Brackets: Singles Doubles

INDIANAPOLIS -- The NCAA Division I Men's Tennis Subcommittee has selected the 64 singles players and 32 doubles teams that will compete in the 2013 NCAA Division I Men's Tennis Championships.

The singles and doubles competition will be conducted May 22-27 at the Khan Outdoor Tennis Complex/Atkins Tennis Center in Urbana, Ill., following the conclusion of the team championship, which runs from May 16-21. Illinois, Champaign will serve as host.

All matches will be the best of three sets. Regular scoring and a 12-point tiebreaker at six games all will be used for all matches.

Automatic qualification into the DI singles championships is awarded to any conference with one or more eligible singles players ranked in the ITA Top 125 for eligible/entered singles players. For conferences with more than one singles player within the ITA Top 125 eligible/entered singles players, the subcommittee applies the NCAA selection criteria to determine which student-athlete is the automatic qualifier from those conferences. All singles players must have a minimum of 13 completed singles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

Automatic qualification into the DI doubles championships is awarded to any conference with one or more eligible doubles teams ranked in the ITA Top 60 for eligible/entered doubles teams. For conferences with more than one doubles team within the ITA Top 60 eligible/entered doubles teams, the subcommittee applies the NCAA selection criteria to determine which doubles team is the automatic qualifier from those conferences. All doubles teams must have a minimum of 10 completed doubles matches in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

