wrestling-d3 flag

NCAA.com | March 10, 2015

DIII championship participants announced

INDIANAPOLIS -- The NCAA Division III Wrestling Committee announced on Monday the participants in the 2015 NCAA Division III Wrestling Championship.

Brackets

The championships will be held March 14-15 at the Giant Center in Hershey, Pennsylvania. Elizabethtown will serve as the host.

A total of 180 participants will compete in the championships. Student-athletes qualified for the championship by placing top three in their respective weight classes at one of the six NCAA regional tournaments held on Feb. 28 and March 1. NCAA.com will stream all sessions.

Qualifier School Weight Wrestler Qual. Place Wins Losses Coach
Central Central College (Iowa) 125 Daniel Page 2 24 6 Eric Van Kley
Central Coe College 125 Jan Rosenburg 3 19 16 John Oostendorp
Central Wartburg College 125 Jake Agnitsch 1 24 5 Eric Keller
Central Cornell College 133 Nathan Shank 3 13 16 Michael Duroe
Central Luther College 133 Evan Obert 2 23 6 David Mitchell
Central Wartburg College 133 Connor Campo 1 24 4 Eric Keller
Central Buena Vista University 141 Nashid Barrow 2 23 7 Jeff Breese
Central Loras College 141 Nick Steger 3 25 1 Randy Steward
Central Luther College 141 Drew Van Anrooy 1 22 2 David Mitchell
Central Cornell College 149 Trevor Engle 3 31 8 Michael Duroe
Central Luther College 149 Dakota Gray 2 27 11 David Mitchell
Central Wartburg College 149 Kenneth Martin 1 26 3 Eric Keller
Central Loras College 157 Steven DeWitt 1 31 2 Randy Steward
Central Luther College 157 Reed Van Anrooy 3 11 4 David Mitchell
Central Wartburg College 157 Drew Wagenhoffer 2 26 6 Eric Keller
Central Coe College 165 Farai Sewera 2 25 2 John Oostendorp
Central Luther College 165 Blake Letney 3 19 11 David Mitchell
Central Wartburg College 165 Andrew Steiert 1 16 3 Eric Keller
Central Coe College 174 Ryan Harrington 3 17 4 John Oostendorp
Central Cornell College 174 Brent Hamm 1 26 10 Michael Duroe
Central Wartburg College 174 Brandon Welter 2 20 7 Eric Keller
Central Coe College 184 Ryan Sheldon 2 23 12 John Oostendorp
Central Luther College 184 Jayden DeVilbiss 3 29 5 David Mitchell
Central Wartburg College 184 Devin Peterson 1 13 3 Eric Keller
Central Central College (Iowa) 197 Matt Seabold 2 22 5 Eric Van Kley
Central Coe College 197 Donnie Horner 3 27 9 John Oostendorp
Central Wartburg College 197 Gerard Roman 1 28 4 Eric Keller
Central Augustana College (Illinois) 285 Jack Seaman 2 31 11 Eric Juergens
Central Luther College 285 Conner Herman 3 14 5 David Mitchell
Central Wartburg College 285 Benjamin Nagle 1 27 2 Eric Keller
Qualifier Team Weight Wrestler Qual. Place Wins Losses Coach
East Johns Hopkins University 125 Paul Bewak 3 32 3 Keith Norris
East New York University 125 Jacob Donato 2 10 9 Corey Luce
East Wilkes University 125 Guesseppe Rea 1 33 2 Jon Laudenslager
East Delaware Valley College 133 Zach Haynes 3 26 7 Steve Cantrell
East New York University 133 Nathan Pike 2 21 6 Corey Luce
East Wilkes University 133 Matthew Grossmann 1 31 6 Jon Laudenslager
East Hunter College 141 Cary Palmer 3 31 1 Chris Mazzatta
East McDaniel College 141 Alvontae Drummond 2 24 5 Davey Blake
East New York University 141 Brandon Jones 1 21 3 Corey Luce
East Delaware Valley College 149 Vincent Fava 2 23 3 Steve Cantrell
East Ursinus College 149 Derek Arnold 1 35 1 William Racich
