Last Updated 7:02 PM, May 28, 2022

Wisconsin Eau-Claire wins the 2022 men's championship; Loras wins women's title

Share
2022 DIII outdoor track & field championship: day three full replay
5:27:42
8:14 pm, May 28, 2022

Wisconsin Eau-Claire wins the DIII men's outdoor track & field championship; Loras wins women's title

Wisconsin-Eau Claire men's track and field

After the full final day of DIII men's and women's outdoor track and field competition, Wisconsin-Eau Claire ran away with the men's championship while Loras secured the women's title. 

On the men's side, Wisconsin-Eau Claire clobbered the rest of the field securing 73 points and the title with the second-place team, John Carroll, clocking only 48 points. 

This is the second national title in UW-Eau Claire's program history with its first championship coming in 2019. 

Click or tap here to see the final men's team standings for the 2022 championship. 

Click or tap here to see the final results for each men's event. 

Loras women's track and field

Loras women's outdoor track and field was able to edge out Wisconsin-La Crosse for the 2022 national title, on the back of a win in the women's 4x400 race — one of the last competitions of the day. Loras finished the meet with 55 points, while Wisconsin-La Crosse clocked in in second with 51 points. 

Click or tap here to see the final women's team standings for the 2022 championship. 

Click or tap here to see the final results for each women's event.  

12:39 pm, May 28, 2022

Here's the schedule of the final day

TCNJ Athletics TCNJ track and field

The third and final day of the 2022 NCAA DIII Track & Field Championships is here, which means a new team champion will be crowned. The action at SPIRE Institute in Geneva, Ohio, resumes at 11 a.m. ET with the women's hammer throw.

Here are the schedule of events today (all times ET):

DIII indoor track and field championship schedule

Click or tap here to view the complete schedule and results for the track and field championships.

2:14 pm, May 27, 2022

Results from Day 2 of the DIII track and field championships

The second day of the 2022 NCAA DIII Track & Field Championships has concluded at SPIRE Institute in Geneva, Ohio.

Here are national champions named Friday, including combined event winners:

  • Women's shot put | Brianna Leahy, Wisconsin-Platteville: 15.60m
  • Men's shot put | Joseph White, Carthage: 17.85m
  • Men's high jump | Kyle Rollins, St. John's: 2.16m
  • Men's decathlon winner | Marcus Weaver, Wisconsin-Eau Claire: 7,486 points
    • Men's decathlon 110m hurdles | Keaton Wood, Linfield: 14.59
    • Men's decathlon discus throw | Abrahm Schroedl, Wisconsin-Eau Claire: 42.52m
    • Men's decathlon javelin throw | Marcus Weaver, Wisconsin-Eau Claire: 58.79m
    • Men's decathlon 1500 | Lukas Walton, Bethel: 4:25.86
  • Women's heptathlon
    • Women's heptathlon long jump | Annie Gutierrez, Johns Hopkins: 5.81m
    • Women's heptathlon javelin throw | Ava Nelson, Pacific Lutheran: 45.94m
    • Women's heptathlon 800 | Clare Tiedemann, Oberlin: 2:19.66

Click or tap here to view the complete schedule and results for the track and field championships.

The action continues Saturday at 11 a.m. with the women's hammer throw.

12:57 am, May 27, 2022

Several championships earned on Day 1 of the DIII outdoor track and field championships

The DIII outdoor track and field championships kicked off Thursday, May 26, at at SPIRE Institute in Geneve, Ohio. Carroll University's Steve Hermsen defended his national title in the men's discus, with a toss of 54.93m. 

These events named national champions on Thursday:

  • Men's discus: Steven Hermsen, Carroll (54.93m) | Results 
  • Women's discus: Skye Digman, UW-La Crosse (48.03m) | Results
  • Women's Pole Vault: Emma Rudolph, Westminster (3.95m) | Results 
  • Men's long jump: Kenneth Wei, MIT (7.88m) | Results 
  • Women's long jump: Victoria Kadiri, Johns Hopkins (6.03m) | Results 
  • Women's Javelin: Ava Nelson, Pacific Lutheran (45.94m) | Results 
  • Men's Javelin: Marcus Weaver, Wis. -Eau Claire (67.00m) | Results
  • Men''s 10,000m: Alex Phillip, John Carroll, John Carroll (30:02.53) | Results 
  • Women's 10,000m: Ari Marks, Wellesley (34.50.55) | Results 

Click or tap here to view the complete schedule of events and results.

The action continues at 9 a.m. Friday.

10:17 pm, May 20, 2022

Selections released for the 2022 DIII men's and women's outdoor track and field championship

INDIANAPOLIS---The NCAA Division III Men’s and Women’s Track and Field Committee announced today the participants in the 2022 NCAA Division III Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Championships.

For each men’s individual event contested, including the decathlon, the top 20 declared student-athletes were accepted into the competition. For each women’s individual event contested, including the heptathlon, the top 22 declared student-athletes were accepted into the competition. For each relay event contested, the top 16 declared relay teams, one per institution, were accepted into the competition.

