cross-country-men-d3 flag

NCAA Release | November 17, 2013

Division III championship field selected

INDIANAPOLIS -- The NCAA Division III Men’s and Women’s Track and Field Committee announced on Sunday the team and individual qualifiers for the 2013 Division III Men’s and Women’s Cross Country Championships.

In order to be eligible to participate in the championships, teams and individuals must qualify in their respective NCAA regions.

Thirty-two teams were selected to participate in each championship. The top two, seven-person teams automatically qualified from each of the eight regions, for a total of 16 teams. Sixteen additional teams were selected at-large.

Fifty-six individuals, the first seven athletes from each region who are not a part of a qualifying team, were selected to participate in each championship.

Hanover will host the championships, Nov. 23, at its nationally renowned cross country course in Hanover, Ind. The women’s race will begin at 11 a.m. ET followed by the men’s race at 12:30 p.m. ET.

Men’s Automatic Qualifying Teams

Bridgewater (Va.)

Calvin

Central (Iowa)

Claremont-M-S

Cortland State

Dickinson

Emory

Johns Hopkins

North Central (Ill.)

Middlebury

NYU

Pomona-Pitzer

St. Olaf

Wabash

Washington (Mo.)

Williams

Men’s At-large Teams

Allegheny

Bates

Carleton

Chicago

Colby

Haverford

Loras

Luther

Manchester

MIT

St. Lawrence

Geneseo State

Tufts

Wisconsin-Eau Claire

Wisconsin-La Crosse

Wisconsin-Oshkosh

Women’s Automatic Qualifying Team

Calvin

Carleton

Chicago

Claremont-M-S

Dickinson

Emory

Johns Hopkins

Middlebury

NYU

Oberlin

St. Lawrence

Trinity (Tex.)

Wartburg

Willamette

Williams

Wisconsin-La Crosse

Women’s At-large Teams

Brandeis

TCNJ

Elizabethtown

Haverford

Hope

Ithaca

Luther

Marywood

MIT

Ohio Wesleyan

St. Olaf

Geneseo State

Oneonta State

Tufts

Washington (Mo.)

Wisconsin-Stevens Point

Men’s Individual Automatic Qualifiers

Atlantic Region

Michael Cahill, Stevens Institute

Daniel Fritz, Clarkson

Paul Juelis, Ramapo

Adam Pacheck, Rochester (N.Y.)

Charles Pfander, Hamilton

Evan Quinones, Cobleskill

Yuji Wakimoto, Rochester

 

Central Region


Matt Berens, Bethel (Minn.)

Frank Canady, Grinnell

Sam Read, Wartburg

Colin Rogers, Hamline

Johnnny Rutford, Nebraska Wesleyan

Matt Scherber, St. John's (Minn.)

Keaton Wendroth, St. Thomas (Minn.)

Great Lakes Region

Geno Arthur, Oberlin

David Dixon, Case Western

Paul Lewis, Albion

Dan McGeary, Mount Union

Nathan Rosenbaum, Ohio Northern

Joshua Urso, Oberlin

Alex Wilson, Mount Union

 

Mideast Region

Dillon Farrell, Moravian

Tim Hartung, York (Pa.)

Brett Kubiak, Gwynedd-Mercy

Mike McConville, Swarthmore

Arleigh McRae, Grove City

Josh  Newby, Carnegie Mellon

Chansler Poole, Saint Vincent

 

Midwest Region

Will Cross, Elmhurst

Patrick Jenkins, Wisconsin-Stout

Jessop Keene, Wisconsin-Stout

Wylie Mangelsdorf, Principia

Sam Poser, Wisconsin-Platteville

Joe  Walden, Wisconsin-Platteville

James Waterman, Wheaton (Ill.)

New England Region

Dan Crowley, Amherst

Gary Ezzo, Coast Guard

Coby Horowitz, Bowdoin

Michael LeDuc, Connecticut College

Kyle Powers, Lyndon State

Tyler Scheibenpflug, Lyndon State

Ryan Widzgowski, Keene State

South/Southeast Region

David Carson, Guilford

Andris Goncarovs, Guilford

Ryan James, Berry

John Kieffer, Centre

Alex Noel, Rhodes

Chad North, Guilford

Ryan Tyler, Shenandoah

West Region

Parker Bennett, Willamette

John Guzman, Occidental

Nick Hall, Colorado College

Bryan Hayes, LaVerne

Scott Oseguera, Redlands

Tyler Shipley, Pacific (Ore.)

