ncaa-d1 flag

NCAA.com | August 11, 2021

Olympic medal tracker for NCAA student-athletes in Tokyo

2021 DI wrestling finals: Minnesota's Gable Steveson vs. Michigan's Mason Parris (285 pounds)

There are more than 1,000 current, former and future NCAA student-athletes who competed at the 2020 Summer Olympics in Tokyo. These athletes represent more than 100 countries.

We've tracked how they did in Japan throughout the Olympics. Here are the gold, silver and bronze winners. This story was updated following the conclusion of competition each day as listed here.

FOLLOW THEM ALL: All NCAA student-athletes at the Tokyo Olympics

Gold medal

Athlete School Olympics Event
Bam Adebayo Kentucky USA Men's basketball
Foluke Akinradewo Gunderson Stanford USA Women's volleyball
Valarie Allman Stanford USA Women's discus throw
Zach Apple Auburn, Indiana USA Men's 4x100 freestyle relay (swimming)
Men's 4x100m medley relay (swimming)
Ariel Atkins Texas USA Women's basketball
Michelle Bartsch-Hackley Illinois USA Women's volleyball
Bowen Becker Minnesota USA Men's 4x100 freestyle relay (swimming)
Janine Beckie Texas Tech Canada Women's soccer
Rai Benjamin Southern California USA Men's 4x400m relay (track and field)
Sue Bird UConn USA Women's basketball
Devin Booker Kentucky USA Men's basketball
Kadeisha Buchanan West Virginia Canada Women's soccer
Remona Burchell Alabama Jamaica Women's 4x100m relay (track and field)
Jasmine Camacho-Quinn Kentucky Puerto Rico Women's 100m hurdles
Jade Carey Oregon State USA Women's floor exercise
Gabby Carle Florida State Canada Women's soccer
Allysha Chapman LSU Canada Women's soccer
Tina Charles UConn USA Women's basketball
Michael Cherry LSU USA Men's 4x400m relay (track and field)
Napheesa Collier UConn USA Women's basketball
Ryan Crouser Texas USA Men's shot put (track and field)
Andre De Grasse Southern California Canada Men's 200m (track and field)
Bryce Deadmon Texas A&M USA Men's 4x400m relay (track and field)
Skylar Diggins-Smith Notre Dame USA Women's basketball
Stefanie Dolson UConn USA Women's 3x3 basketball
Caeleb Dressel Florida USA Men's 4x100 freestyle relay (swimming)
Men's 100m freestyle (swimming)
Men's 100m butterfly (swimming)
Men's 50m freestyle (swimming)
Men's 4x100m medley relay (swimming)
Annie Drews Purdue USA Women's volleyball
Armand "Mondo" Duplantis LSU Sweden Men's pole vault
Kevin Durant Texas USA Men's basketball
Kendall Ellis Southern California USA Women's 4x400m relay (track and field)
Rachel Fattal UCLA USA Women's water polo
Robert Finke Florida USA Men's 800m freestyle (swimming)
Men's 1500m freestyle (swimming)
Aria Fischer Stanford USA Women's water polo
Makenzie Fischer Stanford USA Women's water polo
Jessie Fleming UCLA Canada Women's soccer
Sylvia Fowles LSU USA Women's basketball
Kaleigh Gilchrist Southern California USA Women's water polo
Vanessa Gilles Cincinnati Canada Women's soccer
Jerami Grant Syracuse USA Men's basketball
Allisha Gray South Carolina USA Women's 3x3 basketball
Chelsea Gray Duke USA Women's basketball
Draymond Green Michigan State USA Men's basketball
Brittney Griner Baylor USA Women's basketball
Julia Grosso Texas Canada Women's soccer
Micha Hancock Penn State USA Women's volleyball
Stephania Haralabidis Southern California USA Women's water polo
