May 6, 2010

NCAA Release

INDIANAPOLIS -
The NCAA Division I Men’s Tennis Subcommittee has selected the 64 singles players and 32 doubles teams that will compete in the 2010 NCAA Division I Men’s Tennis Championships.

The singles and doubles competition will be conducted May 26-31 at the Dan Magill Tennis Complex in Athens, Georgia, following the conclusion of the team championship (May 21-25).  The University of Georgia will serve as host.

All matches shall be the best of three sets.  Regular scoring and a 12-point tiebreaker at six games all
will be used for all matches.

Automatic qualification into the Division I singles championships will be awarded to any conference with one or more eligible singles players ranked in the ITA Top 125 for eligible/entered singles players.  For conferences with more than one singles player within the ITA Top 125 eligible/entered singles players, the subcommittee will apply the NCAA selection criteria to determine which student-athlete is the automatic qualifier from those conferences.  All singles players must have a record of a minimum of 13 completed singles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.
 
Automatic qualification into the Division I doubles championships will be awarded to any conference with one or more eligible doubles teams ranked in the ITA Top 60 for eligible/entered doubles teams.  For conferences with more than one doubles team within the ITA Top 60 eligible/entered doubles teams, the subcommittee will apply the NCAA selection criteria to determine which doubles team is the automatic qualifier from those conferences.  All doubles teams must have a record of a minimum of 10 completed doubles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.
 
SINGLES
Automatic qualifications (16), listed alphabetically by conference:   
 
America East Sven Vloedgraven Binghamton University
Atlantic Coast Henrique Cunha Duke  
Atlantic Sun Charles Bottoni East Tennessee State
Big East Austen Childs Louisville
Big Sky Kiryl Harbatsiuk Sacramento State
Big South Ivan Salec Radford
Big Ten Chase Buchanan Ohio State
Big 12 Austin Krajicek Texas A&M
Colonial Thibaut Charron VCU
Conference USA Bruno Rosa Rice
Ivy Jonathan Wong Columbia
Pacific-10 Steve Johnson Southern California
SEC John-Patrick Smith Tennessee
Sun Belt John Peers Middle Tennessee
West Coast Bassam Beidas Pepperdine
WAC James Meredith Boise State
 
At-large selections (48), listed alphabetically by last name:
 
Haythem Abid UCLA
Marcelo Arevalo Tulsa
Jean-Yves Aubone Florida State
Artem Baradach SMU
Moritz Baumann Wisconsin
Matt Brooklyn UCLA
Pedro Campos South Carolina
Tripper Carleton Wake Forest
Raony Carvalho Texas Tech
Boris Conkic Tennessee
Ed Corrie Texas
Drew Courtney Virginia
Diego Cubas South Carolina
Jeff Dadamo Texas A&M  
Andrei Daescu Oklahoma
Clay Donato North Carolina
Gonzalo Escobar Texas Tech  
Robert Farah Southern California
Steven Forman Wake Forest  
Javier Garrapiz Georgia
Guillermo Gomez Georgia Tech
Jose Hernandez North Carolina
Jarmere Jenkins Virginia
Jason Jung Michigan
Bradley Klahn Stanford  
Justin Kronauge Ohio State  
Dimitar Kutrovsky Texas
Alexandre Lacroix Florida
Ryan Lipman Vanderbilt  
Denes Lukacs Baylor  
Marek Michalicka Wisconsin
Vahid Mirzadeh Florida State  
Alex Musialek Kentucky
Saketh Myneni Alabama
Oleksandr Nedovyesov Oklahoma State  
Dennis Nevolo Illinois
Tim Puetz Auburn  
Eric Quigley Kentucky
Yoann Re Virginia Tech
Jordan Rux Baylor  
Michael Shabaz Virginia
Sanam Singh Virginia
Neal Skupski LSU
Marcel Thiemann Mississippi
Ashley Watling Tulsa
Casey Watt Notre Dame
Rhyne Williams Tennessee
Pedro Zerbini California
 
ALTERNATES:
 
1. Jaime Pulgar North Carolina State
2. Alex Clayton Stanford
3. Louis Cant Mississippi State
4. Reid Carleton Duke
5. Ionut Beleleu Oklahoma
6. Clint Bowles Florida State
7. Chris Nott Arkansas
8. Sebastian Gallego Minnesota
 