The championships will be held May 26-28 at the SPIRE Institute in Geneva, Ohio. The complete list of qualifiers is available on the following website: https://tf.deltatiming.com/ncaa/2022-ncaa-d3-outdoor-championships.

For more information regarding the NCAA Division III Men’s and Women’s Outdoor Track and Field Championships, log on to NCAA.com.

12:20 pm, May 20, 2022

Selections will be announced Friday, May 20

Loras women's track and field

The 2022 DIII men's and women's outdoor track & field championship selections will be announced Friday, May 20 in a press release here on NCAA.com. The 2022 DIII outdoor track & field championships are from May 26-28 at SPIRE Institute in Geneve, Ohio. 

The Wartburg men's team and Loras women's team are the defending champions. 

1:00 pm, May 18, 2022

DIII women's outdoor track and field championship history

YEAR CHAMPION COACH SCORE RUNNER-UP SCORE SITE
2021 Loras Matt Jones 60 Wisconsin-La Crosse 57 Greensboro, NC
2020 Canceled due to Covid-19 pandemic -- -- -- -- --
2019 Loras Matt Jones 53 Washington U.  49 Geneva, Ohio
2018 George Fox/UMass Boston (Co-champs) John Smith/Consandria Walker-Hall 44 Washington U. 38 Wisconsin-La Crosse
2017 Washington (Mo.) Jeff Stiles 56 Ithaca 37 Geneva, Ohio
2016 Illinois Wesleyan Chris Schumacher 42 Baldwin 41 Waverly, Iowa
2015 Wisconsin-La Crosse Pat Healy 73 Wisconsin-Eau Claire 43 Canton, New York
2014 Wartburg Marcus Newsom 65 Wisconsin-Oshkosh 63 Delaware, Ohio
2013 Wartburg Marcus Newsom 46 Wisconsin-Oshkosh 43 Wisconsin-La Crosse
2012 Wartburg Marcus Newsom 129 Wisconsin-Oshkosh 52 Claremont, Calif.
2011 Wisconsin-Oshkosh Pat Ebel 80 Wartburg 59 Ohio Wesleyan
2010 Illinois Wesleyan Chris Schumacher 54 Wisconsin-Oshkosh 53 Baldwin-Wallace
2009 Wartburg Marcus Newsom 52 Wisconsin-Oshkosh 50 Marietta
2008 UW-River Falls, Ill.-Wesleyan Martha Brennan, Chris Schumacher 35     Wisconsin-Oshkosh
2007 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 57 Calvin 44.5 Wisconsin-Oshkosh
2006 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 52 Williams 42 Benedictine (Ill.)
2005 Wartburg Marcus Newsom 43 Calvin, Wisconsin-Oshkosh 42 Wartburg
2004 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 57 Calvin 54.3 Millikin
2003 Wheaton (Mass.) Paul Souza 72 Lehman 52 St. Lawrence
2002 Wheaton (Mass.) Paul Souza 67 McMurry 49 Macalester
2001 Wheaton (Mass.) Paul Souza 83 1/2 Calvin 49 Millikin
2000 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 65 Christopher Newport 50 North Central (Ill.)
1999 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 54 Wheaton (Mass.) 48 Baldwin-Wallace
1998 Christopher Newport Vince Brown 69 Wheaton (Mass.) 50 Macalester
1997 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 59 Wisconsin-La Crosse 38.8 Wisconsin-La Crosse
1996 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 69 1/2 Lincoln (Pa.) 62 North Central (Ill.)
1995 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 58 St. Thomas (Minn.) 52 Carleton
1994 Christopher Newport Vince Brown 73 Wisconsin-Oshkosh 53 North Central (Ill.)
1993 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 57 Wisconsin-La Crosse 52 Baldwin-Wallace
1992 Christopher Newport Vince Brown 61 Wisconsin-Oshkosh 47 Colby
1991 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 66 1/2 SUNY Cortland 56 Baldwin-Wallace
1990 Wisconsin-Oshkosh Deb Vercauteren 75 SUNY Cortland 48 North Central (Ill.)
1989 Christopher Newport Vince Brown 58 Wisconsin-Oshkosh 52 North Central (Ill.)
1988 Christopher Newport Vince Brown 95 Massachusetts-Boston 65 Carleton
1987 Christopher Newport Vince Brown 80 Massachusetts-Boston 58 North Central (Ill.)
1986 Massachusetts-Boston Sherman Hart 52 Wisconsin-La Crosse   Wisconsin-La Crosse
1985 SUNY Cortland Laura Crain 62 Southern-New Orleans 61 Denison
1984 Wisconsin-La Crosse Gary Wilson 185 1/2 Central (Iowa) 102 Carleton
1983 Wisconsin-La Crosse Gary Wilson 156 St. Thomas (Minn.) 126 North Central (Ill.)
1982 Central (Iowa) Jane Kors 151 Frostburg State 96 North Central (Ill.)
1:05 pm, May 18, 2022

