cross-country-men-d1 flag

NCAA.com | November 16, 2013

Division I national qualifiers announced

INDIANAPOLIS -- The NCAA Division I Men’s and Women’s Track and Field Committee on Saturday announced the team and individual qualifiers for the 2013 NCAA Division I Men’s and Women’s Cross Country Championships.

In order to be eligible to participate in the championships, teams and individuals qualified in their respective NCAA regional competitions.

Thirty-one teams were selected to participate in each championship. The top two, seven-person teams automatically qualified from each of the nine regions, for a total of 18 teams. Thirteen additional teams were selected at-large.

Thirty-eight individuals were selected to participate in each championship through an automatic qualifier and at-large selection process. All individual qualifiers finished in the top 25 in their region.

Indiana State will host the championships on Nov. 23, at the Wabash Valley Family Sports Center in Terre Haute, Ind. The men’s race will begin at noon ET, followed by the women’s race at approximately 1:15 p.m.

Men’s Automatic Qualifying Teams

Arkansas

Colorado

Columbia

Eastern Kentucky

Florida

Georgia

Michigan

Northern Arizona

Oklahoma State

Oregon

Princeton

Stanford

Syracuse

Texas

Tulsa

Virginia

Villanova

Wisconsin

Men’s At-Large Teams

Air Force

BYU

Colorado State

Dartmouth

Harvard

Indiana

Iona

New Mexico

North Carolina

NC State

Notre Dame

Portland

Providence

Women’s Automatic Qualifying Teams

Arkansas

Arizona

Butler

Colorado

Dartmouth

Florida State

Georgetown

Iowa State

Michigan

Minnesota

New Mexico

Providence

SMU

Stanford

Virginia

Vanderbilt

Villanova

William & Mary

Women’s At-Large Teams

BYU

Cornell

Indiana

Michigan State

Notre Dame

Oregon

Penn State

Princeton

San Francisco

Syracuse

Washington

West Virginia

Wisconsin

Men's Individual Qualifiers

Great Lakes Region

John Mascari, Indiana State

Matt McClintock, Purdue

Caleb Rhynard, Michigan State

Tom Curr, Butler

Southeast Region

Paul Chelimo, North Carolina-Greensboro

Thomas Curtin, Virginia Tech

Paul Katam, North Carolina-Greensboro

Tyler Byrne, Louisville

Ernest Kibet, Louisville

Mid-Atlantic Region

Andrew Springer, Georgetown

Matt Fischer, Penn State

Thomas Awad, Penn

Tyler Mueller, Lehigh

West Region

Jeff Howard, Boise State

Aaron Nelson, Washington

Chris Frias, Cal Poly

Chris Enriquez, Long Beach State

Eric Causey, San Francisco

Midwest Region

Trent Lusignan, South Dakota State

Jannis Topfer, Illinois

Mohamed Hrezi, Iowa State

Reid Buchanan, Kansas

Mountain Region

Kennedy Kithuka, Texas Tech

Anthony Rotich, UTEP

Ryan Barrus, Southern Utah

Garrett Zans, Wyoming

Northeast Region

Kevin Dooney, Yale

Kelton Cullenberg, Maine

Wesley Gallagher, Northeastern

Craig Hunt, Central Connecticut

South Region

Ty McCormack, Auburn

Peter Okwera, Tennessee

Matt Miller, Belmont

Bryant Blahnik, Florida State

South Central Region

Matt Johnsen, Lamar

Isaac Spencer, Texas A&M

Ash Harrell, Lamar

Will Firth, Rice

Women’s Individual Qualifiers

Great Lakes Region

Juli Accurso, Ohio

Katie Borchers, Ohio State

Victoria Voronko, Eastern Michigan

Clare Fischer, Xavier

Mid-Atlantic Region

Michelle Capozzi, La Salle

Lindsay Prettyman, Delaware

Cleo Whiting, Penn

Kiera Harrison, Loyola Maryland

Midwest Region

Courtney Frerichs, UMKC

Alyssa Schneider, Illinois

Kaitlyn Fischer, Missouri

Monika Juodeskaite, Oklahoma State

Mountain Region

Heather Demorest, Montana State

Summer Harper, Weber State

Rebekah Winterton, Utah

Rolonda Jumbo, Northern Arizona

Northeast Region

Waverly Neer, Columbia

Kate Avery, Iona

Liv Westphal, Boston College

Silvia Del Fava, Albany

South Region

Cory McGee, Florida

Teghan Henderson, Chattanooga

Elinor Kirk, UAB

Agata Strausa, Florida

South Central Region

Marielle Hall, Texas

Kristina Aubert, Arkansas State

Rachel Johnson, Baylor

Hillary Montgomery, Texas A&M

Brooke Cassar, Central Arkansas

Southeast Region

Cally Macumber, Kentucky

Juliet Bottorff, Duke

Joanna Thompson, NC State

Annie LeHardy, North Carolina

Sarah Rapp, Virginia Tech

West Region

Emma Bates, Boise State

Shelby Houlihan, Arizona State

Kelsey Santisteban, California

Laura Hollander, Cal Poly

 





 

2019 NCAA cross country championships: Schedule, results, how to live stream

All the 2019 NCAA men's and women's cross country championships will be held on Saturday, Nov. 23. Here we've outlined the basic facts for all six races across the three divisions, including the schedules, live results, live streams and history.
READ MORE

2019 NCAA Division III men’s and women’s cross country championships qualifiers revealed

The NCAA Division III Men’s and Women’s Track and Field and Cross Country Committee has revealed individual and team qualifiers for the 2019 championships.
READ MORE

2019 cross country regionals: Results, qualifiers for the NCAA championships

Included are the results from each NCAA Cross Country Regional, including the teams that will advance to the 2019 NCAA DI Cross Country National Championships.
READ MORE

Subscribe To Email Updates

Enter your information to receive emails about offers, promotions from NCAA.com and our partners