Colin Smith, Occidental

Women’s Individual Automatic Qualifiers

Atlantic Region

Kelley Driscoll, Plattsburgh State

Sarah Ohanesian, Hamilton

Rachel Malone, Brockport

Amy Regan Stevens Institute

Grace Tilton, RPI

Ashton Villeneuve, Utica

Adrian Walsh, Hamilton

Central Region

Sarah Burnell, Grinnell

Chelsea Johnson, St. Scholastica

Ailee Larson, St. Catherine

Abrah Materson, Cornell College

Kimber Meyer, Macalester

Mary Rector, Loras

Maggie Saenz-Ruiz, Loras

 

Great Lakes Region

Olivia Galano, Denlson

Sophie Goobic, Heidelberg

Gabriella Kreuz, John Carroll

Brooke  Mathie, Mount Union

Ryann-Rebecca, Montgomery Rose-Hulman

Siri Retrum, DePauw

Jenna Willett, Kenyon

 

Mideast Region

Catie Bertges, Penn State-Behrend

Nicole Cronin, Muhlenberg

Claudia Keep, Bryn Mawr

Jessica Miller, York (Pa.)

Kelsey Patrick, Lebanon Valley

Emily Rabenold, Grove City

Rekha Schnepf, Carnegie Mellon

Midwest Region

Carmin Beck, Illinois Wesleyan

Sarah  Bradley, Millikin

Emma Gilbertson, Wheaton (Ill.)

Tia Harris, Wisconsin-River Falls

Katie Kummerer, Carthage

Emily Paul, Aurora

Alyssa Poremba, Elmhurst

New England Region

Marina Capalbo, Babson

Katherine Connolly, Colby

Catherine McClure, Colby

Alanna McDonough, Colby

Kallie Nixon, Bates

Lucy Akinner, Bowdoin

Hannah Zydanowicz, Roger Williams

South/Southeast Region

Brittany Alexander, Rhodes

Hannah Chappell-Dick, Eastern Mennonite

Lilly Duarte, Southwestern (Texas)

Carly Kitts, Texas-Tyler

Kaylee Kubisiak, Bridgewater (Va.)

Annelisa Madison, Washington & Lee

Megan Wagenaar Concordia (Texas)

 

West Region

Evie Borchard, UC Santa Cruz

Claire Brickson, Pomona-Pitzer

Kathryn Flyte, Puget Sound

Ashley Frese, Cal Lutheran

Skye Pauly, Whitman

Melissa Skiba, Cal Lutheran

Kaitlyn Throgmorton, Lewis & Clark

In 2012, the North Central (Ill.) men’s won the team championship, marking its third national title in four years. They finished with 167 points to defeat runner-up Calvin, which finished with 188 points.

On the women’s side, Johns Hopkins defeated Wartburg to win the national championship. Johns Hopkins totaled 158 points to Wartburg’s 221.

Individual honors went to Christy Cazzola of Wisconsin-Oshkosh who won the individual title, finishing 15 seconds ahead of Ohio Northern’s Alison Steinbrunner. In the men’s championship, individual honors went to Tim Nelson of Wisconsin-Stout. Nelson finished 8 seconds ahead of Bobby Over of Allegheny.

 



 

 

 

How Yonatan Kefle escaped his home country of Eritrea and propelled MSU Denver to its first team championship in two years

Last weekend at the Roadrunner Invitational, Yonatan Kefle finished third among collegiate runners — and second among Division II competitors — while leading MSU Denver to its first team championship in a meet in two years. Here's how he got here.
READ MORE

Joe Piane Invitational: Schedule, results, teams to watch

The Joe Piane Invitational, one of the most important meets of the 2019 men's and women's cross country season, happens this Friday, Oct. 4. Find the schedule, results and important teams to watch here.
READ MORE

Cross country rankings: Oregon joins men's top 10, women's poll endures shake-up

Week 3's USTFCCCA rankings for both men's and women's cross country has Oregon cracking the top 10 and the Arkansas women reaching its highest spot since 2013.
READ MORE

Subscribe To Email Updates

Enter your information to receive emails about offers, promotions from NCAA.com and our partners