April 15, 2010

NCAA RELEASE

INDIANAPOLIS---The NCAA Division III Women's Tennis Committee has released regional rankings using results through April 6. The rankings are determined using NCAA championship selections criteria and are separate from rankings generated by the Intercollegiate Tennis Association. The rankings include the top teams and individuals in each of the four regions. Team selections for the national championships will be announced May 10, while individual selections will take place May 12.

Atlantic South Region Rankings

Teams
1. Washington and Lee
2. Emory
3. Carnegie Mellon
4. Johns Hopkins
5. Mary Washington
6. Sewanee (University of the South)
7. Salisbury
8. Rhodes
9. Swarthmore
10. Huntingdon
11. Methodist
12. Meredith
13. Wilkes
14. Dickinson
15. Haverford

Singles Players
1. Laura Chen, Carnegie Mellon
2. Lauren Caire, Washington and Lee
3. Lorne McManigle, Emory
4. Carolyn Warren, Johns Hopkins
5. Courtney Goimarac, Mary Washington
6. Nandita Krishnan, Johns Hopkins
7. Ellen Yeatman, Washington and Lee
8. Zahra Dawson, Emory
9. Courtney Chin, Carnegie Mellon
10. Jenny Liles, Sewanee (University of the South)
11. Jackie Burr, Salisbury
12. Rachel Wallwork, Swarthmore

Doubles Teams
1. Laura Chen/Ashley Herrick, Carnegie Mellon
2. Lauren Caire/Ellen Yeatman, Washington and Lee
3. Lorne McManigle/Zahra Dawson, Emory
4. Carolyn Warren/Anita Bhamidipati, Johns Hopkins
5. Courtney Goimarac/Katie Schafer, Mary Washington
6. Jackie Burr/Jillian Poppe, Salisbury
7. Rachel Wallwork/Emily Rosenblum, Swarthmore
8. Jenny Liles/Michelle Flume, Sewanee (University of the South)

Central Region Rankings

Teams
1. Chicago
2. Denison
3. Gustavus Adolphus
4. DePauw
5. Washington U. in St. Louis
6. Wisconsin-Whitewater
7. Wheaton (Illinois)
8. Luther
9. Coe
10. Carleton
11. Case Western Reserve
12. Calvin
13. Wisconsin-La Crosse

Singles Players
1. Kendra Higgins, Chicago
2. Marta Drane, Denison
3. Janelle Arita, DePauw
4. Kathryn Schmidt, Carleton
5. Sierra Krebsbach, Gustavus Adolphus
6. Kristin Cobb, Denison
7. Jennifer Kung, Chicago
8. Ariel Lewis, Oberlin
9. Samantha Lewis, Case Western Reserve
10. Carmen Vaca Guzman, Chicago
11. Kate Klein, Washington U. in St. Louis
12. Sam Danesis, Rose-Hulman

Doubles Teams
1. Chrissy Hu/Kendra Higgins, Chicago
2. Kristin Cobb/Marta Drane, Denison
3. Greer Mackie/Kayla Smith, DePauw
4. Sam Frank/Sierra Krebsbach, Gustavus Adolphus
5. Emily Pham/Erika Lim, Case Western Reserve
6. Amy Schlessman/Prita Kidder, Kenyon
7. Beau Wangtrakuldee/Kari Larson, Kalamazoo
8. Elizabeth Worsowicz/Kayli Edwards, Wheaton (Illinois)
9. Erin Gudul/Kathryn Schmidt, Carleton

Northeast Region Rankings

Teams
1. Amherst
2. Williams
3. Bowdoin
4. Middlebury
5. Tufts
6. The College of New Jersey
7. Vassar
8. Skidmore
9. Wheaton (Massachusetts)
10. Wellesley
11. Brandeis
12. Bates
13. Rochester (New York)
14. SUNY Geneseo
15. New Paltz State

Singles Players
1. Kristin Alotta, Williams
2. Julia Browne, Tufts
3. Brittany Berckes, Amherst
4. Grace Baljon, Williams
5. Maria Watanabe, Wellesley
6. Leslie Hansen, MIT
7. Nicole Pontee, Vassar
8. Jackie Schtemberg, The College of New Jersey
9. Emily Lombardi, Bowdoin
10. Lia Weiner, Rochester (New York)
11. Tori Aiello, Middlebury
12. Laura Danzig, Amherst

Doubles Teams
1. Julie Browne/Meghan McCooey, Tufts
2. Grace Baljon/Taylor French, Williams
3. Kristin Alotta/Nicole Reich, Williams
4. Jackie Schtemberg/Felice Trihn, The College of New Jersey
5. Jacqueline Shen/Marie Watanabe, Wellesley
6. Brittany Berckes/Laura Danzig, Amherst
7. Frances Tseng/Lia Weiner, Rochester (New York)
8. Nicole Pontee /Joy Backer, Vassar

West Region Rankings

Teams
1. Pomona-Pitzer
2. Chapman
3. Trinity (Texas)
4. Redlands
5. Texas-Tyler
6. UC Santa Cruz
7. Whitworth
8. Linfield
9. Claremont-Mudd-Scripps
10. Whitman
11. Hardin-Simmons
12. Cal Lutheran
13. Occidental
14. Southwestern (Texas)
15. Austin

Singles Players
1. Liz Lewis, Chapman
2. Siobhan Finicane, Pomona-Pitzer
3. Jamie Solomon, Pomona-Pitzer
4. Kara Wang, Pomona-Pitzer
5. Katy Poettcker, Trinity (Texas)
6. Katie Griffith, Trinity (Texas)
7. Paige Sumida, Redlands
8. Natalia Agarycheva, Willamette
9. Rachel Miler, Redlands
10. Ariana Mokhtari, UC Santa Cruz
11. Amalia Nilsson, Lewis & Clark
12. Michelle Hagler, Texas-Tyler

Doubles Teams
1. Kelley Fox/Liz Lewis, Chapman
2. Paige Sumida/Whitney Waters, Redlands
3. Jamie Solomon/Kara Wang, Pomona-Pitzer
4. Natalia Agarycheva/Shannon Palmer, Willamette
5. Ariana Mokhtari/Taylor Mannix, UC Santa Cruz
6. Katy Poettcker/Kassie Seger, Trinity (Texas)
7. Sallie Katter/Abby Olbrich, Linfield
8. Alyssa Roberg/Elise Otto, Whitman