skiing-nc flag

NCAA.com | February 27, 2018

Committee selects 2018 skiing championship field

  Participants in the 2018 championships will include 74 men and 74 women.

The NCAA Men’s and Women’s Skiing Committee announced Monday the 74 men and 74 women selected to participate in the 2018 National Collegiate Men’s and Women’s Skiing Championships, to be held March 7-10 at Howelsen Hill and Mount Werner in Steamboat Springs, Colorado. The championships will be hosted by the University of Colorado, Boulder.

Participants are selected on a regional basis from two designated regions for Alpine skiing (East and West Regions) and three designated regions for Nordic skiing (Central, East and West Regions). Bids are awarded to regions using a formula determined by the skiing committee. A maximum of 12 student-athletes (three per gender per discipline) may participate from an institution.

Alpine events will run Wednesday, March 7 at Mount Werner and Friday, March 9 at Howelsen Hill. Nordic events will be held Thursday, March 8 and Saturday, March 10 at Howelsen.

This year’s skiing championships will be webcast live on NCAA.com. Visit http://www.ncaa.com/liveschedule to watch all the action.

PARTICIPANTS BY DISCIPLINE AND REGION:

ALPINE

EAST REGION — MEN EAST REGION — WOMEN
Tanguy Nef, Dartmouth  Paula Moltzan, Vermont
Brian McLaughlin, Dartmouth Foreste Peterson, Dartmouth
Max Roeisland, Vermont Alexa Dlouhy, Dartmouth
Sandy Vietze, Vermont Caroline Bartlett, Middlebury
Erik Arvidsson, Middlebury Francesca English, Vermont
Thomas Woolson, Dartmouth Josefine Selvaag, Vermont
Patrick Kenney, New Hampshire Stephanie Currie, Dartmouth
Guillaume Grand, Saint Michael's Genevieve Frigon, New Hampshire
Karl Kuus, Plymouth State Rosie Hust, Colby
Riley Plant, Middlebury Lisa Wedsjö, New Hampshire
Patrick McConville, Vermont Lexi Calcagni, Middlebury
Carter Robertson, Boston College Lucia Bailey, Middlebury
Marc Talbott, Williams Sohvi Virkkula, New Hampshire
Carter Armstrong, St. Lawrence Anna Willassen, Saint Michael's
Danny Duffy, Saint Michael's Griffin Mueller, Bates
Cooper Yates, Plymouth State Freydis Einarsdottir, Plymouth State
WEST REGION — MEN WEST REGION — WOMEN
Ola Buer Johansen, Colorado Tonje Healey Trulsrud, Colorado
Addison Dvoracek, Montana State Nora Grieg Christensen, Colorado
Vegard Busengdal, New Mexico Katharine Irwin, New Mexico
Garret Driller, Montana State Amelia Smart, Denver
Tobias Kogler, Denver Andrea Komsic, Denver
Sam Dupratt, Utah Ann-Kathrin Breuning, Utah
Alex Leever, Denver Tuva Norbye, Denver
Morten Bakke, Montana State Kari Hole, Montana State
David Ketterer, Colorado Charley Field, Alaska Anchorage
Jett Seymour, Denver Rebecca Fiegl, New Mexico
Rob Greig, New Mexico Stephanie Gartner, Montana State
Tyler Theis, New Mexico Benedicte Lyche, Montana State
Max Luukko, Colorado Julie Flo Mohagen, Utah
Linus Walch, Utah Georgia Burgess, Alaska Anchorage
Huston Philp, Utah Haley Cutler, New Mexico
Dominic Unterberger, Alaska Anchorage Isabella Fidjeland, Colorado
Anthony Naciuk, Alaska Anchorage Alix Wells, Alaska Anchorage
Erik Cruz, Alaska Anchorage Sabine Krautgasser, Utah

