April 30, 2010

NCAA RELEASE

INDIANAPOLIS---The NCAA Division III Women's Tennis Committee has released regional rankings using results through April 22. The rankings are determined using NCAA championship selections criteria and are separate from rankings generated by the Intercollegiate Tennis Association. The rankings include the top teams and individuals in each of the four regions. Team selections for the national championships will be announced May 10, while individual selections will take place May 12.

Atlantic South Region Rankings

Teams
1. Washington and Lee
2. Emory
3. Carnegie Mellon
4. Johns Hopkins
5. Mary Washington
6. Sewanee (University of the South)
7. Salisbury
8. Rhodes
9. Swarthmore
10. Huntingdon
11. Methodist
12. Meredith
13. Moravian
14. Wilkes
15. Dickinson

Singles Players
1. Laura Chen, Carnegie Mellon
2. Lauren Caire, Washington and Lee
3. Ellen Yeatman, Washington and Lee
4. Zahra Dawson, Emory
5. Lorne McManigle, Emory
6. Nandita Krishnan, Johns Hopkins
7. Courtney Chin, Carnegie Mellon
8. Carolyn Warren, Johns Hopkins
9. Courtney Goimarac, Mary Washington
10. Jackie Burr, Salisbury
11. Rachel Wallwork, Swarthmore
12. Jenny Liles, Sewanee (University of the South)

Doubles Teams
1. Laura Chen/Ashley Herrick, Carnegie Mellon
2. Lauren Caire/Ellen Yeatman, Washington and Lee
3. Lorne McManigle/Zahra Dawson, Emory
4. Carolyn Warren/Anita Bhamidipati, Johns Hopkins
5. Jackie Burr/Jillian Poppe, Salisbury
6. Courtney Goimarac/Katie Schafer, Mary Washington
7. Lauren Lukas/Ann Morris, Washington and Lee
8. Tshema Nash/Sabra Rogers, Emory

Central Region Rankings

Teams
1. Chicago
2. Denison
3. Gustavus Adolphus
4. DePauw
5. Washington U. in St. Louis
6. Wisconsin-Whitewater
7. Wheaton (Illinois)
8. Luther
9. Carleton
10. Calvin
11. Hope
12. Coe
13. Case Western Reserve
14. Kenyon
15. Kalamazoo

Singles Players
1. Kendra Higgins, Chicago
2. Marta Drane, Denison
3. Janelle Arita, DePauw
4. Kathryn Schmidt, Carleton
5. Sierra Krebsbach, Gustavus Adolphus
6. Ariel Lewis, Oberlin
7. Jennifer Kung, Chicago
8. Kate Klein, Washington U. in St. Louis
9. Melissa Oosterhouse, Calvin
10. Kristin Cobb, Denison
11. Samantha Lewis, Case Western Reserve
12. Carmen Vaca Guzman, Chicago

Doubles Teams
1. Chrissy Hu/Kendra Higgins, Chicago
2. Amy Schlessman/Prita Kidder, Kenyon
3. Kristin Cobb/Marta Drane, Denison
4. Greer Mackie/Kayla Smith, DePauw
5. Erin Gudul/Kathryn Schmidt, Carleton
6. Sam Frank/Sierra Krebsbach, Gustavus Adolphus
7. Emily Pham/Erika Lim, Case Western Reserve
8. Beau Wangtrakuldee/Kari Larson, Kalamazoo

Northeast Region Rankings

Teams
1. Williams
2. Amherst
3. Middlebury
4. Tufts
5. Bowdoin
6. The College of New Jersey
7. Vassar
8. Skidmore
9. Rochester (New York)
10. Wheaton (Massachusetts)
11. Wellesley
12. Brandeis
13. Ithaca
14. William Smith
15. SUNY Geneseo

Singles Players
1. Julia Browne, Tufts
2. Kristin Alotta, Williams
3. Jackie Schtemberg, The College of New Jersey
4. Grace Baljon, Williams
5. Brittany Berckes, Amherst
6. Nicole Pontee, Vassar
7. Leslie Hansen, MIT
8. Laura Danzig, Amherst
9. Emily Lombardi, Bowdoin
10. Maria Watanabe, Wellesley
11. Lia Weiner, Rochester (New York)
12. Tori Aiello, Middlebury

Doubles Teams
1. Julie Browne/Meghan McCooey, Tufts
2. Grace Baljon/Taylor French, Williams
3. Jackie Schtemberg/Felice Trihn, The College of New Jersey
4. Jacqueline Shen/Marie Watanabe, Wellesley
5. Brittany Berckes/Laura Danzig, Amherst
6. Frances Tseng/Lia Weiner, Rochester (New York)
7. Nicole Pontee /Joy Backer, Vassar
8. Kristin Alotta/Nicole Reich, Williams

West Region Rankings

Teams
1. Pomona-Pitzer
2. Chapman
3. Trinity (Texas)
4. Redlands
5. Texas-Tyler
6. UC Santa Cruz
7. Whitworth
8. Whitman
9. Linfield
10. Claremont-Mudd-Scripps
11. Hardin-Simmons
12. Cal Lutheran
13. Occidental
14. Southwestern (Texas)
15. Colorado College

Singles Players
1. Liz Lewis, Chapman
2. Siobhan Finicane, Pomona-Pitzer
3. Jamie Solomon, Pomona-Pitzer
4. Natalia Agarycheva, Willamette
5. Kara Wang, Pomona-Pitzer
6. Katie Griffith, Trinity (Texas)
7. Paige Sumida, Redlands
8. Kelley Fox, Chapman
9. Rachel Miler, Redlands
10. Ariana Mokhtari, UC Santa Cruz
11. Amalia Nilsson, Lewis & Clark
12. Michelle Hagler, Texas-Tyler

Doubles Teams
1. Kelley Fox/Liz Lewis, Chapman
2. Jamie Solomon/Kara Wang, Pomona-Pitzer
3. Paige Sumida/Whitney Waters, Redlands
4. Ariana Mokhtari/Taylor Mannix, UC Santa Cruz
5. Alyssa Roberg/Elise Otto, Whitman
6. Mallory Aarhus/Megan Aarhus, Mary Hardin-Baylor
7. Natalia Agarycheva/Shannon Palmer, Willamette
8. Sallie Katter/Abby Olbrich, Linfield