INDIANAPOLIS -- The NCAA Division I Men's Tennis Subcommittee has selected the 64 singles players and 32 doubles teams that will compete in the 2015 NCAA Division I Men's Tennis Championships.

The singles and doubles competition will be conducted May 20-25 at the Hurd Tennis Center in Waco, Texas, following the conclusion of the team championship, which runs from May 14-19. Baylor University will serve as host.

Full Selections

All matches shall be the best-of-three sets. Regular scoring and a 12-point tiebreaker at six-games-all will be used for all matches.

Automatic qualification into the Division I singles championships is awarded to any conference with one or more eligible singles players ranked in the ITA Top 125 for eligible/entered singles players. For conferences with more than one singles player within the ITA Top 125 eligible/entered singles players, the subcommittee applies the NCAA selection criteria to determine which student-athlete is the automatic qualifier from those conferences. All singles players must have a minimum of 13 completed singles matches, with six matches in the spring, in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

Automatic qualification into the Division I doubles championships is awarded to any conference with one or more eligible doubles teams ranked in the ITA Top 60 for eligible/entered doubles teams. For conferences with more than one doubles team within the ITA Top 60 eligible/entered doubles teams, the subcommittee applies the NCAA selection criteria to determine which doubles team is the automatic qualifier from those conferences. All doubles teams must have started a minimum of 10 doubles matches, eight must be completed, with four of the eight matches completed in the spring, in order to be selected as an automatic qualifier or an at-large selection.

SINGLES

Automatic Qualifiers (15)
Conference Name School
American Athletic Dominik Koepfer Tulane
ACC Noah Rubin Wake Forest
Atlantic Sun Jack Findel-Hawkins North Florida
Big Ten Leandro Toledo Minnesota
Big 12 Axel Alvarez Llamas Oklahoma
Conference USA Tomas Stillman UTSA
Ivy Winston Lin Columbia
Missouri Valley Alen Salibasic Drake
Mountain West Samir Iftikhar New Mexico
Pac-12 Mackenzie McDonald UCLA
SEC Gonzales Austin Vanderbilt
Southland Peter Nagy Texas A&M-Corpus Christi
Summit League Henry Craig Denver
Sun Belt Daniel Leitner South Alabama
West Coast Uros Petronijevic San Diego

At-Large Selections (49)
Name School
Nicolas Alvarez Duke
Adrien Berkowicz Texas
Andreas Bjerrehus Virginia Tech
Romain Bogaerts Wake Forest
Nick Chappell TCU
Roberto Cid South Florida
Chris Diaz Ohio State
Jeremy Efferding Texas A&M
Christopher Eubanks Georgia Tech
Tom Fawcett Stanford
Lloyd Glasspool Texas
Andre Goransson California
Farris Gosea Illinois
Yannick Hanfmann Southern California
Raphael Hemmeler Duke
Mitchell Frank Virginia
Andrew Harris Oklahoma
Jared Hiltzik Illinois
Søren Hess-Olesen Texas
Thai-Son Kwiatkowski Virginia
Julian Lenz Baylor
Mikelis Libietis Tennessee
Benjamin Lock Florida State
Tony Lupieri Baylor
Dennis Mkrtchian UCLA
Quentin Monaghan Notre Dame
Wayne Montgomery Georgia
Cameron Norrie TCU
Denis Nguyen Harvard
Lukas Ollert Auburn
Tin Ostojic Wichita State
Nathan Pasha Georgia
Roberto Quiroz Southern California
Or Ram-Harel Tulsa
Dovydas Sakinis Dartmouth
Ronnie Schneider North Carolina
Brayden Schnur North Carolina
Nik Scholtz Ole Miss
Ryan Shane Virginia
Sam Shropshire Northwestern
Austin Smith Georgia
Felipe Soares Texas Tech
Sebastian Stiefelmeyer Louisville
Jakob Sude Oklahoma State
Jason Tahir Duke
Maxime Tchoutakian Baylor
Mikael Torpegaard Ohio State
Jonny Wang Southern California
Dane Webb Oklahoma

Alternates *
Seed Name School
1 Guillermo Nunez TCU
2 Matic Spec Minnesota
3 Nick Crystal Southern California
4 Florian Lakat Mississippi State
5 Diego Hidalgo Florida
6 Naoki Takeda Arizona
7 Ben Lott Drake
8 Tim Kopinski Illinois
9 Beck Pennington Kentucky
10 Robbie Mudge North Carolina State
* If the withdrawing student-athlete was selected by automatic qualification, the next eligible singles player or doubles team from that conference will be considered before substituting from the alternate list.