East Wilkes University 149 Josh Evans 3 21 12 Jon Laudenslager
East Stevens Institute Of Technology 157 Michael Polizzi 3 32 3 Joseph Favia
East The College Of New Jersey 157 Antonio Mancella 2 25 9 R. Joseph Galante
East Ursinus College 157 Richie Jasinski 1 27 2 William Racich
East Delaware Valley College 165 Alec Horan 3 16 7 Steve Cantrell
East Hunter College 165 Jesse Bader 2 33 4 Chris Mazzatta
East Stevens Institute Of Technology 165 CJ Caserta 1 41 7 Joseph Favia
East Centenary College (New Jersey) 174 Joshua Sibblies 2 29 8 John Garriques
East The College Of New Jersey 174 Zach Zotollo 1 19 1 R. Joseph Galante
East Wilkes University 174 Kyle Diesel 3 23 8 Jon Laudenslager
East Delaware Valley College 184 Conner Gabriel 3 21 11 Steve Cantrell
East New York University 184 Patrick Sheehan 1 23 3 Corey Luce
East Ursinus College 184 Daniel Manganaro 2 24 3 William Racich
East Delaware Valley College 197 Aaron Karns 1 29 3 Steve Cantrell
East The College Of New Jersey 197 Nathaniel Leer 3 19 9 R. Joseph Galante
East U.s. Merchant Marine Academy 197 Ricky Fisher 2 29 9 Greg Ilaria
East Delaware Valley College 285 Zachery Roseberry 1 29 3 Steve Cantrell
East Stevens Institute Of Technology 285 Chris Florek 2 33 8 Joseph Favia
East Ursinus College 285 Matan Peleg 3 8 2 William Racich
Qualifier Team Weight Wrestler Qual. Plac Wins Losses Coach
Mideast Baldwin Wallace University 125 Jesse Gunter 2 3 1 Jamie Gibbs
Mideast Messiah College 125 Lucas Malmberg 1 37 2 Bryan Brunk
Mideast The College at Brockport, State University of NY 125 Asher Kramer 3 23 7 Donald Murray
Mideast University Of Mount Union 133 Jeremy Border 2 22 1 William Schindel Jr
Mideast Washington And Jefferson College 133 Jacob Spearman 3 26 6 Thomas Prairie
Mideast York College (Pennsylvania) 133 Ryan Flynn 1 41 9 Duane Bastress
Mideast Baldwin Wallace University 141 Joshua Decatur 3 4 1 Jamie Gibbs
Mideast Messiah College 141 Kaleb Loht 1 35 0 Bryan Brunk
Mideast University Of Mount Union 141 Bryant Roby 2 28 11 William Schindel Jr
Mideast John Carroll University 149 Dan Mirman 1 25 1 Kerry Volkmann
Mideast Rochester Institute Of Technology 149 Brad Mayville 3 28 4 Scott Stever
Mideast Waynesburg University 149 Luke Lohr 2 37 4 Ron Headlee
Mideast Thiel College 157 Sean Byham 3 16 6 Craig Thurber
Mideast University Of Mount Union 157 Jon Garrison 2 24 4 William Schindel Jr
Mideast Washington And Jefferson College 157 Nick Carr 1 23 0 Thomas Prairie
Mideast John Carroll University 165 Terner Gott 2 30 4 Kerry Volkmann
Mideast Lycoming College 165 Nolan Barger 1 31 7 Roger Crebs
Mideast Waynesburg University 165 Sam Guidi 3 40 4 Ron Headlee
Mideast Baldwin Wallace University 174 Garrett Chase 2 3 1 Jamie Gibbs
Mideast Messiah College 174 Josh Thomson 1 40 5 Bryan Brunk
Mideast Rochester Institute Of Technology 174 Tory Cain 3 28 5 Scott Stever
Mideast Heidelberg University 184 Richard Dowdley 3 36 2 Tony Patrizi
Mideast Messiah College 184 Ben Swarr 1 18 1 Bryan Brunk
Mideast The College at Brockport, State University of NY 184 Jeff Palmeri 2 28 8 Donald Murray
Mideast John Carroll University 197 Todd Gaydosh 2 24 8 Kerry Volkmann
Mideast Lycoming College 197 Johnathan Secor 1 32 7 Roger Crebs
Mideast University Of Mount Union 197 Brian Olson 3 35 11 William Schindel Jr
Mideast Heidelberg University 285 Nino Majoy 3 27 6 Tony Patrizi