DIII men's outdoor track and field championship history

YEAR SCHOOL COACH SCORE RUNNER-UP SCORE SITE
2021 Wartburg Marcus Newsom 54 Wisconsin-Eau Claire 49 Greensboro, NC.
2020 Canceled due to Covid-19 pandemic -- -- -- -- --
2019 Wisconsin-Eau Claire Chip Schneider 68 MIT 38 Geneva, Ohio
2018 Mount Union Kevin Lucas 36 North Central (Ill.) 35 Wisconsin-La Crosse
2017 Wisconsin-La Crosse Josh Buchholtz 47 Wisconsin-Whitewater 45 Geneva, Ohio
2016 Wisconsin-La Crosse Josh Buchholtz 41 Wisconsin-Eau Claire 33 Wartburg
2015 Wisconsin-La Crosse Josh Buchholtz 71 Wisconsin-Eau Claire 46 Canton, New York
2014 Mount Union Kevin Lucas 47 Wisconsin-La Crosse 42 Delaware, Ohio
2013 Wisconsin-La Crosse Josh Buchholtz 66 Wisconsin-Eau Claire 64 Wisconsin-La Crosse
2012 McMurry Barbara Crousen 66 Wisconsin-La Crosse 47 Claremont, Calif.
2011 North Central (Ill.) Frank Gamarosso 58 Wisconsin-La Crosse 56 Ohio Wesleyan
2010 North Central (Ill.) Al Carius 53 Salisbury 36 Berea, Ohio
2009 Wisconsin-Oshkosh John Zupanc 46 McMurry 40 Marietta
2008 McMurry Barbara Crousen 35 SUNY Cortland 33 Wisconsin-Oshkosh
2007 Wisconsin-La Crosse Brent Erickson 99 SUNY Cortland 34 Wisconsin-Oshkosh
2006 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 74.5 Lincoln (Pa.) 54 Benedictine (Ill.)
2005 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 70 Wisconsin-La Crosse 67.5 Wartburg
2004 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 101 Nebraska-Kearney 39 Milikin
2003 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 88 Lincoln (Pa.) 64 St. Lawrence
2002 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 64 Calvin 41 Macalester
2001 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 80 Lincoln (Pa.) 60 Milikin
2000 Lincoln (Pa.), North Central (Ill.) Cyrus Jones, Al Carius 52     North Central (Ill.)
1999 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 62 Pacfic Lutheran 47 Baldwin-Wallace
1998 North Central (Ill.) Al Carius 91 Lincoln (Pa.) 73 Macalester
1997 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 69.5 Lincoln (Pa.) 58.3 Wisconsin-La Crosse
1996 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 61 Williams 59 North Central (Ill.)
1995 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 80 Williams 61 Carleton
1994 North Central (Ill.) Al Carius 75 Wisconsin-La Crosse 74 North Central (Ill.)
1993 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 97 Lincoln (Pa.) 76 Baldwin-Wallace
1992 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 73.5 Lincoln (Pa.) 51.33 Colby
1991 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 73 Lincoln (Pa.) 64 Baldwin-Wallace
1990 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 49 Wisconsin-Oshkosh 45 North Central (Ill.)
1989 North Central (Ill.) Al Carius 66 Lincoln (Pa.) 58 North Central (Ill.)
1988 Wisconsin-La Crosse Mark Guthrie 54 Lincoln (Pa.) 47 Carleton
1987 Frostburg State Bob Lewis 66 Lincoln (Pa.) 56 North Central (Ill.)
1986 Frostburg State Bob Lewis 61 Lincoln (Pa.), UW-La Crosse 58 Wiconsin-La Crosse
1985 Lincoln (Pa.) Cyrus Jones 61 Wisconsin-La Crosse 58 Denison
1984 Rowan Oscar Moore 114 Mount Union 100 Carleton
1983 Rowan Oscar Moore 97 Hamline 94 North Central (Ill.)
1982 Rowan Oscar Moore 119 Hamline 111.5 North Central (Ill.)
1981 Rowan Oscar Moore 58 Augustana (Ill.) 42 Case
1980 Rowan Oscar Moore 61 Cal State Stanislaus 56 North Central (Ill.)
1979 Slippery Rock William Lennox 48 Rowan (Glassboro State then) 44 Baldwin-Wallace
1978 Occidental Kevin McNair 45 Rowan (Glassboro State then) 35 Calvin
1977 Southern-New Orleans A.M. Davenport 50 Occidental 47 Calvin
1976 Southern-New Orleans A.M. Davenport 46 Brandeis 44 Chicago
1975 Southern-New Orleans A.M. Davenport 66 Augustana (Ill.) 34 Baldwin-Wallace
1974 Ashland Paul Armor 61 Southern-New Orleans 48 Eastern Illinois