Seeds 1-8
Seed Name School
1 Axel Alvarez Llamas Oklahoma
2 Julian Lenz Baylor
3 Mackenzie McDonald UCLA
4 Andrew Harris Oklahoma
5 Sebastian Stiefelmeyer Louisville
6 Søren Hess-Olesen Texas
7 Noah Rubin Wake Forest
8 Ryan Shane Virginia

Seeds 9-16 *
Name School
Nicolas Alvarez Duke
Gonzales Austin Vanderbilt
Romain Bogaerts Wake Forest
Yannick Hanfmann Southern California
Dominik Koepfer Tulane
Mikelis Libietis Tennessee
Quentin Monaghan Notre Dame
Brayden Schnur North Carolina
* Listed alphabetically by last name  

DOUBLES

Automatic Qualifiers (11)
Conference Pair School
American Athletic Oliver Pramming, Justin Roberts South Florida
ACC Luca Corinteli, Ryan Shane Virginia
Big Ten Kevin Metka, Ralf Steinbach Ohio State
Big 12 Julian Lenz, Diego Galeano Baylor
Ivy Denis Nguyen, Brian Yeung Harvard
Missouri Valley Tomislav Gregurovic, Tin Ostojic Wichita State
Pac-12 Roberto Quiroz, Yannick Hanfmann Southern California
SEC Ben Wagland, Austin Smith Georgia
Southland Michael Feucht, Nikita Lis Lamar
Summit League Henry Craig, Alex Gasson Denver
West Coast Filip Vittek, Jordan Angus San Diego

At-Large Selections (21)
Pair School
Korey Lovett, Becker O'Shaughnessey Alabama
Lukas Ollert, Marko Krickovic Auburn
Nicolas Alvarez, Raphael Hemmeler Duke
Benjamin Lock, Marco Nunez Florida State
Tim Kopinski, Ross Guignon Illinois
Jordan Daigle, Boris Arias LSU
John Patrick Mullane, Harry Jadun Michigan State
Julian Cash, Florian Lakat Mississippi State
Alex Lawson, Billy Pecor Notre Dame
Axel Alvarez Llamas, Dane Webb Oklahoma
Arjun Kadhe, Jakob Sude Oklahoma State
Nik Scholtz, Zvonimir Babic Ole Miss
John Morrissey, Robert Stineman Stanford
Nick Chappell, Will Stein TCU
Mikelis Libietis, Hunter Reese Tennessee
Lloyd Glasspool, Søren Hess-Olesen Texas
Harrison Adams, Shane Vinsant Texas A&M
Hugo Dojas, Felipe Soares Texas Tech
Mackenzie McDonald, Martin Redlicki UCLA
Gonzales Austin, Rhys Johnson Vanderbilt
Christian Seraphim, Skander Mansouri Wake Forest

Alternates *
Seed Pair School
1 Kyle Koch, Thiago Pinheiro South Carolina
2 Cameron Norrie, Trevor Johnson TCU
3 Roberto Cid, Sasha Gozun South Florida
4 Ian Dempster, Robbie Mudge North Carolina State
5 Chris Kipouras, Dovydas Sakinis Dartmouth
6 Eddy Covalschi, Josh Hagar Notre Dame

* If the withdrawing student-athlete was selected by automatic qualification, the next eligible singles player or doubles team from that conference will be considered before substituting from the alternate list.

Seeds 1-4
Seed Pair School
1 Ben Wagland, Austin Smith Georgia
2 Roberto Quiroz, Yannick Hanfmann Southern California
3 Luca Corinteli, Ryan Shane Virginia
4 Mikelis Libietis, Hunter Reese Tennessee
Seeds 5-8 *
Pair School
Julian Lenz, Diego Galeano Baylor
Julian Cash, Florian Lakat Mississippi State
Kevin Metka, Ralf Steinbach Ohio State
Gonzales Austin, Rhys Johnson Vanderbilt
* Listed alphabetically by institution