krajicek, Texas A&M
Big West Andre Dome/Alexander Sonesson, Cal Poly
Colonial Athletic Association Jamie Whiteford/Sebastien Vidal, William & Mary
Conference USA Clifford Marsland/Ashley Watling, Tulsa
Mountain West Mehdi Bouras/Bernard Schoeman, UNLV
Pac-10 Bradley Klahn/Ryan Thacher, Stanford
Southeastern Boris Conkic/John-Patrick Smith, Tennessee
Sun Belt Lucas Viel/Romain Bocaert, South Alabama
West Coast Dean Jackson/Patrick Pohlmann, San Diego
Western Athletic Rikus de Villiers/Remi Boutillier, Fresno State
At-Large Selections (Doubles)
Players, School Players, School
*If a student-athlete would have been selected to the championship with two different partners, that student-athlete has the ability to be an alternate in the draw with the other partner. This only comes into play if the student-athlete not listed on both teams is unable to participate.
Tim Puetz/Daniel Cochrane, Auburn Jason Jung/Evan King, Michigan
John Peers/Roberto Maytin, Baylor Christoph Thiemann/Marcel Thiemann, Ole Miss
Christoffer Konigsfeldt/Nick Andrews, California Matt Allare/Peter Kobelt, Ohio State
Henrique Cunha/Reid Carleton, Duke Jaak Poldma/JT Sundling, Southern California
Alexandre Lacroix/Sekou Bangoura Jr., Florida Ray Sarmiento/Steve Johnson, Southern California
Connor Smith/Vahid Mirzadeh, Florida State Ed Corrie/Jean Andersen, Texas
Hernus Pieters/Javier Garrapiz, Georgia Raony Carvalho/Rafael Garcia, Texas Tech
Kevin King/Juan Spir, Georgia Tech Jarmere Jenkins/Alex Domijan, Virginia
Brad Cox/Eric Quigley, Kentucky Jeevan Nedunchezhiyan/Kyle McMorrow, Washington
Sebastian Carlsson/Neal Skupski, LSU  
Alternates  
1. Nassim Slilam/Alexandre Lacroix*, Florida 4. Adrien Puget/Alex Brigham, UCLA
2. Nick Meister/Amit Inbar, UCLA 5. Brennan Boyajian/Jose Hernandez, North Carolina
3. Aleksey Bessonov/Rifat Biktyakov, Oklahoma State 6. Iain Atkinson/David Hopkins, Wake Forest
Doubles Seeds
Seed Players, School Seeds 5-8 Players, School
1 Boris Conkic/John-Patrick Smith, Tennessee - John Peers/Roberto Maytin, Baylor
2 Drew Courtney/Michael Shabaz, Virginia - Henrique Cunha/Reid Carleton, Duke
3 Jeff Dadamo/Austin Krajicek, Texas A&M - Sebastian Carlsson/Neal Skupski, LSU
4 Hernus Pieters/Javier Garrapiz, Georgia - Bradley Klahn/Ryan Thacher, Stanford