Paige Hauschild Southern California USA Women's water polo
Kim Hill Pepperdine USA Women's volleyball
Jrue Holiday UCLA USA Men's basketball
Anna Hopkin Arkansas Great Britain Mixed 4x100m medley relay (swimming)
Ashleigh Johnson Princeton USA Women's water polo
Keldon Johnson Kentucky USA Men's basketball
Chase Kalisz Georgia USA Men's 400m individual medley (swimming)
Lee Kiefer Notre Dame USA Women's individual foil (fencing)
Alix Klineman Stanford USA Women's beach volleyball
Emmanuel Korir UTEP Kenya Men's 800m (track and field)
Jordan Larson Nebraska USA Women's volleyball
Zach LaVine UCLA USA Men's basketball
Ashley Lawrence West Virginia Canada Women's soccer
Katie Ledecky Stanford USA Women's 1500m freestyle (swimming)
Women's 800m freestyle (swimming)
Sunisa Lee Auburn USA Women's all-around (gymnastics)
Adriana Leon Florida Canada Women's soccer
Damian Lillard Weber State USA Men's basketball
Amanda Longan Southern California USA Women's water polo
Jewell Loyd Notre Dame USA Women's basketball
Maggie MacNeil Michigan Canada Women's 100m butterfly (swimming)
JaVale McGee Nevada USA Men's basketball
Sydney McLaughlin Kentucky USA Women's 400m hurdles (track and field)
Women's 4x400m relay (track and field)
Khris Middleton Texas A&M USA Men's basketball
Shaunae Miller-Uibo Georgia Bahamas Women's 400m (track and field)
Athing Mu Texas A&M USA Women's 800m (track and field)
Women's 4x400m relay (track and field)
Dalilah Muhammad Southern California USA Women's 4x400m relay (track and field)
Ryan Murphy Cal USA Men's 4x100m medley relay (swimming)
Maddie Musselman UCLA USA Women's water polo
Katie Nageotte Ashland USA Women's pole vault (track and field)
Michael Norman Southern California USA Men's 4x400m relay (track and field)
Jamie Neushul Stanford USA Women's water polo
Chiaka Ogbogu Texas USA Women's volleyball
Blake Pieroni Indiana USA Men's 4x100 freestyle relay (swimming)
Kelsey Plum Washington USA Women's 3x3 basketball
Jordyn Poulter Illinois USA Women's volleyball
Nichelle Prince Ohio State Canada Women's soccer
Jayde Riviere Michigan Canada Women's soccer
Kelsey Robinson Nebraska USA Women's volleyball
Christine Roper Virginia Canada Women's eight final A (rowing)
Deanne Rose Florida Canada Women's soccer
April Ross Southern California USA Women's beach volleyball
Xander Schauffele San Diego State USA Men's individual stroke play (golf)
Melissa Seidemann Stanford USA Women's water polo
Will Shaner Kentucky USA Men's 10m air rifle
Christine Sinclair Portland Canada Women's soccer
Maggie Steffens Stanford USA Women's water polo
Gable Steveson Minnesota USA Men's freestyle 125kg (wrestling)
Breanna Stewart UConn USA Women's basketball
Diana Taurasi UConn USA Women's basketball
Jayson Tatum Duke USA Men's basketball
David Taylor Penn State USA Men's freestyle 86kg (wrestling)
Jordan Thompson Cincinnati USA Women's volleyball
Kevin Tillie UC Irvine France Men's volleyball
Evelyne Viens South Florida Canada Women's soccer
Haleigh Washington Penn State USA Women's volleyball
Alys Williams UCLA USA Women's water polo
A'ja Wilson South Carolina USA Women's basketball
Justine Wong-Orantes Nebraska USA Women's volleyball
Jackie Young Notre Dame USA Women's 3x3 basketball
Shelina Zadorsky Michigan Canada Women's soccer

