April 30, 2010

NCAA Release

INDIANAPOLIS -
The NCAA Division III Men’s Tennis Committee has released regional rankings using results through April 22. The rankings are determined using NCAA championship selections criteria and are separate from rankings generated by the Intercollegiate Tennis Association. The rankings include the top teams and individuals in each of the four regions. Team selections for the national championships will be announced May 10, while individual selections will take place May 12.

Atlantic South Region Rankings

Teams            
1.    Emory
2.    Carnegie Mellon    
3.    Johns Hopkins     
4.    North Carolina Wesleyan
5.    Mary Washington
6.    Salisbury
7.    Washington and Lee
8.    Christopher Newport
9.    Hampden-Sydney    
10.    Swarthmore
11.    Rhodes
12.    Washington (Maryland)
13.     Franklin & Marshall
14.    Birmingham-Southern
15.    Haverford    

Singles Players                
1.    Dillon Pottish, Emory
2.    Chris Goodwin, Emory
3.    David Maldow, Johns Hopkins
4.    Eric Shulman, Christopher Newport
5.    Hayden White, Washington and Lee
6.    Sam Wichlin, Mary Washington
7.    Alex Nemerov, Carnegie Mellon
8.    Scott Burtlaff, Salisbury
9.    Andrew Wang, Johns Hopkins
10.    Antti Saari, North Carolina Wesleyan
11.    Kalle Nikunen, North Carolina Wesleyan
12.    Will Moss, Hampden-Sydney
13.    Gian Heyer, Christopher Newport
14.    Adam Cranford, Washington (Maryland)
15.    Kevin Caulfield, Haverford

Doubles Teams            
1.    Burtlaff/Thomas, Salisbury
2.    Saari/Filnov, North Carolina Wesleyan
3.    Maldow/Wang, Johns Hopkins
4.    Goff/Murata, Mary Washington
5.    King/Muliwan, Carnegie Mellon
6.    Youngblood/Kelm, Swarthmore
7.    Goodwin/Jordan, Emory
8.    McTaggert/Nemerov, Carnegie Mellon

Central Region Rankings

Teams            
1.    Washington U. in St. Louis
2.    Kenyon
3.    Chicago
4.    Kalamazoo
5.    DePauw
6.    Gustavus Adolphus
7.    Carleton    
8.    Denison
9.    Luther
10.    Wisconsin-Eau Claire
11.    Wisconsin-Whitewater
12.    Case Western
13.    Grinnell
14.    Coe
15.    Carthage

Singles Players                
1.    John Watts, Washington U. in St. Louis
2.    Michael Greenberg, Kenyon
3.    Sam Sweeney, North Central (Illinois)
4.    Juan Carlos Perez, Grinnell
5.    Isaac Stein, Washington U. in St. Louis
6.    Will Zhang, Chicago
7.    Tomas Piskacek, Kenyon
8.    Scott Sundstrom, Luther
9.    Scott Sandager, DePauw
10.    Jack Schiro, Carthage
11.    Amrik Donkena, Gustavus Adolphus
12.    John Smetona, Case Western
13.    Tom Cawood, Denison
14.    Sammy Ramoni, Carthage
15.     Cyrus Jadun, Kalamazoo

Doubles Teams            
1.    Stein/Woods, Washington U. in St. Louis
2.    Greenberg/Brody, Kenyon
3.    Boyd/Jadun, Kalamazoo
4.    Salterelli/Brinker, Chicago
5.    Sandager/Gates, DePauw
6.    Donkena/Johnson, Gustavus Adolphus
7.    Smetona/Howe, Case Western
8.    Hobrath/McErlean, Denison

Northeast Region Rankings


Teams    
1.    Middlebury
2.    Amherst
3.    Williams
4.    Bowdoin
5.    Trinity (Connecticut)
6.    MIT
7.    Vassar
8.    Bates
9.    Brandeis
10.    The College of New Jersey
11.    Ithaca
12.    Stevens Institute of Technology
13.    Tufts
14.    St. Lawrence
15.    Skidmore

Singles Players                
1.    Andy Peters, Middlebury
2.    Stephen Sullivan, Bowdoin
3.    Andrew Lee, Middlebury
4.    Mike Mattelson, Vassar
5.    Spencer Feldman, Trinity (Connecticut)
6.    Austin Chafetz, Amherst
7.    Nick Lebedoff, Williams
8.    Mark Kahan, Amherst
9.    Andrew Thomson, Middlebury
10.    Felix Sun, Williams
11.    Anson McCook, Trinity (Connecticut)
12.    Amrit Rupasinghe, Bates
13.    Nick White, Brandeis
14.    Kevin Pang, MIT

Doubles Teams            
1.    Lee/Thomson, Middlebury
2.    Chafetz/Sorrel, Amherst
3.    Feldman/McCook, Trinity (Connecticut)
4.    Rupasinghe/Bettles, Bates
5.    Borda/Rifkin, Ithaca
6.    Miller/White, Brandeis
7.    B. Guzick/A. Guzick, Vassar

West Region Rankings


Teams            
1.    Claremont-Mudd-Scripps
2.    Cal Lutheran
3.    UC Santa Cruz
4.    Redlands
5.    Trinity (Texas)
6.    Whitman
7.    Pomona-Pitzer
8.    Texas-Tyler
9.    Linfield
10.    Willamette
11.    Occidental
12.    Pacific Lutheran
13.    LeTourneau
14.    Whittier
15.    McMurry

Singles Players                
1.    Andrew Giuffrida, Cal Lutheran
2.    Robbie Erani, Claremont-Mudd-Scripps
3.    Brian Pybas, UC Santa Cruz        
4.    Max Frey, Trinity (Texas)
5.    Tommy Meyer, Pomona-Pitzer
6.    Matt Solomon, Whitman
7.    Mikey Lim, Claremont-Mudd-Scripps
8.    Nick Ballou, Cal Lutheran
9.    Marc Vartebedian, UC Santa Cruz
10.    David Ashlock, Texas-Tyler
11.    Cameron Spearman, Redlands
12.    Eric MacColl, Claremont-Mudd-Scripps
13.    Joel Trudel, Pacific Lutheran
14.    Josh Chavez, Texas-Tyler
15.    Erich Koenig, UC Santa Cruz

Doubles Teams            
1.    Giuffrida/Ballou, Cal Lutheran  
2.    Pybas/Vartabedian, UC Santa Cruz
3.    Cocanougher/Kowal, Trinity (Texas)
4.    Ashlock/Reznik, Texas-Tyler
5.    Erani/Wu, Claremont-Mudd-Scripps
6.    Solomon/Moshevic, Whitman
7.    Spearman/Nanda, Redlands
8.    Hammond/Wong, Redlands