Matt Holmes | NCAA.com | March 4, 2020

College wrestling standings update: Most falls and tech falls heading into national championships

Whole Match: Zahid Valencia vs. Mark Hall in 174 lb final

INDIANAPOLIS — The NCAA has released updated standings for the 2020 NCAA Wrestling Awards that will be awarded in March at the respective Division I, II and III Wrestling Championships.

The inaugural NCAA Wrestling Awards were presented at the 2012 wrestling championships. The three awards, given in each division, honor the Most Dominant Wrestler as well as the student-athletes that have accumulated the most falls and the most technical falls throughout the course of the regular and postseasons.

Division I did not compete last week in preparations for this weekend’s conference tournaments, but regional competition took place in Divisions II and III as wrestlers competed to qualify for the national championships.

POLL: Check out the latest NWCA rankings

Greg Hilliard of Belmont Abbey earned the fall in all three of his matches to win the 165-pound championship at NCAA Division II Super Regional II and take the lead in the race for most dominant with 4.74 team points per match. Heavyweight Jared Campbell of Notre Dame (Ohio) won his own regional championship and moved to second with 4.70 points, while regional champion Chris Eddins, Jr., of Pittsburgh-Johnstown is third with 4.64.

Division III Most Dominant Wrestler is led by Troy Stanich of Stevens who won the 141-pound championship at the Southeast regional with a fall in the title match to move his average to 5.35 points. Bradan Birt of Millikin had two falls and two tech falls to win the 165-pound championship at the lower Midwest regional and is in second with 5.18 points, while Brett Kaliner of Stevens is third with 5.13 points after winning the 149-pound crown at the Southeast regional.

The Most Dominant Wrestler standings are calculated by adding the total number of team points awarded through match results and dividing that number by the total number of matches wrestled with a minimum of 17 matches to be ranked. Points per match are awarded as follows.

  • Fall, forfeit, injury default or DQ = 6 points (-6 points for a loss)
  • Tech falls = 5 points (-5 points for a loss)
  • Major decision = 4 points (-4 points for a loss)
  • Decision = 3 points (-3 points for a loss)

Only Division II and Division III stat leaders are provided below because Division I didn't compete last week.

NCAA Stat Leaders - Most Dominant

Division II

Rank Name School Weight Avg. Team Points
1 Greg Hilliard Belmont Abbey 165 4.74
2 Jared Campbell Notre Dame (OH) 285 4.70
3 Chris Eddins Jr. Pitt.-Johnstown 149 4.64
4 Ryan Vasbinder McKendree 197 4.54
5 Kolton Eischens St. Cloud St. 174 4.42
6 Heath Gray Central Okla. 184 4.19
7 Hunter Bray Notre Dame (OH) 133 4.06
8 Nick Foster McKendree 165 4.04
9 Hayden Bronne Tiffin 174 3.97
10 Trey Grine Tiffin 157 3.90

Division III

Rank Name School Weight Avg. Team Points
1 Troy Stanich Stevens 141 5.35
2 Bradan Birt Millikin 165 5.18
3 Brett Kaliner Stevens 149 5.13
4 Kyle Hatch Wabash 165 4.91
5 Tanner Vassar Augsburg 184 4.91
6 Robert Areyano Central (IA) 149 4.81
7 Guy Patron Loras 197 4.79
8 Aaron Wilson Augsburg 149 4.78
9 Dylan Roth Heidelberg 184 4.70
10 Patrick Irwin Coast Guard 285 4.68

Seventeen-match minimum in division required to be ranked.

Hayden Bronne of Tiffin had two falls in NCAA Super Regional III and will take his 20 falls to the national championships in Sioux Falls, South Dakota with an insurmountable lead of six over AJ Cooper of Fort Hays State and seven over Tyler Lawley of Newman.