Silver medal

Athlete School Country Event
Monica Abbott Tennessee USA Softball
Mohammed Ahmed Wisconsin Canada Men's 5000m (track and field)
Ali Aguilar Washington USA Softball
Valerie Arioto Cal USA Softball
Rai Benjamin Southern California USA Men's 400m hurdles (track and field)
Andrew Capobianco Indiana USA Men's synchronized springboard (diving)
Ally Carda UCLA USA Softball
Amanda Chidester Michigan USA Softball
Jordan Chiles UCLA USA Women's team (gymnastics)
Teahna Daniels Texas USA Women's 4x100m relay (track and field)
Brandon Dickson Tusculum USA Baseball
Anni Espar Southern California Spain Women's water polo
Clara Espar Llaquet San Jose State Spain Women's water polo
Tim Federowicz North Carolina USA Baseball
Eric Filia UCLA USA Baseball
Brooke Forde Stanford USA Women's 4x200m freestyle relay (swimming)
Todd Frazier Rutgers USA Baseball
Courtney Frerichs UMKC; New Mexico USA Women's 3000m steeplechase (track and field)
English Gardner Oregon USA Women's 4x100m relay (track and field)
Rachel Garcia UCLA USA Softball
Kostas Genidounias Southern California Greece Men's water polo
Irene Gonzalez Lopez Hawaii Spain Women's water polo
Kendra Harrison Kentucky USA Women's 100m hurdles
Siobhan Haughey Michigan Hong Kong Women's 200m freestyle (swimming)
Women's 100m freestyle (swimming)
Michael Hixon Indiana USA Men's synchronized springboard (diving)
Aleia Hobbs LSU USA Women's 4x100m relay (track and field)
Grant Holloway Florida USA Men's 100m hurdles (track and field)
Torri Huske Stanford USA Women's 4x100m medley relay (swimming)
Fred Kerley Texas A&M USA Men's 100m
Lilly King Indiana USA Women's 200m breaststroke (swimming)
Patrick Kivlehan Rutgers USA Baseball
Mark Kolozsvary Florida USA Baseball
Joe Kovacs Penn State USA Men's shot put (track and field)
Lucas Kozeniesky NC State USA Mixed team air rifle
Taylor Knibb Cornell USA Triathlon — mixed relay
Katie Ledecky Stanford USA Women's 400m freestyle (swimming)
Women's 4x200m freestyle relay (swimming)
Sunisa Lee Auburn USA Women's team (gymnastics)
Jay Litherland Georgia USA Men's 400m individual medley (swimming)
Maggie MacNeil Michigan Canada Women's 4x100m freestyle relay (swimming)
Paige Madden Virginia USA Women's 4x200m freestyle relay (swimming)
Nick Martinez Fordham USA Baseball
Grace McCallum Utah USA Women's team (gymnastics)
Haylie McCleney Alabama USA Softball
Scott McGough Oregon USA Baseball
Katie McLaughlin Cal USA Women's 4x200m freestyle relay (swimming)
Michelle Moultrie Florida USA Softball
Dalilah Muhammad Southern California USA Women's 400m hurdles (track and field)
Dejah Mulipola Arizona USA Softball
Aubree Munro Florida USA Softball
Ryan Murphy Cal USA Men's 200m backstroke (swimming)
Bubba Nickles UCLA USA Softball
Christopher Nilsen South Dakota USA Men's pole vault
Javianne Oliver Kentucky USA Women's 4x100m relay (track and field)
Hannah Osborne Virginia New Zealand Women's double sculls Final A (rowing)
Cat Osterman Texas USA Softball
Jessica Parratto Indiana USA Women’s synchronized platform (diving)
Morgan Pearson Colorado USA Triathlon — mixed relay
Jenna Prandini Oregon USA Women's 4x100m relay (track and field)
Janie Reed Oregon USA Softball
Brittney Reese Ole Miss USA Women's long jump (track and field)
David Robertson Alabama USA Baseball
Julia Roddar Florida Gulf Coast Sweden Women's soccer
Joe Ryan California State, Stanislaus USA Baseball
Ryder Ryan North Carolina USA Baseball
Rory Sabbatini Arizona Slovakia Men's individual stroke play (golf)
Raven Saunders Ole Miss USA Women's shot put
Allison Schmitt Georgia USA Women's 4x200m freestyle relay (swimming)
Delaney Schnell Arizona USA Women’s synchronized platform (diving)
MyKayla Skinner Utah USA Women's vault
Regan Smith Stanford USA Women's 200m butterfly (swimming)
Women's 4x100m medley relay (swimming)
Kyle Snyder Ohio State USA Men's freestyle 97kg (wrestling)
Delaney Spaulding UCLA USA Softball
Kelsey Stewart Florida USA Softball
Erica Sullivan Texas USA Women's 1500m freestyle (swimming)
Roser Tarrago Cal USA Women's water polo
Gabby Thomas Harvard USA Women's 4x100m relay (track and field)
Mary Tucker Kentucky USA Mixed team air rifle
Alex Walsh Virginia USA Women's 200m individual medley (swimming)
Abbey Weitzeil Cal USA Women's 4x100m medley relay (swimming)
Emma Weyant Virginia USA Women's 400m individual medley (swimming)
Katie Zaferes Syracuse USA Triathlon — mixed relay

Bronze medal

Athlete School Country Event
Bekzod Abdurakhmonov Clarion Uzbekistan Men's freestyle 74kg (wrestling)
Bolade Ajomale Academy of Art Canada Men's 4x100m relay (track and field)
Myles Amine Michigan San Marino Men's freestyle 86kg (wrestling)
Aron Baynes Washington State Australia Men's basketball
Erika Brown Tennessee USA Women's 4x100m freestyle relay (swimming)
Jenna Caira Syracuse Canada Softball
Paul Chelimo Shorter; UNC Greensboro USA Men's 5000m (track and field)
Xavier Cooks Winthrop Australia Men's basketball
Abby Dahlkemper UCLA USA Women's soccer
Kyle Dake Cornell USA Men's freestyle 74kg (wrestling)
Tierna Davidson Stanford USA Women's soccer
Andre De Grasse Southern California Canada

Men's 100m (track and field)
Men's 4x100m relay (track and field)