Mideast Ohio Northern University 285 Cody Lovejoy 1 4 0 Ron Beaschler
Mideast The College at Brockport, State University of NY 285 Cole Tristram 2 29 8 Donald Murray
Qualifier Team Weight Wrestler Qual. Place Wins Losses Coach
Midwest University Of Chicago 125 Devan Richter 1 15 5 Leo Kocher
Midwest University Of Wisconsin-LaCrosse 125 Ryan Weinmann 3 17 11 Dave Malecek
Midwest Wheaton College (Illinois) 125 Carlos Fuentez 2 3 1 James Gruenwald
Midwest Trine University 133 Brandon Preston 3 15 4 Dan Callahan
Midwest University of Wisconsin-Whitewater 133 Trevor Pruett 1 3 0 Ned Shuck
Midwest Wabash College 133 Devin Broukal 2 10 4 Brian Anderson
Midwest North Central College 141 Layten Binion 3 13 3 Joe Norton
Midwest University Of Wisconsin-LaCrosse 141 Cody See 2 11 8 Dave Malecek
Midwest University of Wisconsin-Whitewater 141 Matt Adcock 1 3 0 Ned Shuck
Midwest North Central College 149 Nathan Segal 2 9 5 Joe Norton
Midwest University of Wisconsin-Whitewater 149 Elroy Perkin 3 5 1 Ned Shuck
Midwest Wheaton College (Illinois) 149 Mark Savenok 1 3 0 James Gruenwald
Midwest Alma College 157 Shawn Brewer 3 19 9 Todd Hibbs
Midwest University of Wisconsin-Whitewater 157 Tom Gerszewski 2 2 1 Ned Shuck
Midwest Wabash College 157 Reece Lefever 1 19 1 Brian Anderson
Midwest University Of Wisconsin-LaCrosse 165 Tyler Schneider 1 20 5 Dave Malecek
Midwest Wabash College 165 Ethan Farmer 3 13 3 Brian Anderson
Midwest Wheaton College (Illinois) 165 Stephen Aiello 2 3 1 James Gruenwald
Midwest Olivet College 174 Nicholas Allen 3 4 1 Brandon Brissette
Midwest University of Wisconsin-Whitewater 174 Jordan Newman 2 2 1 Ned Shuck
Midwest Wabash College 174 Conner Lefever 1 16 1 Brian Anderson
Midwest University Of Wisconsin-LaCrosse 184 Richard Carlson 3 25 6 Dave Malecek
Midwest Wabash College 184 Riley Lefever 1 16 0 Brian Anderson
Midwest Wheaton College (Illinois) 184 Daniel Olsen 2 2 1 James Gruenwald
Midwest Alma College 197 Jared Groeneveld 3 32 8 Todd Hibbs
Midwest University Of Wisconsin-LaCrosse 197 Eric Twohey 1 31 1 Dave Malecek
Midwest University of Wisconsin-Whitewater 197 Shane Siefert 2 3 1 Ned Shuck
Midwest Alma College 285 Trevor Maresh 3 18 3 Todd Hibbs
Midwest Trine University 285 Mackenzie Green 1 30 2 Dan Callahan
Midwest University of Wisconsin-Whitewater 285 Anthony Edgren 2 3 1 Ned Shuck
Qualifier Team Weight Wrestler Qual. Plac Wins Losses Coach
Northeast Ithaca College 125 James Kaishian 1 29 6 Martin Nichols
Northeast Johnson And Wales University 125 Bobby Jordan 2 35 12 Lonnie Morris
Northeast Worcester Polytechnic Institute 125 Brian Amato 3 12 4 Steven Hall
Northeast Ithaca College 133 Alex Gomez 2 16 3 Martin Nichols
Northeast Johnson And Wales University 133 Justin Colon 3 27 9 Lonnie Morris
Northeast U.S. Coast Guard Academy 133 Nathaniel Giorgio 1 38 0 Kevin Bratland
Northeast Johnson And Wales University 141 Michael Ferinde 2 33 8 Lonnie Morris
Northeast State University Of New York At Cortland 141 Adrian Berry 1 24 13 Brad Bruhn
Northeast Williams College 141 Jake Savoca 3 9 1 Scott Honecker
Northeast Ithaca College 149 Eamonn Gaffney 1 26 7 Martin Nichols
Northeast University Of Southern Maine 149 Daniel Del Gallo 2 36 3 Joseph Pistone
Northeast Williams College 149 Timothy Garripoli 3 6 1 Scott Honecker
Northeast Ithaca College 157 Kevin Collins 2 20 5 Martin Nichols
Northeast Roger Williams University 157 Tyler Herzog 3 40 13 Jon Egan
