INDIANAPOLIS -- The NCAA Division III Women’s Tennis Committee has released regional rankings using results through April 22  The rankings are determined using NCAA championship selections criteria and are separate from rankings generated by the Intercollegiate Tennis Association  The rankings include the top teams and individuals in each of the four regions  Team selections for the national championships will be announced May 6  while individual selections will take place May 9 

ATLANTIC SOUTH REGION
Teams    
1 Emory  
2 Carnegie Mellon  
3 Washington and Lee  
4 Johns Hopkins  
5 Sewanee  
6 Mary Washington  
7 Wilkes  
8 Dickinson  
9 Swarthmore  
10 Methodist  
11 Meredith  
12 Elizabethtown  
13 Haverford  
14 Muhlenberg  
15 Agnes Scott  
     
Singles Players    
1 Gabrielle Clark Emory
2 Sonja Meighan Washington and Lee
3 Katie Cecil Carnegie Mellon
4 Jordan Wylie Emory
5 Elaine Baik Johns Hopkins
6 Hailey Hogan Johns Hopkins
7 Laura Chen Carnegie Mellon
8 Lauren Lukas Washington and Lee
9 Jenny Liles South
10 Lindsay Raulston Mary Washington
11 Lia Carlson Swarthmore
12 Karen Montoya Hollins
     
Doubles Teams    
1 Dawson/Clark Emory
2 Krishnan/Hogan Johns Hopkins
3 Chen/Chin Carnegie Mellon
4 Padmanabhan/Kelly Emory
5 Liles/Goodhue South
6 Motie/Raschke Carnegie Mellon
7 Clark/Herndon Johns Hopkins
8 Meindl/Baker Methodist
CENTRAL REGION
Teams    
1 Chicago  
2 DePauw  
3 Washington-St. Louis  
4 Wisconsin-Whitewater  
5 Carleton  
6 Gustavus Adolphus  
7 Case  
8 Oberlin  
9 Denison  
10 Wheaton (Ill.)  
11 Hope  
12 Coe  
13 Luther  
14 Ohio Northern  
15 Wisconsin-La Crosse  
     
Singles Players    
1 Kendra Higgins Chicago
2 Jennifer Kung Chicago
3 Kathryn Schmidt Carleton
4 Natalie Tingir Washington-St. Louis
5 Kalla Schaefer Wisconsin-Whitewater
6 Arielle Lews Oberlin
7 Sarah Short Denison
8 Kelly Gebert DePauw
9 Amy Schlessman Kenyon
10 Erika Lim Case Western
11 Elizabeth Worsowicz Wheaton (Ill.)
12 Maggie MacPhail DePauw
     
Doubles Teams    
1 Higgins/Vacaguzman Chicago
2 Short/Marcell Denison
3 Shaefer/Bayliss Wisconsin-Whitewater
4 Gebert/MacPhail DePauw
5 Rauck/Klein Washington-St. Louis
6 E. Lim/A. Lim Case Western
7 Schupbach/Lucero Coe
8 Worsowicz/Ray Wheaton (Ill.)
     
NORTHEAST REGION
Teams    
1 Williams  
2 Middlebury  
3 Amherst  
4 Bowdoin  
5 Skidmore  
6 Tufts  
7 Wellesley  
8 Vassar  
9 Brandeis  
10 TCNJ  
11 Bates  
12 MIT  
13 Trinity (Conn.)  
14 Wesleyan (Conn.)  
15 Rochester (N.Y.)  
     
Singles Players    
1 Lok-Sze Leung Middlebury
2 Laura Danzig Amherst
3 Jordan Brewer Amherst
4 Kara Shoemaker Williams
5 Leah Kepping Middlebury
6 Kristin Alotta Williams
7 Frances Tseng Rochester
8 Nancy Worley Williams
9 Kellen Albertstone Bowdoing
10  Victoria Aiello Middlebury
11 Kathleen Elkins Williams
12 Ava Sadeghi Vassar
     
Doubles Teams    
1 Kepping/Faber Middlebury
2 Albertstone/Winingham Bowdoing
3 Watanabe/Lee Wellesley
4 Mandzhukova/Anderson Bates
5 Ford/Mendoza Skidmore
6 Cooke/Broderick Brandeis
7 Shoemaker/Franch Williams
8 Danzig/Delvin Amherst
     
WEST REGION
Teams    
1 Claremont-Mudd-Scripps  
2 Trinity (Texas)  
3 Pomona-Pitzer  
4 Chapman  
5 Redlands  
6 UC Santa Cruz  
7 Whitman  
8 Linfield  
9 Texas-Tyler  
10 Whitworth  
11 Texas-Dallas  
12 Cal Lutheran  
13 La Verne  
14 Whittier  
15 Willamette  
     
Singles Players    
1 Kristin Lim Claremont-Mudd-Scripps
2 Alyssa Roberg Whitman
3 Mackenzie Knoop Trinity (Texas)
4 Courtney Lawless Whitman
5 Jamie Solomon Pomona-Pitzer
6 Alexandra Scotten UC Santa Cruz
7 Amy Friesenhahn Texas-Tyler
8 Abby Olbrich Linfield
9 Rebekah Kitto Cal Tech
10 Sophia Doung Chapman
11 Jesse Huang Claremont-Mudd-Scripps
12 Rachel Houston Texas-Dallas
     
Doubles Teams    
1 Lim/Huang Claremont-Mudd-Scripps
2 Roberg/Lawless Whitman
3 Friesenhahn/Hermsdorf Texas-Tyler
4 Scotten/Wade UC Santa Cruz
5 Knoop/Ekanayake Trinity (Texas)
6 Olbrich/Brigham Linfield
7 Solomon/Wang Pomona-Pitzer
8 Goya/Yoshimoto Pacific