Evan Fidelibus of New England College punched his ticket to the national championships with a runner-up finish at 149 pounds and pair of falls in the Northeast regional to reach 23 on the season and within one of leader Marvin Cunningham of JWU (Providence), who did not qualify. Cunningham’s teammate Michael DiNardo won the heavyweight championship at the same regional with falls in all four of his matches and will also head to Cedar Rapids, Iowa, with 23 falls.

McKendree 197-pounder Ryan Vasbinder had one tech fall while winning the NCAA Division II Super Regional IV and enters the national championships with 10 on the season, three more than a quartet of wrestlers with seven.

Ahken Chu of SUNY Oneonta had two tech falls at the NCAA Division III Mideast Regional and finishes his season with 16 tech falls, however he did not qualify for nationals and will not have a chance to add to his total. Stephen Maloney of Messiah finished third at the Southeast regional to punch his ticket and with 15 tech falls is in position to perhaps surpass Chu and claim the award at the national championships.

For falls and tech falls to be counted for the awards they must come against opponents in the same division (i.e. Division II vs. Division II). Ties in the two categories are broken based on the aggregate time.

NCAA Stat Leaders – Falls

Division II

Rank Name School Weight Falls Time
1 Hayden Bronne Tiffin 174 20 35:56
2 AJ Cooper Fort Hays St. 285 14 49:19
3 Tyler Lawley Newman 133 13 33:59
4 Greg Hilliard Belmont Abbey 165 12 24:06
5 Gage Branson Bellarmine 141 12 30:59
6 Luke McGonigal Mercyhurst 197 11 22:34
7 Nicholas Mason Tiffin 197 11 28:21
8 Elijah Mahan Lindenwood (MO) 184 11 30:32
9 Jared Campbell Notre Dame (OH) 285 10 18:38
10 Eric Beck Bellarmine 165 10 31:07

Division III

Rank Name School Weight Falls Time
1 Marvin Cunningham JWU (Providence) 149 24 61:55
2 Evan Fidelibus New England Col. 149 23 29:31
3 Michael DiNardo JWU (Providence) 285 23 54:17
4 Kaidon Winters RIT 157 22 51:21
5 Joseph Rossetti Williams 141 21 46:10
6 Joe Salerno Wash. & Lee 149 20 30:07
7 Bradan Birt Millikin 165 19 35:44
8 Evan Lawrence Wis.-Eau Claire 174 19 37:50
9 Jarit Shinhoster Wis.-Whitewater 174 18 44:04
10 Hayden Brown JWU (Providence) 133 17 37:08

NCAA Stat Leaders – Tech Falls

Division II

Rank Name School Weight Tech Falls Time
1 Ryan Vasbinder McKendree 197 10 47:54
2 Anthony Mancini Neb.-Kearney 184 7 33:08
3 Dawson Combest UIndy 157 7 35:47
4 Carlos Jacquez Lindenwood (MO) 125 7 41:14
5 Michael Raccioppi East Stroudsburg 174 7 41:18
6 Josh Portillo Neb.-Kearney 125 6 22:07
7 Logan Grass Merychurst 165 6 24:58
8 Aryus Jones Fort Hays St. 184 6 26:09
9 Richard Screptock Tiffin 184 6 33:56
10 Daniel Bishop Augustana (SD) 197 5 17:11

Division III

Rank Name School Weight Tech Falls Time
1 Ahken Chu SUNY Oneonta 141 16 63:16
2 Tyler Gazaway Roger Williams 149 15 55:38
3 Stephen Maloney Messiah 157 15 59:48
4 Noah Nieman Adrian 149 11 52:46
5 Freddy Terranova Augustana (IL) 149 10 38:14
6 Ben Dougherty RIT 174 10 39:50
7 Gabriel McDaniel JWU (Providence) 157 10 41:30
8 Josiah Gehr Messiah 133 9 42:29
9 Travis Jones Ithaca 133 9 45:38
10 Jared Kuhns York (PA) 125 9 46:11

Subscribe To Email Updates

Enter your information to receive emails about offers, promotions from NCAA.com and our partners