Matthew Dellavedova Saint Mary's (CA) Australia Men's basketball
Kate Douglass Virginia USA Women's 200m individual medley (swimming)
Crystal Dunn North Carolina USA Women's soccer
Kendall Ellis Southern California USA 4x400m mixed relay (track and field)
Emma Entzminger San Jose State Canada Softball
Julie Ertz Santa Clara USA Women's soccer
Hali Flickinger Georgia USA Women's 400m individual medley (swimming) Women's 200m butterfly (swimming)
Adrianna Franch Oklahoma State USA Women's soccer
Larissa Franklin Western Kentucky Canada Softball
Jenny Gilbert Ball State Canada Softball
Thomas Gilman Iowa USA Men's freestyle 57kg (wrestling)
Josh Green Arizona Australia Men's basketball
Sara Groenewegen Minnesota Canada Softball
Kelsey Harshman (Jenkins) Wisconsin Canada Softball
Victoria Hayward Washington Canada Softball
Tobin Heath North Carolina USA Women's soccer
Sarah Hildebrandt King (TN) USA Women's freestyle 50 kg (wrestling)
Natalie Hinds Florida USA Women's 4x100m freestyle relay (swimming)
Anna Illes Cal USA Women's water polo
Kirani James Alabama Grenada Men's 400m (track and field)
Nick Kay Metropolitan State, Denver Australia Men's basketball
Lilly King Indiana USA Women’s 100m breaststroke (swimming)
Jock Landale Saint Mary's (CA) Australia Men's basketball
Rose Lavelle Wisconsin USA Women's soccer
Danielle Lawrie Washington Canada Softball
Annie Lazor Auburn USA Women's 200m breaststroke (swimming)
Sunisa Lee Auburn USA Women's uneven bars
Janet Leung Brown Canada Softball
Carli Lloyd Rutgers USA Women's soccer
Joey Lye Williams Canada Softball
Simone Manuel Stanford USA Women's 4x100m freestyle relay (swimming)
Alexander Massialas Stanford USA Men's team foil
Maggie MacNeil Michigan Canada Women's 4x100m medley relay (swimming)
Helen Maroulis Simon Fraser USA Women's freestyle 57kg (wrestling)
Gerek Meinhardt Notre Dame USA Men's team foil
Kristie Mewis Boston College USA Women's soccer
Samantha Mewis UCLA USA Women's soccer
Patty Mills Saint Mary's (CA) Australia Men's basketball
Alex Morgan Cal USA Women's soccer
Ryan Murphy Cal USA Men’s 100m backstroke (swimming)
Fiona Murtagh Fordham Ireland Women's Four Final A (rowing)
Alyssa Naeher Penn State USA Women's soccer
Vernon Norwood LSU USA 4x400m mixed relay (track and field)
Kelley O'Hara Stanford USA Women's soccer
Krysta Palmer Nevada USA Women's 3m springboard
C.T. Pan Washington Chinese Taipei Men's individual stroke play (golf)
Sydney Pickrem Texas A&M Canada Women's 4x100m medley relay (swimming)
Erika Polidori Oakland Canada Softball
Noe Ponti NC State Switzerland Men's 100m butterfly (swimming)
Christen Press Stanford USA Women's soccer
Kaleigh Rafter Florida State Canada Softball
Megan Rapinoe Portland USA Women's soccer
Duop Reath LSU Australia Men's basketball
Lauren Regula-Bay Oklahoma State Canada Softball
Sarah Elizabeth Robles Alabama USA Women's +87kg (weightlifting)
Raevyn Rogers Oregon USA Women's 800m (track and field)
Jennifer Salling Washington Canada Softball
Becky Sauerbrunn Virginia USA Women's soccer
Molly Seidel Notre Dame USA Women's marathon
Kieran Smith Florida USA Men's 400m freestyle (swimming)
Regan Smith Stanford USA Women’s 100m backstroke (swimming)
Nathan Sobey Wyoming Australia Men's basketball
Emily Sonnett Virginia USA Women's soccer
Trevor Stewart North Carolina A&T USA 4x400m mixed relay (track and field)
Matisse Thybulle Washington Australia Men's basketball
Gabby Thomas Harvard USA Women's 200m (track and field)
Mihailo Vasić New Haven Serbia Men's 3x3 basketball
Michael Venus LSU New Zealand Men's doubles (tennis)
Abbey Weitzeil Cal USA Women's 4x100m freestyle relay (swimming)
Natalie Wideman California University of Pennsylvania Canada Softball
Katie Zaferes Syracuse USA Women's individual triathlon

The 11 most played rivalries in DII football history

South Dakota School of Mines and Black Hills State faced off for the 135th time in their history, making it the most played rivalry in DII football. Here's the complete list.
READ MORE

3-time Olympian Katie Ledecky joins Florida as volunteer swimming coach

Seven-time Olympic gold medalist Katie Ledecky has joined the Florida swimming and diving program as a volunteer swimming coach.
READ MORE

2021 NCAA fall championship selection schedule

The full schedule for 2021 NCAA fall championship selections.
READ MORE

Subscribe To Email Updates

Enter your information to receive emails about offers, promotions from NCAA.com and our partners