NORDIC

CENTRAL REGION — MEN CENTRAL REGION — WOMEN
Ian Torchia, Northern Michigan Vivian Hett, Northern Michigan
Gaspard Cuenot, Michigan Tech Kristen Bourne, Northern Michigan
Kjetil Baanerud, Northern Michigan Nicole Schneider, Northern Michigan
Zak Ketterson, Northern Michigan Sarah Goble, Michigan Tech
Tom Bye, Michigan Tech Amanda Kautzer, Michigan Tech
Reid Goble, Michigan Tech Kelsey Dickenson, College of St. Scholastica
EAST REGION — MEN EAST REGION — WOMEN
Zane Fields, Colby Alayna Sonnesyn, Vermont
Luke Brown, Dartmouth Katharine Ogden, Dartmouth
Peter Holmes, New Hampshire Lauren Jortberg, Dartmouth
Callan DeLine, Dartmouth Lydia Blanchet, Dartmouth
Peter Wolter, Middlebury Cate Brams, Middlebury
Sam Wood, Middlebury Evelina Sutro, Vermont
Adam Luban, Middlebury Kate Feldman, Middlebury
Finn O'Connell, Vermont Margie Freed, Vermont
Cully Brown, Vermont Kaelyn Woods, Bates
Juri Miosga, Vermont Nina Armstrong, Harvard
Elliot Ketchel, Bowdoin Renae Anderson, Bowdoin
Gavin McEwen, Dartmouth Alexandra Lawson, Middlebury
Braden Becker, WIlliams Gabrielle Vandendries, Bowdoin
WEST REGION — MEN WEST REGION — WOMEN
Martin Bergstroem, Utah Guro Jordheim, Utah
Dag Frode Trolleboe, Denver Petra Hyncicova, Colorado
Alvar Alev, Colorado Linn Eriksen, Denver
Petter Reistad, Colorado Anne Siri Lervik, Colorado
Eivind Kvaale, Denver Christina Rolandsen, Colorado
Hakon Hjelstuen, Utah Jasmi Joensuu, Denver
Bjorn Riksaasen, Utah Hailey Swirbul, Alaska Anchorage
Erik Axelsson, Montana State Emma Tarbath, Montana State
Karsten Hokanson, Montana State Leah Lange, Utah
Sondre Bollum, Colorado Taeler McCrerey, Denver
Sindre Tungesvik, New Mexico Mariah Bredal, Utah
Erland Nydal, New Mexico Johanna Taliharm, Montana State
Seiji Takagi, Alaska Fairbanks Anna Fake, Montana State
Max Donaldson, Alaska Fairbanks Andrea Klementova, New Mexico
Eli Jensen, Montana State Natalie Hynes, Alaska Anchorage
Toomas Kollo, Alaska Anchorage Ann-Cathrin Uhl, Alaska Fairbanks
Lars Hannah, Denver Anna Darnell, Alaska Fairbanks
Ricardo Izquierdo-Bernier, New Mexico Brenna Egan, New Mexico
Marcus Deuling, Alaska Anchorage Kati Roivas, Alaska Fairbanks
Nick Lovett, Alaska Fairbanks Sadie Fox, Alaska Anchorage
Zackarias Toresson, Alaska Anchorage Carolyn Lucca, New Mexico

PARTICIPANTS BY INSTITUTION

INSTITUTION MEN'S ALPINE WOMEN'S ALPINE MEN'S NORDIC WOMEN'S NORDIC TOTAL
Alaska Anchorage 3 3 3 3 12
Alaska Fairbanks     3 3 6
Bates   1   1 2
Boston College 1       1
Bowdoin     1 2 3
Colby   1 1   2
Colorado 3 3 3 3 12
Dartmouth 3 3 3 3 12
Denver 3 3 3 3 12
Harvard       1 1
Michigan Tech     3 2 5
Middlebury 2 3 3 3 11
Montana State 3 3 3 3 12
New Hampshire 1 3 1   5
New Mexico 3 3 3 3 12
Northern Michigan     3 3 6
Plymouth State 2 1     3
St. Lawrence 1       1
St. Michael's 2 1     3
St. Scholastica       1 1
Utah 3 3 3 3 12
Vermont 3 3 3 3 12
Williams 1   1   2