SINGLES -- AUTOMATIC QUALIFIERS
CONFERENCE PLAYER SCHOOL
Atlantic Coast Alex Domijan Virginia
Atlantic 10 Max Wennakoski VCU
Big East Greg Andrews Notre Dame
Big Sky Marek Marksoo Sacramento State
Big Ten Peter Kobelt Ohio State
Big 12 Costin Paval Oklahoma
Big West Andre Dome Cal Poly
Colonial Rafael Aita North Carolina-Wilmington
Conference USA Japie De Klerk Tulsa
Ivy League Matija Pecotic Princeton
Missouri Valley Anis Ghorbel Drake
Mountain West Andrew Bettles Boise State
Pacific-12 Emilio Gomez Southern California
SEC Mikelis Libietis Tennessee
Southern Cameron Silverman Elon
Southland Peter Nagy Texas A&M-Corpus Christi
Sun Belt Victor Valente Georgia State
West Coast Sebastian Fanselow Pepperdine
WAC Enej Bonin Denver
SINGLES -- AT-LARGE SELECTIONS
PLAYER SCHOOL
Gonzales Austin Vanderbilt
Romain Bogaerts Mississippi State
Rok Bonin Minnesota
Jarryd Botha Alabama
Henrique Cunha Duke
Jeremy Efferding Texas A&M
Mitchell Frank Virginia
Marcos Giron UCLA
Yannick Hanfmann Southern California
Esben Hess-Olesen North Carolina
Soren Hess-Olesen Texas
Jared Hiltzik Illinois
Jarmere Jenkins Virginia
Tom Jomby Kentucky
Patrick Kawka Brigham Young
Evan King Michigan
Julian Lenz Baylor
Ryan Lipman Vanderbilt
Jonas Lutjen Ole Miss
Yannick Maden Clemson
Clifford Marsland Tulsa
Ben McLachlan California
Kyle McMorrow Washington
Andreas Mies Auburn
Tsvetan Mihov South Carolina
John Morrissey Stanford
Dennis Novikov UCLA
Nathan Pasha Georgia
Stephane Piro Florida
Patrick Pradella Baylor
Adrien Puget UCLA
Roberto Quiroz Southern California
Michael Redlicki Duke
Hunter Reese Tennessee
Blaz Rola Ohio State
Anthony Rossi Kentucky
Fred Saba Duke
Ray Sarmiento Southern California
Nik Scholtz Ole Miss
Chris Simpson LSU
KU Singh Georgia
Juan Spir Georgia Tech
Malte Stropp Mississippi State
Mac Styslinger Virgina
Ben Wagland Georgia
SINGLES ALTERNATIVES
  PLAYER SCHOOL
1. Guillermo Alcorta Oklahoma
2. Campbell Johnson California
3. Amerigo Contini Virginia Tech
4. Alex Sarkissian Pepperdine
5. Dane Webb Oklahoma
6. Sebastian Stiefelmeyer Louisville
7. Marko Krickovic Baylor
8. Ryan Shane Virginia
9. Harrison Richmond Virginia
SEEDS 1-8
  PLAYER SCHOOL
1. Mikelis Libietis Tennessee
2. Alex Domijan Virginia
3. Jarmere Jenkins Virginia
4. Anthony Rossi Kentucky
5. KU Singh Georgia
6. Romain Bogaerts Mississippi State
7. Emilio Gomez Southern California
8. Peter Kobelt Ohio State
SEEDS 9-16 (LISTED ALPHABETICALLY BY LAST NAME)
PLAYER SCHOOL
Henrique Cunha Duke
Sebastian Fanselow Pepperdine
Evan King Michigan
Ryan Lipman Vanderbilt
Matija Pecotic Princeton
Blaz Rola Ohio State
Ray Sarmiento Southern California
Nik Scholtz Ole Miss
DOUBLES -- AUTOMATIC QUALIFIERS
CONFERENCE PLAYERS SCHOOL
Atlantic Coast Henrique Cunha, Raphael Hemmeler Duke
Atlantic Sun Moritz Buerchner, Norbert Nemcsek North Florida
Atlantic 10 Alexis Heugas, Dylan McCloskey VCU
Big Ten Peter Kobelt,Connor Smith Ohio State
Big 12 Chris Camillone, David Holiner Texas
Colonial Chris Cooprider, Kosta Blank North Carolina-Wilmington
Conference USA Colin Roller, Joran Vliegen East Carolina
Pacific-12 Campbell Johnson, Christoffer Konigsfeldt California
SEC Mikelis Libietis, Hunter Reese Tennessee
Southern Cameron Silverman, Stefan Fortmann Elon
Sun Belt Victor Valente, Lucas Santa Ana Georgia State
West Coast Francis Alcantara, Finn Tearney Pepperdine
DOUBLES -- AT-LARGE SELECTIONS
PLAYERS SCHOOLS
Jarryd Botha, David Vieyra Alabama
Manfred Jeske, Mike Nott Arkansas
Daniel Cochrane, Andreas Mies Auburn
Dominique Maden, Yannick Maden Clemson
Michael Redlicki, Jason Tahir Duke
Stephane Piro, Bob van Overbeek Florida
Dominic Cotrone, Blake Davis Florida State
Nathan Pasha, Garrett Brasseaux Georgia
Ben Wagland, Hernus Pieters Georgia
Vikram Hundal, Juan Spir Georgia Tech
Tim Kopinski, Ross Guignon Illinois
Sam Monette, Isade Juneau Indiana
Tom Jomby, Kevin Lai Kentucky
Nik Scholtz, Jonas Lutjen Ole Miss
Jordan Angus, Malte Stropp Mississippi State
Dave Thomson, Sean Weber North Carolina State
Chip Cox, Tsvetan Mihov South Carolina
Junior Ore, Jackson Withrow Texas A&M
Alex Domijan, Mitchell Frank Virginia
Jarmere Jenkins, Mac Styslinger Virginia
DOUBLES ALTERNATES
  PLAYERS SCHOOL
1. Billy Federhofer, Gordon Watson Florida
2. Becker O'Shaughnessey, Daniil Proskura Alabama
3. Harrison Adams, Shane Vinsant Texas A&M
4. Amerigo Contini, Andreas Bjerrehus Virginia Tech
5. John Collins, Edward Jones Tennessee
6. David Hopkins, Amogh Prabhakar Wake Forest
7. Juan Spir, Eduardo Segura Georgia Tech
SEEDS 1-4
  PLAYERS SCHOOL
1. Mikelis Libietis, Hunter Reese Tennessee
2. Henrique Cunha, Raphael Hemmeler Duke
3. Nik Scholtz, Jonas Lutjen Ole Miss
4. Jarmere Jenkins, Mac Styslinger Virginia
SEEDS 5-8 (LISTED ALPHABETICALLY BY SCHOOL)
PLAYERS SCHOOL
Jarryd Botha, David Vieyra Alabama
Daniel Cochrane, Andreas Mies Auburn
Ben Wagland, Hernus Pieters Georgia
Junior Ore, Jackson Withrow Texas A&M