Seeds 1-8:
 
1. Henrique Cunha Duke
2. Steve Johnson Southern California
3. John-Patrick Smith Tennessee
4. Guillermo Gomez Georgia Tech
5. Austin Krajicek Texas A&M
6. Oleksandr Nedovyesov Oklahoma State
7. Chase Buchanan Ohio State
8. Alexandre Lacroix Florida
 
Seeds 9-16, listed alphabetically by last name:
 
Robert Farah Southern California
Bradley Klahn Stanford
Dimitar Kutrovsky Texas
Denes Lukacs Baylor
Tim Puetz Auburn
Eric Quigley Kentucky
Michael Shabaz Virginia
Sanam Singh Virginia
 
DOUBLES
 
Automatic qualifications (11), listed alphabetically by conference:  
 
Atlantic Coast Henrique Cunha Reid Carleton Duke
Big East Alejandro Calligari Simon Childs Louisville
Big Ten Dino Marcan Chase Buchanan Ohio State
Big 12 Jeff Dadamo Austin Krajicek Texas A&M
Colonial Keziel Juneau Sebastien Vidal William and Mary
Conference USA Philip Stephens Ashley Watling Tulsa
Mountain West Emanu Brighiu Christopher Price TCU
Pacific-10 Robert Farah Steve Johnson Southern California
SEC Davey Sandgren John-Patrick Smith Tennessee
West Coast Bassam Beidas Alex Llompart Pepperdine
WAC Rikus de Villiers Remi Boutillier Fresno State
 
At-large selections (21), listed alphabetically by institution:
 
Alexander Stamchev Tim Puetz Auburn
Denes Lukacs Roberto Maytin Baylor
Jonathan Dahan Pedro Zerbini California
Alexandre Lacroix Antoine Benneteau Florida
Dennis Nevolo Marek Czerwinski Illinois
Brad Cox Eric Quigley Kentucky
Jason Jung Evan King Michigan
Christoph Thiemann Marcel Thiemann Mississippi
George Coupland Artem Ilyushin Mississippi State
Clay Donato Stefan Hardy North Carolina
Andrei Daescu Costin Paval Oklahoma
Aleksey Bessonov Oleksandr Nedovyesov Oklahoma State
Pedro Campos Diego Cubas South Carolina
Bradley Klahn Ryan Thacher Stanford
Boris Conkic Rhyne Williams Tennessee
Dimitar Kutrovsky Josh Zavala Texas
Raony Carvalho Rafael Garcia Texas Tech
Nick Meister Amit Inbar UCLA
Drew Courtney Michael Shabaz Virginia
Steven Forman Iain Atkinson Wake Forest
Moritz Baumann Marek Michalicka Wisconsin

ALTERNATES:
 
 1. David Bendheim Calin Paar Nebraska
 2. Alexey Grigorov Marcus Lunt Texas A&M
 3. Alex Llompart * Finn Tearney Pepperdine
 4. Connor Smith Vahid Mirzadeh Florida State
 5. Austen Childs Simon Childs * Louisville
 6. Lachlan Ferguson Josh MacTaggart Indiana
 7. Kellen Damico Ed Corrie Texas
 8. Houston Barrick Sanam Singh Virginia
 9. Saketh Myneni Michael Davis Alabama
 
*If a student-athlete would have been selected to the championship with two different partners, that student-
athlete has the ability to be an alternate in the draw with the other partner.  This only comes into play if the
student-athlete not listed on both teams is unable to participate.
 
Seeds 1-4:
 
1. Henrique Cunha Reid Carleton Duke
2. Davey Sandgren John-Patrick Smith Tennessee
3. Robert Farah Steve Johnson Southern California
4. Bradley Klahn Ryan Thacher Stanford
 
Seeds 5-8, listed alphabetically by institution:
 
Alexandre Lecroix Antoine Benneteau Florida
Dino Marcan Chase Buchanan Ohio State
Dimitar Kutrovsky Josh Zavala Texas
Jeff Dadamo Austin Krajicek Texas A&M