Northeast Williams College 157 Jorge Lopez 1 25 1 Scott Honecker
Northeast Ithaca College 165 Nick Velez 2 31 10 Martin Nichols
Northeast Roger Williams University 165 Francisco Colom 3 33 4 Jon Egan
Northeast Springfield College 165 Dylan Foley 1 23 2 Jason Holder
Northeast Roger Williams University 174 Dan Ressler 1 32 4 Jon Egan
Northeast U.S. Coast Guard Academy 174 Mike Shermot 2 21 4 Kevin Bratland
Northeast Wesleyan University (Connecticut) 174 Ryan Sblendorio 3 18 7 Drew Black
Northeast State University Of New York At Cortland 184 Tyler Beckwith 2 23 4 Brad Bruhn
Northeast University Of Southern Maine 184 Jonathan Deupree 1 25 3 Joseph Pistone
Northeast Williams College 184 Christoper Chorzepa 3 38 1 Scott Honecker
Northeast Roger Williams University 197 David Welch 2 34 2 Jon Egan
Northeast Springfield College 197 Hunter Ayen 3 22 6 Jason Holder
Northeast State University Of New York At Cortland 197 Joe Giaramita 1 27 1 Brad Bruhn
Northeast Rhode Island College 285 Terrance Jean-Jacques 2 31 1 Jay Jones
Northeast Roger Williams University 285 Kyle Foster 3 30 5 Jon Egan
Northeast State University College At Oneonta 285 James Bethel 1 36 4 Duane Ritter
Qualifier Team Weight Wrestler Qual. Plac Wins Losses Coach
West Augsburg College 125 Mike Fuenffinger 1 29 1 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 125 Jakob Stageberg 3 26 11 Matt Nagel
West University Of Wisconsin-Platteville 125 Cole Ferguson 2 27 7 Mike DeRoehn
West Augsburg College 133 Chad Bartschenfeld 3 27 11 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 133 Gabe Foltz 2 14 11 Matt Nagel
West Pacific University (Oregon) 133 Eric Harder 1 26 11 Severin Walsh
West Augsburg College 141 Marcus Hamer 3 28 18 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 141 Jacoby Bergeron 1 35 6 Matt Nagel
West St. John`s University (Minnesota) 141 Ben Henle 2 26 8 Tony Willaert
West Augsburg College 149 Will Keeter 1 30 11 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 149 Jake Kostik 3 14 13 Matt Nagel
West University Of Wisconsin-Platteville 149 Mason Bohm 2 22 11 Mike DeRoehn
West Augsburg College 157 Gable Frandsen 3 18 12 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 157 Ben Cousins 2 19 20 Matt Nagel
West St. Olaf College 157 Carl Elmer 1 22 5 Sean Ahrar
West Augsburg College 165 Eric Hensel 3 18 12 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 165 Jake Krogstad 1 21 8 Matt Nagel
West Lakeland College 165 Mitchell Fucile 2 21 11 Quincy Osborn
West Augsburg College 174 Tyrell Martin 1 18 4 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 174 Sebastian Gardner 2 23 7 Matt Nagel
West Concordia University (Wisconsin) 174 Mason Mergener 3 20 9 Corey VanGroll
West Augsburg College 184 Tom Teigen 1 26 9 Jim Moulsoff
West University Of Wisconsin-Eau Claire 184 Matt Rieckhoff 3 13 10 Steven Wozniak
West University Of Wisconsin-Platteville 184 Michael Cole 2 13 12 Mike DeRoehn
West Augsburg College 197 Matt Hechsel 1 27 9 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 197 Danny Pike 3 11 10 Matt Nagel
West St. John`s University (Minnesota) 197 Ryan Michaelis 2 12 2 Tony Willaert
West Augsburg College 285 Donny Longendyke 1 27 0 Jim Moulsoff
West Concordia College (Moorhead) 285 Justice Davis 2 24 10 Matt Nagel
West University Of Wisconsin-Eau Claire 285 Justin Karkula 3 20 12 Steven Wozniak